Reklama
reklama

VIDEO: Ulička k veřejným záchodům má v Brně nést jméno Václava Havla

Po prvním československém prezidentovi T. G. Masarykovi je v Brně pojmenována hlavní ulice v centru města. Po posledním československém a prvním českém prezidentovi Václavu Havlovi má být pojmenována malá ulička pod hradbami katedrály Petrov, kudy chodí lidé venčit psy, sedají tam bezdomovci , kde nikdo nebydlí a na jejímž konci jsou veřejné záchody. Lidé o tomto návrhu mohou hlasovat v anketě.

Mnoho lidí považuje už jen návrh pojmenovat zastrčenou ulici po Václavu Havlovi za urážku a výsměch. „V poslední době se to tady trochu vylepšilo, ale jinak je tato ulice plná psích výkalů. Je nedůstojné, uvažovat vůbec o pojmenování takového místa po prezidentovi,“ myslí si Lída Kločková z Brna.

 

S návrhem na pojmenování ulice přišli lidé z Divadla Husa na provázku, kteří s Václavem Havlem často spolupracovali. Možná proto, že ulička ústí také do dvorany divadla.  "Václav Havel byl na taková gesta trochu háklivý. Já bych však přesto byl rád třeba za překřtění jedné z ulic vedoucích k Divadlu Husa na provázku, kterými Václav často chodil, když sem mířil," obhajuje nápad umělecký šéf divadla Vladimír Morávek, který přejmenování uličky v centru Brna navrhl.

 

O důstojnosti místa, které má nést název zesnulého prezidenta, pochybuje i brněnský primátor Roman Onderka. „Ulička sice ústí do divadla, ale z druhé strany k toaletám. To mluví proti. Kladem tohoto místa je, že v ulici nejsou tam žádné byty, nikdo by si nemusel měnit bydliště a doklady a to, že ještě není pojmenovaná. Proces pojmenování by tak mohl být velice rychlý.  Ovšem Václav Havel, jak jsem ho znal já, byl natolik skromný člověk, že by svým jménem nechtěl označit nic. Neřešil by, zda je ulice krátká nebo dlouhá, na okraji nebo v centru, on by řekl ne,“  myslí si primátor Onderka.

 

  

 

O pojmenování ulice mohou lidé nyní osobně hlasovat v anketě. „Považuji za důležité znát názor Brňanů, zda a případně jak pojmenovat ulici pod Petrovem, přestože výsledek ankety není pro rozhodování nijak závazný. Občané již dříve ale vyjádřili, že v tomto případě o hlasování o názvu ulice stojí, proto musí dostat příležitost se vyjádřit," uvedl k anketě starosta městské části Brno-střed Libor Šťástka.

 

Hlasovat mohou  všichni občané starší 15 let s trvalým bydlištěm ve městě Brně, a to pouze osobně prostřednictvím originálních hlasovacích lístků s připojeným čestným prohlášením. Odevzdat je mohou v Urban centru a na Úřadě městské části Brno-střed do 31. srpna.

 

K původnímu návrhu dosud nepojmenovanou komunikaci mezi katedrálou a Divadlem Husa na provázku nazvat uličkou Václava Havla jsou nyní připojeny další varianty, a to ulice Karla Andrého nebo Jana Calábka. K dispozici je také varianta veřejné prostranství mezi katedrálou na Petrově a divadlem nepojmenovávat.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Komentáře