Reklama
reklama

VIDEO: Ropuchy zelené se budou rozmnožovat v novém jezírku na Kraví hoře

Brněnští bezdomovci přišli o jedno z míst, kde rádi sedávali s krabicemi vína u rukou. Dominanta spodní části parku Kraví hora - betonová vodní nádrž, která byla léta vypuštěna a hyzdila tvář parku, je znovu pod  vodou. Nové přírodní jezírko slouží k rozmnožování silně ohrožené ropuchy zelené. V blízkosti nádrže je příkop vyložený kameny, který bude sloužit jako zimoviště ropuch.

Původní zchátralá malá vodní nádrž pocházela z roku 1962 a její stav byl opravdu neutěšený. Proto se městská část rozhodla pro důkladnou rekonstrukci. Jejím výsledkem je proměna nevzhledné betonové ruiny, u které sedávali bezdomovci, v biotopové jezírko. Podnětem k rekonstrukci byla přitom existence populace silně ohrožené ropuchy zelené, která se zde pravidelně rozmnožuje. Cílem projektu bylo vytvořit nádrž s pobřežní vegetací, která bude zajišťovat životní podmínky nejen pro chráněné ropuchy, ale i pro další druhy obojživelníků a hmyzu.

„Nádrž musela být dobře vyspárována a nově odizolována. Přebudovalo se také napouštěcí a výpustné potrubí a do dna nádrže byla zapuštěna betonová hráz oddělující pobřežní pás tvořený propustným substrátem, do kterého pak byly vysazeny vodní rostliny. V blízkosti nádrže byl vyhlouben příkop, do kterého byly uloženy kameny zasypané zeminou jako zimoviště pro ropuchy, ale i pro ostatní obojživelníky, plazy, hmyz i drobné obratlovce. Val je ozeleněn skalníky,“ popsal průběh prací starosta městské části Libor Šťástka.

V jednom z největších parků v centru Brna jsou také zrekonstruovaná sportoviště a dětské hřiště. Celkové náklady na tyto úpravy přesáhly dva a půl miliónu korun.

Zásadní regenerací prošlo volně přístupné a hojně využívané sportoviště na míčové hry ležící při vstupu do parku od konečné tramvaje, na které byl položen nový povrch z umělé trávy. Oba zdejší kurty jsou identicky vybaveny ocelovými sloupky k natažení hrací sítě v různých výškách pro volejbal, tenis či nohejbal.

Významné změny se dočkalo také oplocené dětské hřiště pod hvězdárnou, určené dětem ve věku od 3 do 14 let. To bylo vybaveno jak novým pískovištěm, tak herními prvky, jako jsou sestava se skluzavkou, lanovým mostem či lezeckou stěnou nebo pružinová houpadla. Dále došlo k instalaci nových laviček a k přemístění původních herních prvků v rámci hřiště tak, aby mohly nadále bezpečně sloužit. Dovybavením prošel i plácek na temeni parku, na kterém byl umístěn solitérní lanový herní prvek diamant.

Oprava dětských hřišť v parku na Kraví hoře však není v Brně-středu zdaleka poslední. Už v první polovině roku 2014 se oprav dočkají další tři veřejná sportoviště v ulicích Trýbova, Čechyňská a Vsetínská.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chystáte se jet lyžovat do zahraničí? Oblíbené jsou evropské destinace jako Itálie, Rakousko nebo Francie. Je ale na takovou cestu připravené i vaše auto? Víte, jaká pravidla v těchto zemích platí?
25.02.2018 - 10:14
Odpočinková zóna s kavárnou a dětským hřištěm, více místa pro sezónní trhy i lepší možnosti parkování či rekonstrukce inženýrských sítí. Hned tři brněnská náměstí čekají v brzké budoucnosti...
25.02.2018 - 08:39
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Komentáře