Reklama
reklama

VIDEO: Na Zelném trhu našli archeologové kostru dítěte z doby bronzové

Čtyři tisíce let starou kostru dítěte, pravděpodobně z doby bronzové, objevili archeologové při rekonstrukci Zelného trhu v Brně. V zemi tam leží pánev a části dolních končetin. To, že v pravěku byla jižní část centra Brna osídlená, archeologové vědí, v prostoru Zelného trhu jde ale o první takový nález a potvrzení osídlení vůbec.

"Jsou to kosterní ostatky nedospělého jedince, možná dítěte, z pravěkého období, ze staršího období doby bronzové, datujeme je tedy dva tisíce let před Kristem. Neleží v hrobě, ale skelet se nachází na dně zásobní jámy na obilí, která posloužila k uložení nebožtíka," uvedl Antonín Zůbek ze společnosti Archaia Brno, která výzkum na Zelném trhu provádí. Pravděpodobně v jámě leželo více kosterních ostatků, protože v horní části zásypu našli archeologové ještě další lidské kosti.

Archeologové pracují na Zelném trhu od konce března. Náměstí totiž prochází rekonstrukcí. Našly se tam už například základy kašny ze začátku osmnáctého století, několik středověkých masných krámům které patřily správě tržiště. Objevili také několik desítek mincí, středověkou hrací kostku, hřebínky a prsteny.

Oprava Zelného trhu je součástí komplexní rekonstrukce historického jádra Brna. Bude stát 60 milionů korun a má trvat 298 dní, tedy 10 měsíců. S arechilogickým výzkumem se při plánování dělky stavby počítalo, termín dokončení oprav náměstí se tedy zatím neposouvá.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Prvním mládětem roku 2018 je v brněnské zoo samice zebry Grévyho. Chovatelé jí vybrali jméno Mia.
18.02.2018 - 11:03
Svérázným způsobem se v Újezdu u Brna dostával do psychické kondice před několika dny čtyřiadvacetiletý mladík.
18.02.2018 - 08:24
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Dálnice D1 Foto: Centrum news
U kulatého stolu se dnes sešel ministr dopravy Dan Ťok s představiteli Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Bohumilem Šimkem. Zúčastnil se i brněnský primátor Petr Vokřál. Hlavním tématem byla...
16.02.2018 - 14:25
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Zákazníkovi cykloprodejny v centru města ukradl zloděj kolo, které nechal stát nezamčené. Přivolaní strážníci ohlásili případ svým kolegům a za čtvrt hodiny se zloděj i s kolem našel.
16.02.2018 - 07:54
K dopravní nehodě ve východní části města vyjížděli dnes kolem půl jedné ráno brněnští strážníci.
15.02.2018 - 18:46
Komentáře