Reklama
reklama

Vila Stiassny je stažena ocelovými lany a uhlíkovými vlákny z vesmíru

Vládní vila Stiassny patří k významným brněnským funkcionalistickým památkám. Hlavní práce na její rekonstrukci za 180 milionů korun už jsou hotové. Má zpevněnou statiku a zrestaurovanou větší část interiérů. Odborníci nyní obnovují poslední kusy nábytku a v létě zahradníci upraví okolí vily. Památkáři chtějí veřejnost pustit do vily až po dokončení všech prací. Lidem bude vila přístupná 15. listopadu.

Nejnáročnější při rekonstrukci bylo zajištění statiky. Vila je nyní stažena ocelovými lany a také velmi tenkými a mimořádně pevnými uhlíkovými vlákny, které se používají při výrobě zařízení vysílaných do vesmíru. Pod šedými nátěry z dob komunismu našli dělníci ty původní, které ukázaly, že interiéry byly laděny do příjemné žluté, popřípadě okrové barvy.

Vilu si nechal postavit v roce 1927 textilní průmyslník Alfred Stiassny. Za socialismu jej využívala vláda. Při návštěvě Československa v ní přespal kubánský revolucionář Fidel Castro. Vila Stiassny není tak slavná jako vila Tugendhat zapsaná do seznamu památek UNESCO, přesto je podle odborníků unikátní svojí architekturou. (

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dvoumetrová kraslice Foto: Centrum news/ Pavel Podešva
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře