Reklama
reklama

VIDEO: Rozšíření Žabovřeské ulice? Tramvaj musí ustoupit do skály

Silnice v Žabovřeské ulici v Brně rozšířená na čtyři pruhy a tunel ve skále, kterým povede tramvajová trať. Tak bude v budoucnu vypadat další část Velkého městského okruhu mezi křižovatkou Pisárky a výjezdem u Jundrova a Žabovřesk. Přestože stavět se nezačne dřív než v roce 2016, podařilo se státu vykoupit některé pozemky zahrádkářské kolonie, na kterých nyní začaly demolice a přípravné práce.

Místo zahrádkářských chat a skleníků povede okolo Svratky dopravní tepna, která z centra města odvede stojící kolony aut. Podle plánů se má vytížená ulice Žabovřeská rozšířit v každém směru o jeden jízdní pruh. „Nyní dochází k demolici chatek, skleníků a kůlen. Všechny pozemky ještě nejsou vykoupeny, protože někteří jejich vlastníci mají vysoké požadavky,“ uvedla mluvčí Brněnských komunikací Vladimíra Navrátilová.

Rozšíření silnice komplikuje úzké ulice, kterou svírá koryto řeky Svratky na jedné straně, na druhé straně tramvajové koleje. Tramvaj proto pojede ve skalním masivu pod Wilsonovým lesem.  Je to nejdražší varianta, bude stát tři miliardy korun. Nejlevnější bylo posunutí koryta řeky, stálo by to třetinu co tunel. Při posuzování vlivu na životní prostředí se ale ukázalo, že tunel je nejšetrnější variantou.

Termín zahájení stavby se ale několikrát odsouval, podle původních plánů měl navázat na dokončení oprav královopolského tunelu, což se ale nestalo. Zahájení celkové stavby Žabovřeská se předpokládá na přelom let 2015 a 2016. K dokončení by mělo dojít v roce 2019. Brněnský velký městský okruh by měl po dokončení dosahovat délky dvaceti kilometrů.

Naplánovaná stavba odklánějící tramvaj do tunelu pod Wilsonovým lesem, je řidiči toužebně očekávaným řešením, které v těchto místech vytvoří prostor pro čtyři jízdní pruhy. Díky zastřešení části úseku galerií navíc dojde k propojení Wilsonova lesa, Žabovřesk a Masarykovy čtvrti s plánovanými sportovišti u řeky Svratky na Jundrovských loukách. Zároveň se stavbou vzniknou dvě pohodlné trasy pro pěší a cyklisty, na straně u Pisárek lávka a na straně u Jundrova široký přesypaný most osázený vegetací. Součástí této stavby je také definitivní řešení křižovatky Kníničská, která připojuje k městskému dopravnímu systému nejen Komín a Jundrov, ale také především lidnatou městskou část Bystrc.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Komentáře