Reklama
reklama

VIDEO: Nástroje válečných invalidů - flašinety - hrají v brněnských ulicích

Nástroje žebráků a válečných invalidů potěšily v pondělí a dnes ještě potěší mnoho Brňanů. Ve městě se totiž koná pátý ročník Setkání flašinetářů v Brně, který pořádá sekce Kruhu přátel Technického muzea v Brně s názvem „Flašinety a mechanické hrací stroje“.

Než se skupina flašinetářů zastavila v Brně, hrála už na pomyslném turné v Praze, Liberci nebo v Pekařově u Šumperku, kde dřív bývala továrna na výrobu flašinetů.

Někdy z období první světové války pochází flašinet, který do Brna přijel ukázat František Šťastný. Podle štítku ho vyrobili ve firmě Vavřín v České Třebové a hraje šest písniček, například CK Polní maršálek nebo Hoši od Zborova a Pochod legionářů. Předchozí majitel flašinetu Miroslav Štastný s ním jezdil ještě za totality hrát na Karlův most a doma měl krásnou sbírku flašinetů.  „Po jeho smrti jsem jeden flašinet koupil, jsem na něj hrdý, jezdím s ním po českých městech. Mrzí mě jen to, že Českotřebováci se k tomuto přístroji staví zády, přitom z něj historie jen dýchá,“ uvedl v Brně flašinetář František Šťastný.

Na sto dvacet let starý ariston zase hrála Alexandra Noubel. Přístroj vypadá jako předchůdce gramofonu. „Tento přístroj byl určený pro domácí salóny pro bohatou klientelu, proto nemá takovou hlasitost, jako flašinet, který hrál na ulici a musel být slyšet,“ vysvětlila žena.

Píšťalový flašinet z roku 1920 zahrál v Brně díky Antonínu Švejdovi z Národního technického muzea v Praze. Mezinárodních setkání flašinetářů se účastní už pátým rokem. „Jsme nadšenci do historie, objíždíme poutě i srazy po celé Evropě. Flašinetům totiž nejvíc škodí nezájem,“ myslí si Švejda.

Brněnské setkání má na programu odborné workshopy i vystoupení a improvizace pro veřejnost. Letošní novinkou je závěrečný koncert v Červeném kostele. Jeho výtěžek bude věnován Asociaci pomáhající lidem s autismem APLA-JM o.s.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Kontrola ledu Foto: Centrum news
Muž si chtěl v Králově Poli zkrátit cestu přes jezírko. To ale nebylo dostatečně zamrzlé a muž se propadl do ledové vody. Nebýt náhodného kolemjdoucího, patrně by utonul.
24.01.2018 - 07:23
Policie Foto: Centrum news
Muž, který řídil bez řidičského průkazu přejel dvojitou čáru. Když spatřil auto policie, zaparkoval a snažil se uniknout strážníkům. Mezitím na jeho místo přelézal spolujezdec.
23.01.2018 - 16:05
Krajský úřad Foto: Centrum news
Celkem 437 žádostí o „kotlíkové dotace“ za 44,893 milionu korun schválila krajská rada na svém jednání v pondělí 22. ledna 2018. Šlo o první schválené žádosti podaných v první krajské výzvě...
23.01.2018 - 07:29
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Komentáře