Reklama
reklama

VIDEO: Rozšíření Žabovřeské ulice? Tramvaj musí ustoupit do skály

Silnice v Žabovřeské ulici v Brně rozšířená na čtyři pruhy a tunel ve skále, kterým povede tramvajová trať. Tak bude v budoucnu vypadat další část Velkého městského okruhu mezi křižovatkou Pisárky a výjezdem u Jundrova a Žabovřesk. Přestože stavět se nezačne dřív než v roce 2016, podařilo se státu vykoupit některé pozemky zahrádkářské kolonie, na kterých nyní začaly demolice a přípravné práce.

Místo zahrádkářských chat a skleníků povede okolo Svratky dopravní tepna, která z centra města odvede stojící kolony aut. Podle plánů se má vytížená ulice Žabovřeská rozšířit v každém směru o jeden jízdní pruh. „Nyní dochází k demolici chatek, skleníků a kůlen. Všechny pozemky ještě nejsou vykoupeny, protože někteří jejich vlastníci mají vysoké požadavky,“ uvedla mluvčí Brněnských komunikací Vladimíra Navrátilová.

Rozšíření silnice komplikuje úzké ulice, kterou svírá koryto řeky Svratky na jedné straně, na druhé straně tramvajové koleje. Tramvaj proto pojede ve skalním masivu pod Wilsonovým lesem.  Je to nejdražší varianta, bude stát tři miliardy korun. Nejlevnější bylo posunutí koryta řeky, stálo by to třetinu co tunel. Při posuzování vlivu na životní prostředí se ale ukázalo, že tunel je nejšetrnější variantou.

Termín zahájení stavby se ale několikrát odsouval, podle původních plánů měl navázat na dokončení oprav královopolského tunelu, což se ale nestalo. Zahájení celkové stavby Žabovřeská se předpokládá na přelom let 2015 a 2016. K dokončení by mělo dojít v roce 2019. Brněnský velký městský okruh by měl po dokončení dosahovat délky dvaceti kilometrů.

Naplánovaná stavba odklánějící tramvaj do tunelu pod Wilsonovým lesem, je řidiči toužebně očekávaným řešením, které v těchto místech vytvoří prostor pro čtyři jízdní pruhy. Díky zastřešení části úseku galerií navíc dojde k propojení Wilsonova lesa, Žabovřesk a Masarykovy čtvrti s plánovanými sportovišti u řeky Svratky na Jundrovských loukách. Zároveň se stavbou vzniknou dvě pohodlné trasy pro pěší a cyklisty, na straně u Pisárek lávka a na straně u Jundrova široký přesypaný most osázený vegetací. Součástí této stavby je také definitivní řešení křižovatky Kníničská, která připojuje k městskému dopravnímu systému nejen Komín a Jundrov, ale také především lidnatou městskou část Bystrc.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Komentáře