Reklama
reklama

VIDEO: Preventisté v tramvajích. Kontrolují lístky, vykazují opilce a bezdomovce

Dvaadvacet takzvaných preventistů má za sebou první pracovní týden v tramvajích městské hromadné dopravy v Brně. Setkali se s odmítavými a souhlasnými reakcemi lidí na novou službu brněnského dopravního podniku, řešili desítky černých pasažérů a vykazovali z tramvají i agresivní cestující.

Úkolem preventistů je zvýšit bezpečnost a komfort cestování. Mají podobné pravomoce jako revizoři s tím rozdílem, že do tramvají nastupují místo v civilu v uniformě dopravního podniku. Cestující navíc před nástupem sami, nebo pomocí hlášení z reproduktoru v tramvaji, upozorňují na kontrolu jízdenek.

„Služba preventistů byla ve vozidlech dopravního podniku zavedena od února. Mají za úkol dohlížet na dodržování přepravních pravidel, například by měli z autobusů a tramvají vykazovat lidi, kteří chtějí nastoupit bez platné jízdenky, jsou vulgární, opilí nebo zapáchají,“ upřesnila mluvčí dopravního podniku Linda Hailichová.

Zhruba dvě desítky mužů a žen vybral dopravní podnik ze stávajících revizorů, kromě proškolení tak byly jedinou investicí uniformy a nové reflexní vesty. Ty však po prvním týdnu všichni preventisté nenosí. „Žluté reflexní vesty vzbuzovaly v cestujících spíše neklid, proto jsme se rozhodli, že vestou bude označen jen jeden ze skupiny, ostatní preventisté mají na sobě uniformu dopravního podniku,“ dodala Hailichová.

Preventisté mají podobné pravomoci jako revizoři, jejich poslání je však trochu jiné. "Preventista má předcházet tomu, co revizor následně řeší. Takže upozornit na nutnost mít u sebe jízdenku a nechat cestující si jízdenku koupit u řidiče nebo pomocí sms,“ vysvětlil koordinátor projektu preventistů Jiří Bohuslav.

Preventisté i přes medializaci nové služby musí lidem často vysvětlovat, o co vlastně jde. „Starší lidé službu většinou chválí, ale i ti mladší si uvědomují, že je lepší snést kontrolu, než si sednout v tramvaji do něčeho nevábného,“ doplnil Bohuslav.

Při vykazování lidí, kteří jsou silně opilí, zapáchají nebo jsou agresivní, jsou preventisté připraveni na problémy. První takový případ agresivního mladíka pravděpodobně pod vlivem drog už v tramvaji číslo 4 na Cejlu řešili. Opatření namířené mimo jiné proti bezdomovcům ale musí být citlivé. Pokud nejsou tito cestující agresivní, žádné razantní postupy preventisté nepoužijí.

Činnost preventistů bude vyhodnocena po třech měsících. Pokud se projekt osvědčí, bude pokračovat dál. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Komentáře