Reklama
reklama

VIDEO: Mistr světa v sabrage odsekl šavlí špunt poprvé na pivní lahvi

Historicky první sabrage, tedy 200 let starou metodu otvírání lahví sektu pomocí šavle, předvedl na novince pivovaru Starobrno trojnásobný mistr světa v sabrage Kamil Prokeš. Lahev Starobrna Reserva, které je plněno do skleněných lahvích s obsahem 0,75 litrů s korkovým uzávěrem, jaký známe u šampaňského, otevřel nakonec nejen šavlí, ale i desertním talířkem, popelníkem nebo sekerkou.

Samotná sabrage pochází z dob napoleonských válek, je tedy 200 stará. Na sabrage pivní lahve trénoval mistr světa celý týden. „Rozdíl mezi pivem a vínem je hlavně v tlaku. V sektu je dvakrát větší než v pneumatice od auta, tedy okolo 4 atmosfér, v pivu je asi pětkrát méně. Sabrage na pivu ale lze udělat, protože sklo pivní lahve je slabší než u sektu,“ vysvětlil Kamil Prokeš s tím, že otevírání lahví šavlí je o cviku a švihu.

Pivo Reserva uvařili sládci přímo na starém Brně, a to pouze z nejkvalitnějších moravských surovin. Pečlivě vybraných tří druhů moravských sladů a jedinečného tršického chmele. „Chceme spotřebitelům dokázat, že se na Moravě rodí nejen skvělé víno, ale také ten nejlepší ječmen pro výrobu pivovarského sladu na světě,“ podotkl manažer značky Starobrno Petr Syřiště. Unikátní je použití tršického chmele, protože roste rovněž na Moravě. Ostatní starobrněnská piva se vaří ze žateckého poloraného červeňáku, pocházejícího z Čech.

Rezerva je nový osmnáctistupňový pivní speciál s 8 % alkoholu a jedná se o vůbec první produkt Starobrna, vhodný za správných podmínek i k archivaci. Celkem ve starobrněnském pivovaru uvařili 460 hektolitrů Reservy 2013, což představuje 61 333 lahví.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Komentáře