Reklama
reklama

Věda hrou. Na Kraví hoře experti předvedou svá kouzla

Odborníci, akademici a badatelé z mnoha různých vědních oborů rozloží dnes a zítra své „nádobíčko“ na Kraví hoře, aby prostřednictvím experimentů a exhibic předvedli návštěvníkům vědu jako zábavu.  Na pátek a sobotu se park změní v pracoviště chemiků, biologů a fyziků, v dílnu elektrotechniků a působiště mnoha dalších specialistů, kteří své síly spojili ve Festivalu vědy.

„Festival vědy představí jak odborné, tak populárněvědecké instituce. Cílem přitom není poučovat, nýbrž inspirovat a názorně předvést, že věda je tu proto, aby se nám lépe žilo,“ vysvětlil Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno, jež akci zastřešuje.

Přehlídka vědy je určena zejména školákům a studentům, ale samozřejmě i starším návštěvníkům, kteří se rádi poučí. Program začíná vždy v 9 hodin a končí 16 hodin, přičemž pátek je určen zejména školním skupinám a sobota široké veřejnosti. Vstup je volný.

V krytém velkokapacitním stanu se bude odehrávat Divadlo vědy, kolem pak ve vlastních stáních předvedou program jednotlivé organizace. Nad čím budou návštěvníci žasnout? Vysoké učení technické v Brně ukáže ve své chemické dílně klasické změny barev, „faraonovy hady“, „sopečné hady“ i vypouštění gina z lahve. Mendelova univerzita v Brně překvapí netradičním ovocem, biopalivy z révy nebo zahradnickými produkty, jak je neznáme. Co znamená pH, jak se pozná čistá voda a půda a jak fungují lidské smysly – na tyto otázky odpoví vědci z Masarykovy univerzity.

Na dalším stanovišti předvedou hasiči cisternovou automobilovou stříkačku i správný postup hašení. Hry na taktickém simulátoru, testování fyzické zdatnosti či ukázky zbraní s odborným výkladem připravuje Univerzita obrany. Dalšími zajímavostmi přispěje také Knihovna Jiřího Mahena v Brně, Dům dětí a mládeže Junior a Městská policie Brno. "Představíme Centrum tísňového signálu, moderní i historický střelecký trenažér a autobus MOBIDIK," uvedl mluvčí strážníků Jakub Ghanem.

Na Festival vědy pak přirozeně naváže i Evropská noc vědců, která se bude konat v pátek 27. září 2013.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Komentáře