Reklama
reklama

Volby do senátu a na radnice: V Brně ještě dnes i zítra vydávají volební občanky

Čeští voliči začnou dnes odpoledne rozhodovat o novém složení svých radnic. Na třetině území republiky svými hlasy ovlivní také rozložení sil v Senátu. V obou volbách mají na výběr rekordní počet kandidátů.

Lidé budou volit dnes tradičně od 14 do 22 hodin nebo v sobotu od 8 do 14 hodin. To, jak volby dopadly se bude zobrazovat na internetových stránkách www.volby.cz. S ohledem na rekordní počet kandidátů i kandidujících uskupení by mohly být kompletní výsledky k dispozici možná až v neděli ráno.

O 27 rozdělovaných křesel v horní komoře se pokouší 242 kandidátů, na jeden mandát tak připadá v průměru devět adeptů.  Na území města Brna se uskuteční volby do volebního obvodu č. 60 Brno-město, který je tvořen městskými částmi Brno-Žabovřesky, Jundrov, Komín, Královo Pole, Řečkovice a Mokrá Hora, Medlánky, Ivanovice, Jehnice, Ořešín, Útěchov, Brno-sever. Celkem se jedná o 11 městských částí a 121 volebních okrsků.

Obecními zastupiteli by chtělo být v celé republice 234 tisíc zájemců, na jedno místo na radnici tak připadají tři až čtyři uchazeči. Na území města Brna se uskuteční volby do Zastupitelstva města Brna a volby do zastupitelstev 29 městských částí, to je do 350 volebních okrsků. Nejvyšší počet okrsků má městská část Brno-střed – sedmdesát, jeden volební okrsek mají městské části Brno-Kníničky, Brno-Jehnice, Brno-Ořešín a Brno-Útěchov.

V Brně by k volebním urnám mělo přijít 310 tisíc voličů. Do volební místnosti by si lidé měli s sebou vzít průkaz totožnosti, buď občanský průkaz, anebo cestovní pas.

V komunálních volbách lze označit křížkem ve čtverečku v záhlaví sloupce před názvem volební strany pouze jednu volební stranu. Nebo může volič označit v rámečcích před jmény kandidátů křížkem toho kandidáta, pro kterého hlasuje, a to z kterékoli volební strany, nejvýše však tolik kandidátů, kolik členů zastupitelstva obce má být zvoleno. Kromě toho lze oba výše popsané způsoby kombinovat, a to tak, že lze označit křížkem jednu volební stranu a dále v rámečku před jménem kandidáta další kandidáty, pro které hlasuje, a to v libovolných samostatných sloupcích, ve kterých jsou uvedeny ostatní volební strany.

Počet křížků ale nesmí být vyšší, než je počet volených členů zastupitelstva. Jinak by byl hlas neplatný. Pokud volič zakřížkuje méně kandidátů, platnost hlasu neutrpí. Neplatný by byl ale lístek v případě, když by žádný z kandidátů okřížkován nebyl. Lístky si lidé mohou připravit doma a ve volební místnosti je za plentou vloží do obálky a poté před volební komisí vhodí do hlasovací schránky

U hlasování do Senátu se do barevně odlišné obálky vloží jeden hlasovací lístek pro kandidáta, pro kterého se volič rozhodl hlasovat. Hlasovací lístek se nijak neupravuje. Hlasovací lístek vloží do žluté obálky pro senátní volby a poté do volební urny.

V Brně voliči dostanou i ve dnech voleb občanské průkazy. „Od 15. září vyhotovuje Odbor správních činností MMB volební občanky, které mají platnost jednoho měsíce a jsou zdarma. Takovou službu bude odbor provádět také v pátek 10. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 11. října od 8 do 14 hodin v budově v Husově ulici 5,“ uvedl mluvčí magistrátu Pavel Žára. Upozornil ale, že pokud je důvodem žádosti o volební občanku ztráta či poškození průkazu, musí žadatel zaplatit poplatek 100 korun.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Komentáře