Reklama
reklama

VIDEO: Rudoarmějec se vrátil na náměstí. Už není černý, ale zelený

Na Moravské náměstí v centru Brna se dnes po tři čtvrtě roce vrátila jedna z jeho dominant, zrestaurovaná bronzová socha rudoarmějce. Socha byla odstraněna loni v říjnu, když začala rekonstrukce přilehlého parku Koliště. Restaurování skulptury stálo přes dva miliony korun. Práce na opravách parku, který sochu obklopuje, mají být hotové do listopadu.

Bronzová socha rudoarmějce, která symbolizuje osvobození Brna, se do Brna vrátila z restaurátorské dílny v Buštěhradu u Kladna. Při opravách čekalo na odborníky jedno překvapení. Socha byla pomazána krémem na boty tak, až měla na sobě černou krustu. „Vytvořili ji zaměstnanci technických služeb. Socha stála kousek od lešení s tribunou na prvního máje, tak ji museli každý rok zkulturnit. Černili ji krémem na boty, aby vypadala hezky,“ myslí si restaurátor Ivan Houska. Jeho tým několik měsíců špachtlemi seškrabával celistvou vrstvu černého krému. Pod tlustou krustou se ale perfektně dochovala bronzová patina. Socha rudoarmějce se tak nyní změnila i barevně. „Celá zesvětlala, je spíše do zelena a ještě se blýská díky včelímu vosku,“ dodává Houska.

 

Názory na návrat sochy do Brna se různí. Zvláště mladí lidé si myslí, že rekonstrukce sochy byla zbytečná. Historici se ale argumentují, že socha je dokladem historické události. Sochu vyrobil roku 1955 umělec Vincenc Makovský. Pomník byl na tomto místě slavnostně odhalen 25. dubna 1955, a to u příležitosti 10. výročí osvobození Brna. Od roku 1958 patří mezi chráněné nemovité kulturní památky. 

 

Památník na Moravském náměstí byl upravován v roce 1993, kdy byly z podstavce odstraněny desky s textem rozkazu J. V. Stalina a znaky. Figurální část sochy frontového vojína zůstala beze změny. Figura nenese žádnou zbraň a pozvednutou rukou symbolizuje výzvu k zastavení palby. Druhá ruka drží praporec. Svým pojetím a provedením patří socha rudoarmějce k vynikajícím výkonům v oblasti realistického figurálního sochařství 20. století. 

 

 

 

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře