Reklama
reklama

VIDEO: Ulička k veřejným záchodům má v Brně nést jméno Václava Havla

Po prvním československém prezidentovi T. G. Masarykovi je v Brně pojmenována hlavní ulice v centru města. Po posledním československém a prvním českém prezidentovi Václavu Havlovi má být pojmenována malá ulička pod hradbami katedrály Petrov, kudy chodí lidé venčit psy, sedají tam bezdomovci , kde nikdo nebydlí a na jejímž konci jsou veřejné záchody. Lidé o tomto návrhu mohou hlasovat v anketě.

Mnoho lidí považuje už jen návrh pojmenovat zastrčenou ulici po Václavu Havlovi za urážku a výsměch. „V poslední době se to tady trochu vylepšilo, ale jinak je tato ulice plná psích výkalů. Je nedůstojné, uvažovat vůbec o pojmenování takového místa po prezidentovi,“ myslí si Lída Kločková z Brna.

 

S návrhem na pojmenování ulice přišli lidé z Divadla Husa na provázku, kteří s Václavem Havlem často spolupracovali. Možná proto, že ulička ústí také do dvorany divadla.  "Václav Havel byl na taková gesta trochu háklivý. Já bych však přesto byl rád třeba za překřtění jedné z ulic vedoucích k Divadlu Husa na provázku, kterými Václav často chodil, když sem mířil," obhajuje nápad umělecký šéf divadla Vladimír Morávek, který přejmenování uličky v centru Brna navrhl.

 

O důstojnosti místa, které má nést název zesnulého prezidenta, pochybuje i brněnský primátor Roman Onderka. „Ulička sice ústí do divadla, ale z druhé strany k toaletám. To mluví proti. Kladem tohoto místa je, že v ulici nejsou tam žádné byty, nikdo by si nemusel měnit bydliště a doklady a to, že ještě není pojmenovaná. Proces pojmenování by tak mohl být velice rychlý.  Ovšem Václav Havel, jak jsem ho znal já, byl natolik skromný člověk, že by svým jménem nechtěl označit nic. Neřešil by, zda je ulice krátká nebo dlouhá, na okraji nebo v centru, on by řekl ne,“  myslí si primátor Onderka.

 

  

 

O pojmenování ulice mohou lidé nyní osobně hlasovat v anketě. „Považuji za důležité znát názor Brňanů, zda a případně jak pojmenovat ulici pod Petrovem, přestože výsledek ankety není pro rozhodování nijak závazný. Občané již dříve ale vyjádřili, že v tomto případě o hlasování o názvu ulice stojí, proto musí dostat příležitost se vyjádřit," uvedl k anketě starosta městské části Brno-střed Libor Šťástka.

 

Hlasovat mohou  všichni občané starší 15 let s trvalým bydlištěm ve městě Brně, a to pouze osobně prostřednictvím originálních hlasovacích lístků s připojeným čestným prohlášením. Odevzdat je mohou v Urban centru a na Úřadě městské části Brno-střed do 31. srpna.

 

K původnímu návrhu dosud nepojmenovanou komunikaci mezi katedrálou a Divadlem Husa na provázku nazvat uličkou Václava Havla jsou nyní připojeny další varianty, a to ulice Karla Andrého nebo Jana Calábka. K dispozici je také varianta veřejné prostranství mezi katedrálou na Petrově a divadlem nepojmenovávat.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře