Reklama
reklama

VIDEO: Na Zelném trhu našli archeologové kostru dítěte z doby bronzové

Čtyři tisíce let starou kostru dítěte, pravděpodobně z doby bronzové, objevili archeologové při rekonstrukci Zelného trhu v Brně. V zemi tam leží pánev a části dolních končetin. To, že v pravěku byla jižní část centra Brna osídlená, archeologové vědí, v prostoru Zelného trhu jde ale o první takový nález a potvrzení osídlení vůbec.

"Jsou to kosterní ostatky nedospělého jedince, možná dítěte, z pravěkého období, ze staršího období doby bronzové, datujeme je tedy dva tisíce let před Kristem. Neleží v hrobě, ale skelet se nachází na dně zásobní jámy na obilí, která posloužila k uložení nebožtíka," uvedl Antonín Zůbek ze společnosti Archaia Brno, která výzkum na Zelném trhu provádí. Pravděpodobně v jámě leželo více kosterních ostatků, protože v horní části zásypu našli archeologové ještě další lidské kosti.

Archeologové pracují na Zelném trhu od konce března. Náměstí totiž prochází rekonstrukcí. Našly se tam už například základy kašny ze začátku osmnáctého století, několik středověkých masných krámům které patřily správě tržiště. Objevili také několik desítek mincí, středověkou hrací kostku, hřebínky a prsteny.

Oprava Zelného trhu je součástí komplexní rekonstrukce historického jádra Brna. Bude stát 60 milionů korun a má trvat 298 dní, tedy 10 měsíců. S arechilogickým výzkumem se při plánování dělky stavby počítalo, termín dokončení oprav náměstí se tedy zatím neposouvá.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Třiadvacetiletý Slovák měl dostatek kuráže, aby se zeptal na cestu brněnských strážníků. Policistům někoho připomínal, tak se rozhodli ověřit jeho totožnost. Byl celostátně hledaný.
17.01.2020 - 19:00
Ministr vnitra Jan Hamáček předal policistům padesát tři nových aut. Jsou mezi nimi i elektromobily, které mohou občané měst spatřit v ulicích.
17.01.2020 - 15:30
Požár haly v Holasicích se dlouhou dobu nedařilo dostat pod kontrolu. Hasiči na místo museli povolat další jednotky a vyhlásili třetí stupeň poplachu. Nakonec se povedlo požár pod kontrolu dostat a...
17.01.2020 - 13:30
Poškrábaná nebo poleptaná skla, posprejované karoserie vozů nebo vyvrácené označníky. Vandalové v řádění a ničení veřejného majetku nepolevují. Dopravní podnik města Brna za ně loni zaplatil 3,7...
17.01.2020 - 10:30
Na novomlýnských nádržích pátrala policie po muži, který před nimi utíkal. Když už neměl kam utéct, skočil do vody. Na místo byl přivolán i vrtulník. Muž byl nalezen mrtvý.
17.01.2020 - 07:30
V Bilovicích nad Svitavou nestihl šedesátiletý muž v zatáčce doběhnout. Na trati ho srazil vlak a k celé situaci musel být přivolán vrtulník.
16.01.2020 - 18:30
Komentáře