Reklama
reklama

VIDEO: Na Zelném trhu našli archeologové kostru dítěte z doby bronzové

Čtyři tisíce let starou kostru dítěte, pravděpodobně z doby bronzové, objevili archeologové při rekonstrukci Zelného trhu v Brně. V zemi tam leží pánev a části dolních končetin. To, že v pravěku byla jižní část centra Brna osídlená, archeologové vědí, v prostoru Zelného trhu jde ale o první takový nález a potvrzení osídlení vůbec.

"Jsou to kosterní ostatky nedospělého jedince, možná dítěte, z pravěkého období, ze staršího období doby bronzové, datujeme je tedy dva tisíce let před Kristem. Neleží v hrobě, ale skelet se nachází na dně zásobní jámy na obilí, která posloužila k uložení nebožtíka," uvedl Antonín Zůbek ze společnosti Archaia Brno, která výzkum na Zelném trhu provádí. Pravděpodobně v jámě leželo více kosterních ostatků, protože v horní části zásypu našli archeologové ještě další lidské kosti.

Archeologové pracují na Zelném trhu od konce března. Náměstí totiž prochází rekonstrukcí. Našly se tam už například základy kašny ze začátku osmnáctého století, několik středověkých masných krámům které patřily správě tržiště. Objevili také několik desítek mincí, středověkou hrací kostku, hřebínky a prsteny.

Oprava Zelného trhu je součástí komplexní rekonstrukce historického jádra Brna. Bude stát 60 milionů korun a má trvat 298 dní, tedy 10 měsíců. S arechilogickým výzkumem se při plánování dělky stavby počítalo, termín dokončení oprav náměstí se tedy zatím neposouvá.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Více než rok potrvá dopravní omezení v Bohunické ulici. Dělníci zde budou rekonstruovat vodovod a stoku, které jsou v havarijním stavu a na hranici životnosti. Stavební práce začnou v září.
23.08.2019 - 07:00
O velkém štěstí může hovořit mladík, jehož včera v podvečer u haly Rondo smetla tramvaj. Ze střetu vyvázl se středně těžkými zraněními. Příčinou nehody bylo, že se místo dopravní situace věnoval...
22.08.2019 - 15:50
V pátek si Brno připomene pád totality pobaltských států Foto: MMB
Národními barvami Litvy, Lotyšska a Estonska se v pátek večer rozsvítí Mahenovo divadlo, Husa na provázku a fontána u Janáčkova divadla. Město se tak symbolicky připojí k iniciativě Díky, že můžem,...
22.08.2019 - 11:42
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Od 30. září čeká na řidiče parkující v Brně řada změn. Nová pravidla představili brněnští radní už v březnu. Nyní odstartovala informační kampaň, díky níž se každý může seznámit s novinkami.
22.08.2019 - 07:00
O Velikonocích poprvé vyjel na Ústřední hřbitov minibus, který zdarma vozil návštěvníky po celém areálu. Osvědčil se, proto jej o Dušičkách dopravní podnik vypraví znovu.
21.08.2019 - 20:07
Rada města Brna dnes doporučila brněnskému zastupitelstvu schválit podporu ve výši 275 tisíc korun pro soutěž CZECH PRESS PHOTO 2020. Ta každoročně přehledně mapuje a představuje veřejnosti události...
21.08.2019 - 16:38
Komentáře