Reklama
reklama

VIDEO: “Otec” prvního dítěte ze zkumavky Ladislav Pilka slaví 80 let

Profesor Ladislav Pilka, který stál u zrodu prvního dítěte "ze zkumavky" v České republice a potažmo v celém tehdejším východním bloku, slaví 80 let. Blahopřát mu do Brna přijedou kapacity z celého světa a jeho žáci – nyní lékaři v tuzemských klinikách reprodukční medicíny.

Od prvního úspěšného pokusu přivést na svět dítě ze zkumavky uplynulo loni na podzim 30 let. O čtyři roky dříve se to povedlo lékařům ve Velké Británii. “Zatímco kolegové pana profesora Pilky ve Velké Británii měli k úspěšnému pokusu o umělé oplodnění veškerou moderní techniku a literaturu, profesor Pilka a jeho tým v té době ničím takovým nedisponovali, chybělo jim nejenom vybavení, ale také například odborná literatura, “ skládá oslavenci poklonu Marek Koudelka, ředitel jedné z největších klinik reprodukční medicíny v České republice, kde profesor stále působí.

 

Na krušné začátky před 30 lety vzpomínal také profesor Pilka. „Naše první děti ze zkumavky vznikaly doslova na koleně. V Československu tehdy nebyl dostupný žádný materiál, speciální stříkačky jsem sehnal na Slovensku ve Staré Turé, a naše sestřičky je musely dopilovat, abychom dosáhli potřebné špičatosti, hadičky jsem sehnal od vojáků a speciální komůrku, kde se spojuje vajíčko se spermií, vyrobil kolega v týmu,“ říkal s úsměvem profesor Pilka.

 

Ladislav Pilka je jednou z nejvýznamnějších světových osobností oboru. V roce 1982 přivedl na svět první dítě po umělém oplodnění metodou GIFT, kdy dochází ke spojení vajíčka a spermie takřka přirozeně, a v roce 1998 byl za to v San Franciscu oceněn Světovou organizací pro léčbu neplodnosti. Nyní se ročně v České republice narodí asi čtyři tisíce dětí "ze zkumavky", což jsou 4 procenta dětí ročně.

 

Svě dvě dcery dovedla na setkání s profesorem Pilkou i Magdalena Cogbill, která nyní žije v USA, ale pochází ze Slavkova u Brna. "Manžel i já jsme naprosto zdraví, nikdo nečekal, že může být problém, ale pak se těhotenství nedařilo. Začínali jsme s umělým oplodněním v roce 2005. V roce 2008 jsme se rozhodli pro náhradní matku, kterou jsme si z Ameriky přivezli do Brna. Zdařilo se a narodila se nám starší dcera. No a po roce a půl tady v Brně na klinice zkusili umělé oplodnění přímo u mě a máme druhou dcerku. Párům, kteří potřebují umělé oplodnění bych chtěla vzkázat, aby se toho nebáli," uvedla Magdalena Cogbill.

 

Magdalena Cogbill s dcerami.

 

Kulatiny Ladislava Pilky, který žije v Brně s manželkou a dcerou, oslaví nejen jeho přátelé a odborníci, ale na brněnském výstavišti se v sobotu uskuteční první veletrh v České republice určený pro všechny neplodné páry. Lidé se mohou nezávisle informovat o možnostech, jak svůj problém řešit. Zeptat se mohou také osobně pana profesora Pilky, který bude na akci s názvem FOR FERTILITY 2013 přítomen. 

 

Profesor Ladislav Pilka přijímá gratulace k narozeninám.

 

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dvoumetrová kraslice Foto: Centrum news/ Pavel Podešva
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře