Reklama
reklama

VIDEO: Ropuchy zelené se budou rozmnožovat v novém jezírku na Kraví hoře

Brněnští bezdomovci přišli o jedno z míst, kde rádi sedávali s krabicemi vína u rukou. Dominanta spodní části parku Kraví hora - betonová vodní nádrž, která byla léta vypuštěna a hyzdila tvář parku, je znovu pod  vodou. Nové přírodní jezírko slouží k rozmnožování silně ohrožené ropuchy zelené. V blízkosti nádrže je příkop vyložený kameny, který bude sloužit jako zimoviště ropuch.

Původní zchátralá malá vodní nádrž pocházela z roku 1962 a její stav byl opravdu neutěšený. Proto se městská část rozhodla pro důkladnou rekonstrukci. Jejím výsledkem je proměna nevzhledné betonové ruiny, u které sedávali bezdomovci, v biotopové jezírko. Podnětem k rekonstrukci byla přitom existence populace silně ohrožené ropuchy zelené, která se zde pravidelně rozmnožuje. Cílem projektu bylo vytvořit nádrž s pobřežní vegetací, která bude zajišťovat životní podmínky nejen pro chráněné ropuchy, ale i pro další druhy obojživelníků a hmyzu.

„Nádrž musela být dobře vyspárována a nově odizolována. Přebudovalo se také napouštěcí a výpustné potrubí a do dna nádrže byla zapuštěna betonová hráz oddělující pobřežní pás tvořený propustným substrátem, do kterého pak byly vysazeny vodní rostliny. V blízkosti nádrže byl vyhlouben příkop, do kterého byly uloženy kameny zasypané zeminou jako zimoviště pro ropuchy, ale i pro ostatní obojživelníky, plazy, hmyz i drobné obratlovce. Val je ozeleněn skalníky,“ popsal průběh prací starosta městské části Libor Šťástka.

V jednom z největších parků v centru Brna jsou také zrekonstruovaná sportoviště a dětské hřiště. Celkové náklady na tyto úpravy přesáhly dva a půl miliónu korun.

Zásadní regenerací prošlo volně přístupné a hojně využívané sportoviště na míčové hry ležící při vstupu do parku od konečné tramvaje, na které byl položen nový povrch z umělé trávy. Oba zdejší kurty jsou identicky vybaveny ocelovými sloupky k natažení hrací sítě v různých výškách pro volejbal, tenis či nohejbal.

Významné změny se dočkalo také oplocené dětské hřiště pod hvězdárnou, určené dětem ve věku od 3 do 14 let. To bylo vybaveno jak novým pískovištěm, tak herními prvky, jako jsou sestava se skluzavkou, lanovým mostem či lezeckou stěnou nebo pružinová houpadla. Dále došlo k instalaci nových laviček a k přemístění původních herních prvků v rámci hřiště tak, aby mohly nadále bezpečně sloužit. Dovybavením prošel i plácek na temeni parku, na kterém byl umístěn solitérní lanový herní prvek diamant.

Oprava dětských hřišť v parku na Kraví hoře však není v Brně-středu zdaleka poslední. Už v první polovině roku 2014 se oprav dočkají další tři veřejná sportoviště v ulicích Trýbova, Čechyňská a Vsetínská.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Komentáře