Reklama
reklama

VIDEO: Preventisté v tramvajích. Kontrolují lístky, vykazují opilce a bezdomovce

Dvaadvacet takzvaných preventistů má za sebou první pracovní týden v tramvajích městské hromadné dopravy v Brně. Setkali se s odmítavými a souhlasnými reakcemi lidí na novou službu brněnského dopravního podniku, řešili desítky černých pasažérů a vykazovali z tramvají i agresivní cestující.

Úkolem preventistů je zvýšit bezpečnost a komfort cestování. Mají podobné pravomoce jako revizoři s tím rozdílem, že do tramvají nastupují místo v civilu v uniformě dopravního podniku. Cestující navíc před nástupem sami, nebo pomocí hlášení z reproduktoru v tramvaji, upozorňují na kontrolu jízdenek.

„Služba preventistů byla ve vozidlech dopravního podniku zavedena od února. Mají za úkol dohlížet na dodržování přepravních pravidel, například by měli z autobusů a tramvají vykazovat lidi, kteří chtějí nastoupit bez platné jízdenky, jsou vulgární, opilí nebo zapáchají,“ upřesnila mluvčí dopravního podniku Linda Hailichová.

Zhruba dvě desítky mužů a žen vybral dopravní podnik ze stávajících revizorů, kromě proškolení tak byly jedinou investicí uniformy a nové reflexní vesty. Ty však po prvním týdnu všichni preventisté nenosí. „Žluté reflexní vesty vzbuzovaly v cestujících spíše neklid, proto jsme se rozhodli, že vestou bude označen jen jeden ze skupiny, ostatní preventisté mají na sobě uniformu dopravního podniku,“ dodala Hailichová.

Preventisté mají podobné pravomoci jako revizoři, jejich poslání je však trochu jiné. "Preventista má předcházet tomu, co revizor následně řeší. Takže upozornit na nutnost mít u sebe jízdenku a nechat cestující si jízdenku koupit u řidiče nebo pomocí sms,“ vysvětlil koordinátor projektu preventistů Jiří Bohuslav.

Preventisté i přes medializaci nové služby musí lidem často vysvětlovat, o co vlastně jde. „Starší lidé službu většinou chválí, ale i ti mladší si uvědomují, že je lepší snést kontrolu, než si sednout v tramvaji do něčeho nevábného,“ doplnil Bohuslav.

Při vykazování lidí, kteří jsou silně opilí, zapáchají nebo jsou agresivní, jsou preventisté připraveni na problémy. První takový případ agresivního mladíka pravděpodobně pod vlivem drog už v tramvaji číslo 4 na Cejlu řešili. Opatření namířené mimo jiné proti bezdomovcům ale musí být citlivé. Pokud nejsou tito cestující agresivní, žádné razantní postupy preventisté nepoužijí.

Činnost preventistů bude vyhodnocena po třech měsících. Pokud se projekt osvědčí, bude pokračovat dál. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře