Reklama
reklama

VIDEO: Na Zelném trhu našli archeologové kostru dítěte z doby bronzové

Čtyři tisíce let starou kostru dítěte, pravděpodobně z doby bronzové, objevili archeologové při rekonstrukci Zelného trhu v Brně. V zemi tam leží pánev a části dolních končetin. To, že v pravěku byla jižní část centra Brna osídlená, archeologové vědí, v prostoru Zelného trhu jde ale o první takový nález a potvrzení osídlení vůbec.

"Jsou to kosterní ostatky nedospělého jedince, možná dítěte, z pravěkého období, ze staršího období doby bronzové, datujeme je tedy dva tisíce let před Kristem. Neleží v hrobě, ale skelet se nachází na dně zásobní jámy na obilí, která posloužila k uložení nebožtíka," uvedl Antonín Zůbek ze společnosti Archaia Brno, která výzkum na Zelném trhu provádí. Pravděpodobně v jámě leželo více kosterních ostatků, protože v horní části zásypu našli archeologové ještě další lidské kosti.

Archeologové pracují na Zelném trhu od konce března. Náměstí totiž prochází rekonstrukcí. Našly se tam už například základy kašny ze začátku osmnáctého století, několik středověkých masných krámům které patřily správě tržiště. Objevili také několik desítek mincí, středověkou hrací kostku, hřebínky a prsteny.

Oprava Zelného trhu je součástí komplexní rekonstrukce historického jádra Brna. Bude stát 60 milionů korun a má trvat 298 dní, tedy 10 měsíců. S arechilogickým výzkumem se při plánování dělky stavby počítalo, termín dokončení oprav náměstí se tedy zatím neposouvá.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Komentáře