Reklama
reklama

VIDEO: “Otec” prvního dítěte ze zkumavky Ladislav Pilka slaví 80 let

Profesor Ladislav Pilka, který stál u zrodu prvního dítěte "ze zkumavky" v České republice a potažmo v celém tehdejším východním bloku, slaví 80 let. Blahopřát mu do Brna přijedou kapacity z celého světa a jeho žáci – nyní lékaři v tuzemských klinikách reprodukční medicíny.

Od prvního úspěšného pokusu přivést na svět dítě ze zkumavky uplynulo loni na podzim 30 let. O čtyři roky dříve se to povedlo lékařům ve Velké Británii. “Zatímco kolegové pana profesora Pilky ve Velké Británii měli k úspěšnému pokusu o umělé oplodnění veškerou moderní techniku a literaturu, profesor Pilka a jeho tým v té době ničím takovým nedisponovali, chybělo jim nejenom vybavení, ale také například odborná literatura, “ skládá oslavenci poklonu Marek Koudelka, ředitel jedné z největších klinik reprodukční medicíny v České republice, kde profesor stále působí.

 

Na krušné začátky před 30 lety vzpomínal také profesor Pilka. „Naše první děti ze zkumavky vznikaly doslova na koleně. V Československu tehdy nebyl dostupný žádný materiál, speciální stříkačky jsem sehnal na Slovensku ve Staré Turé, a naše sestřičky je musely dopilovat, abychom dosáhli potřebné špičatosti, hadičky jsem sehnal od vojáků a speciální komůrku, kde se spojuje vajíčko se spermií, vyrobil kolega v týmu,“ říkal s úsměvem profesor Pilka.

 

Ladislav Pilka je jednou z nejvýznamnějších světových osobností oboru. V roce 1982 přivedl na svět první dítě po umělém oplodnění metodou GIFT, kdy dochází ke spojení vajíčka a spermie takřka přirozeně, a v roce 1998 byl za to v San Franciscu oceněn Světovou organizací pro léčbu neplodnosti. Nyní se ročně v České republice narodí asi čtyři tisíce dětí "ze zkumavky", což jsou 4 procenta dětí ročně.

 

Svě dvě dcery dovedla na setkání s profesorem Pilkou i Magdalena Cogbill, která nyní žije v USA, ale pochází ze Slavkova u Brna. "Manžel i já jsme naprosto zdraví, nikdo nečekal, že může být problém, ale pak se těhotenství nedařilo. Začínali jsme s umělým oplodněním v roce 2005. V roce 2008 jsme se rozhodli pro náhradní matku, kterou jsme si z Ameriky přivezli do Brna. Zdařilo se a narodila se nám starší dcera. No a po roce a půl tady v Brně na klinice zkusili umělé oplodnění přímo u mě a máme druhou dcerku. Párům, kteří potřebují umělé oplodnění bych chtěla vzkázat, aby se toho nebáli," uvedla Magdalena Cogbill.

 

Magdalena Cogbill s dcerami.

 

Kulatiny Ladislava Pilky, který žije v Brně s manželkou a dcerou, oslaví nejen jeho přátelé a odborníci, ale na brněnském výstavišti se v sobotu uskuteční první veletrh v České republice určený pro všechny neplodné páry. Lidé se mohou nezávisle informovat o možnostech, jak svůj problém řešit. Zeptat se mohou také osobně pana profesora Pilky, který bude na akci s názvem FOR FERTILITY 2013 přítomen. 

 

Profesor Ladislav Pilka přijímá gratulace k narozeninám.

 

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Komentáře