Reklama
reklama

VIDEO: Ropuchy zelené se budou rozmnožovat v novém jezírku na Kraví hoře

Brněnští bezdomovci přišli o jedno z míst, kde rádi sedávali s krabicemi vína u rukou. Dominanta spodní části parku Kraví hora - betonová vodní nádrž, která byla léta vypuštěna a hyzdila tvář parku, je znovu pod  vodou. Nové přírodní jezírko slouží k rozmnožování silně ohrožené ropuchy zelené. V blízkosti nádrže je příkop vyložený kameny, který bude sloužit jako zimoviště ropuch.

Původní zchátralá malá vodní nádrž pocházela z roku 1962 a její stav byl opravdu neutěšený. Proto se městská část rozhodla pro důkladnou rekonstrukci. Jejím výsledkem je proměna nevzhledné betonové ruiny, u které sedávali bezdomovci, v biotopové jezírko. Podnětem k rekonstrukci byla přitom existence populace silně ohrožené ropuchy zelené, která se zde pravidelně rozmnožuje. Cílem projektu bylo vytvořit nádrž s pobřežní vegetací, která bude zajišťovat životní podmínky nejen pro chráněné ropuchy, ale i pro další druhy obojživelníků a hmyzu.

„Nádrž musela být dobře vyspárována a nově odizolována. Přebudovalo se také napouštěcí a výpustné potrubí a do dna nádrže byla zapuštěna betonová hráz oddělující pobřežní pás tvořený propustným substrátem, do kterého pak byly vysazeny vodní rostliny. V blízkosti nádrže byl vyhlouben příkop, do kterého byly uloženy kameny zasypané zeminou jako zimoviště pro ropuchy, ale i pro ostatní obojživelníky, plazy, hmyz i drobné obratlovce. Val je ozeleněn skalníky,“ popsal průběh prací starosta městské části Libor Šťástka.

V jednom z největších parků v centru Brna jsou také zrekonstruovaná sportoviště a dětské hřiště. Celkové náklady na tyto úpravy přesáhly dva a půl miliónu korun.

Zásadní regenerací prošlo volně přístupné a hojně využívané sportoviště na míčové hry ležící při vstupu do parku od konečné tramvaje, na které byl položen nový povrch z umělé trávy. Oba zdejší kurty jsou identicky vybaveny ocelovými sloupky k natažení hrací sítě v různých výškách pro volejbal, tenis či nohejbal.

Významné změny se dočkalo také oplocené dětské hřiště pod hvězdárnou, určené dětem ve věku od 3 do 14 let. To bylo vybaveno jak novým pískovištěm, tak herními prvky, jako jsou sestava se skluzavkou, lanovým mostem či lezeckou stěnou nebo pružinová houpadla. Dále došlo k instalaci nových laviček a k přemístění původních herních prvků v rámci hřiště tak, aby mohly nadále bezpečně sloužit. Dovybavením prošel i plácek na temeni parku, na kterém byl umístěn solitérní lanový herní prvek diamant.

Oprava dětských hřišť v parku na Kraví hoře však není v Brně-středu zdaleka poslední. Už v první polovině roku 2014 se oprav dočkají další tři veřejná sportoviště v ulicích Trýbova, Čechyňská a Vsetínská.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Komentáře