Reklama
reklama

VIDEO: Nástroje válečných invalidů - flašinety - hrají v brněnských ulicích

Nástroje žebráků a válečných invalidů potěšily v pondělí a dnes ještě potěší mnoho Brňanů. Ve městě se totiž koná pátý ročník Setkání flašinetářů v Brně, který pořádá sekce Kruhu přátel Technického muzea v Brně s názvem „Flašinety a mechanické hrací stroje“.

Než se skupina flašinetářů zastavila v Brně, hrála už na pomyslném turné v Praze, Liberci nebo v Pekařově u Šumperku, kde dřív bývala továrna na výrobu flašinetů.

Někdy z období první světové války pochází flašinet, který do Brna přijel ukázat František Šťastný. Podle štítku ho vyrobili ve firmě Vavřín v České Třebové a hraje šest písniček, například CK Polní maršálek nebo Hoši od Zborova a Pochod legionářů. Předchozí majitel flašinetu Miroslav Štastný s ním jezdil ještě za totality hrát na Karlův most a doma měl krásnou sbírku flašinetů.  „Po jeho smrti jsem jeden flašinet koupil, jsem na něj hrdý, jezdím s ním po českých městech. Mrzí mě jen to, že Českotřebováci se k tomuto přístroji staví zády, přitom z něj historie jen dýchá,“ uvedl v Brně flašinetář František Šťastný.

Na sto dvacet let starý ariston zase hrála Alexandra Noubel. Přístroj vypadá jako předchůdce gramofonu. „Tento přístroj byl určený pro domácí salóny pro bohatou klientelu, proto nemá takovou hlasitost, jako flašinet, který hrál na ulici a musel být slyšet,“ vysvětlila žena.

Píšťalový flašinet z roku 1920 zahrál v Brně díky Antonínu Švejdovi z Národního technického muzea v Praze. Mezinárodních setkání flašinetářů se účastní už pátým rokem. „Jsme nadšenci do historie, objíždíme poutě i srazy po celé Evropě. Flašinetům totiž nejvíc škodí nezájem,“ myslí si Švejda.

Brněnské setkání má na programu odborné workshopy i vystoupení a improvizace pro veřejnost. Letošní novinkou je závěrečný koncert v Červeném kostele. Jeho výtěžek bude věnován Asociaci pomáhající lidem s autismem APLA-JM o.s.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Boj proti stánkařům v podchodu brněnského hlavního nádraží neustává. Město začíná rozesílat výpovědi nájemních smluv.
21.08.2017 - 16:03
V poslední době přibývá případů, kdy si cestující v autobuse či vlaku dopřeje chvilku spánku, a po probuzení zjistí, že byl okraden. Policisté proto apelují na občany, aby byly obezřetnější a své...
21.08.2017 - 12:07
Obyvatelé Černé Hory na Blanensku si mohou alespoň částečně oddechnout. Uzavírka frekventovaného mostu, kvůli které městys zažívá dopravní peklo, sice nekončí, ale most bude provizorně podepřen, což...
21.08.2017 - 07:46
Oblíbený Den Starobrna se blíží – brány pivovaru se všem návštěvníkům otevřou dokořán v sobotu 2. září v pravé poledne. Zatímco vrchní nádvoří rozezní písničky špičkových českých skupin, dolní část...
20.08.2017 - 17:01
Metropole by měla být významným místem, ve kterém se mísí tradice s moderním, kultura s obchodem a v neposlední radě i městem, které má styl. Ta jihomoravská však o svoji osobitost v poslední době...
20.08.2017 - 08:28
Během druhého srpnového víkendu se město proměnilo v obří hudební scénu. Představily se desítky umělců, na které se přišlo podívat více než 16 000 diváků.
19.08.2017 - 16:04
Komentáře