Víno pod Špilberkem roste dobře a rychle, vandalové se vinici vyhýbají
Na obnovení vinice na Špilberku vysazením 420 hlav révy se spolek dohodl s městem. Révu může pod hradem pěstovat až do roku 2033. Město podle dohody z úrody získá 30 procent produkce vína a uplatní ho částečně pro reprezentaci města a částečně v malém dárkovém balení, pro návštěvníky a turisty a jako raritu z Brna.
Vinici vysadili v dubnu a mnohé z odborníků překvapilo, že se jí na strmém svahu pod Špilberkem daří „Asi jen sedm procent keřů nevzešlo, nebo je jich vzrůst velmi pomalý. Na jaře příštího roku tedy budeme podsazovat takové množství keřů, které je obvyklé při zakládání vinic,“ uvedl předseda spolku Jiří Nečas.
Vinaři se také museli vypořádat s pokusy vandalů sazenice vinné révy zničit, vinohrad proto pečlivě sleduje policie. Překvapením pro zkušené pěstitele révy bylo, že přes počáteční pomalý vzrůst se vinice po určité době výborně chytila a dnešnímu vzrůstu již nedostačuje výška kůlů, na kterých jsou přivázány. A také velmi malá eroze půdy za silných dešťů v tak příkrém svahu.
Ti, kteří o vinohrad pečují – sekají trávu, vážou keře ke kůlům a aplikují ochranné postřiky, se totiž musí vyrovnat s prací v opravdu těžkém terénu. „Svah je velmi příkrý a kluzký, hlavně když je vlhko. Tráva, kterou jsme na plochu vyseli, se rozrostla velmi dobře, ale je kluzká a znesnadňuje pohyb při práci,“ podotkl Nečas s tím, že vinaři ze spolku mají starost o vinici rozdělenou podle možností jednotlivých členů.
Brno už dva obecní vinohrady má. První vznikl v roce 2004 na Vinohradech a druhý v roce 2007 v Bohunicích. Impulsem k vybudování vinice pod Špilberkem byla Jiřímu Nečasovi pařížská vinice pod Montmartrem. Oproti Paříži ale není vinice pod Špilberkem ohrazená. „A pokud půjde všechno dobře, tak na podzim 2016 bychom již něco sklidit mohli,“ dodal Nečas.