Reklama
reklama

Vizitka Brna: Okolí brněnského Hlavního nádraží je nejodpudivějším místem města

Hlavní nádraží každého města je něco jako předsíň každého bytu. Návštěva podle ní pozná, kdo a jak v něm žije. Brno se podle této moudrosti našich babiček neřídí. Zašedlý betonový plac plný lidí uskakujících před tramvají a auty, špína, odpadkové koše, zábradlí, sloupy – to je v Brně „reprezentativní“ prostor před hlavním nádražím.

Když v moravské metropoli zastaví ráno mezi sedmou a osmou hodinou první mezinárodní rychlíky z Vídně, Budapešti a Prahy, příliš mnoho turistů se z nich do města nehrne. A ti, kteří se na prohlídku města vydají, uvidí jako první okolí Hlavního nádraží. Je to nejrušnější, ale také bohužel jedno z nejodpudivějších míst v Brně.

„Každé nádraží a prostor před ním je ukázka a vizitka města. Když vystoupím, vyjdu z nádraží a chce se mi zvracet od pohledu na špínu, bordel, žebráky, je něco špatně,“ popisuje na jednom z turistických webů v diskuzi Oliver N. z Holandska prostor před nádražím v Brně.  Centrum moravské metropole má podle něj nejhnusnější nádraží a prostor před ním, který kdy viděl.

Redakce Centrumnews se vydala zjistit, zda má tento návštěvník Brna pravdu a podívala se na prostor před hlavním nádražím očima turistů. První, co návštěvník Brna uvidí po východu z nádraží je šedivý monolit z betonu a rezivějící oceli, s počmáranými skly a schody do podchodu. O pár kroků dál ho zarazí nepřehledné přechody, koleje a betonové, šedivé a od rána přeplněné odpadkové koše.  Kam až oko dohlédne se také zábradlí. Právě to je důvodem, proč je u Hlavního nádraží tak špatně prochází. Znemožňuje aby chodci plynule přecházel z jedné strany na druhou. Namísto toho musí volit různé nebezpečné alternativy, zábradlí, které nemá žádný ochranný charakter, nebezpečně obchází.

Z cesty na tramvajové nástupiště se v Brně často stává adrenalinová bojová hra. Přejede návštěvníky tramvaj zleva, zprava nebo zdola? Stihnou uskočit na zašedlém a nerovném přechodu před autem nebo autobusem a nezlomí si nohu?

„Když přijedu na hlavák a vyjdu z nádraží, neřeknu si, cítím příjemnou atmosféru města, bohužel si ani nepomyslím, že to tam vypadá zajímavě,“ podotýká třicetiletý Brňan Daniel.

Brno láká turisty na vilu Tugendhat nebo hrad Špilberk, další „pamětihodností“ jsou ale automaty na jízdenky u hlavního nádraží s pomalováním od neznámého zdrogovaného grafiťáka. Brňané však tyto přístroje nevnímají, možná proto, že vydávají jízdenky průměrně jen dvakrát do roka.

Prostor před nádražím zaujal nedávno i v klipu „Tohle je Brno“. Podle autorů videa je hlavní nádraží obrazem brutální reality života a kultury společnosti.

Veřejné prostranství před hlavním se nelíbí ani náměstku primátora Robertu Kotzianovi. "Přednádraží je opravdu nevalného vzhledu. Dokud ale není jasno, kde bude nové nádraží stát, nemůžeme nic dělat," naráží náměstek v odpovědi na dlouho řešenou otázku o přesunu nádraží do prostor Jižního centra.

Ve studii „Prostor před nádražím – perspektiva chodce“ její autoři došli ke konstatování, že v Brně je to prostor protikladný – chaotický, ale dopravně funkční. Špinavý, ale vizuálně pozoruhodný. Jako jeho největší problém se jeví naprostá nepřehlednost, která je v některých případech interpretována jako nebezpečí.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Komentáře