Reklama
reklama

VIDEO: Rudoarmějec se vrátil na náměstí. Už není černý, ale zelený

Na Moravské náměstí v centru Brna se dnes po tři čtvrtě roce vrátila jedna z jeho dominant, zrestaurovaná bronzová socha rudoarmějce. Socha byla odstraněna loni v říjnu, když začala rekonstrukce přilehlého parku Koliště. Restaurování skulptury stálo přes dva miliony korun. Práce na opravách parku, který sochu obklopuje, mají být hotové do listopadu.

Bronzová socha rudoarmějce, která symbolizuje osvobození Brna, se do Brna vrátila z restaurátorské dílny v Buštěhradu u Kladna. Při opravách čekalo na odborníky jedno překvapení. Socha byla pomazána krémem na boty tak, až měla na sobě černou krustu. „Vytvořili ji zaměstnanci technických služeb. Socha stála kousek od lešení s tribunou na prvního máje, tak ji museli každý rok zkulturnit. Černili ji krémem na boty, aby vypadala hezky,“ myslí si restaurátor Ivan Houska. Jeho tým několik měsíců špachtlemi seškrabával celistvou vrstvu černého krému. Pod tlustou krustou se ale perfektně dochovala bronzová patina. Socha rudoarmějce se tak nyní změnila i barevně. „Celá zesvětlala, je spíše do zelena a ještě se blýská díky včelímu vosku,“ dodává Houska.

 

Názory na návrat sochy do Brna se různí. Zvláště mladí lidé si myslí, že rekonstrukce sochy byla zbytečná. Historici se ale argumentují, že socha je dokladem historické události. Sochu vyrobil roku 1955 umělec Vincenc Makovský. Pomník byl na tomto místě slavnostně odhalen 25. dubna 1955, a to u příležitosti 10. výročí osvobození Brna. Od roku 1958 patří mezi chráněné nemovité kulturní památky. 

 

Památník na Moravském náměstí byl upravován v roce 1993, kdy byly z podstavce odstraněny desky s textem rozkazu J. V. Stalina a znaky. Figurální část sochy frontového vojína zůstala beze změny. Figura nenese žádnou zbraň a pozvednutou rukou symbolizuje výzvu k zastavení palby. Druhá ruka drží praporec. Svým pojetím a provedením patří socha rudoarmějce k vynikajícím výkonům v oblasti realistického figurálního sochařství 20. století. 

 

 

 

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Valašská kapela Mňága a Žďorp loni oslavila 30 let na české hudební scéně. Osobitý hudební styl a texty založené na poezii všedního dne baví posluchače několika generací. A budou bavit i brněnskou...
19.03.2018 - 19:00
Máte rádi přírodu? Adoptujte si kousek. I tak by se dal popsat brněnský adopční program pro veřejnou zeleň. Kdokoli, kdo by měl zájem, může pečovat o kousek veřejné zeleně ve svém okolí. Adoptovat si...
19.03.2018 - 16:38
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Již 9. ročník Velikonočních slavnost se uskuteční na náměstí Svobody. Od pátku až do 1. dubna na zájemce čeká zpěv, tanec, hudba a 40 stánků s nejrůznějším sortimentem.
19.03.2018 - 11:22
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Kvůli politické situaci se strážníci v sobotu zabývali potyčkou v baru ve Starém Lískovci. Trojice se nepohodla s mladíkem kvůli uprchlické krizi.
19.03.2018 - 07:40
Arogantně, agesivně a vulgárně se v pátek večer prý projevovala žena, která přišla se psem do bystrcké provozovny.
18.03.2018 - 20:06
Pořídit si byt či dům a pak jej dále pronajímat. Češi koupi investičních nemovitostí v současné době stále považují za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní finance a úspory.
18.03.2018 - 17:31
Komentáře