Reklama
reklama

Ve stovce restaurací v Brně se nekouří. I bez popelníků je v nich plno

Už sto nekuřáckých restaurací má Brno. V rámci projektu Brno – Zdravé město, který vytvořil síť nekuřáckých restaurací a kaváren, si stou registraci vyřídila restaurace La Corrida v Žabovřeskách. A kromě nekuřáků z řad hostů má toto rozhodnutí majitele restaurace Tomáše Soukala kladný vliv i na zaměstnance podniku. I ti totiž přestávají kouřit. 

Nekuřácké restaurace už nejsou atrakcí, kam zákazníci jen nesměle nakukují. Lidé je mají rádi a rádi se do nich vracejí. I bez popelníků mají takové restaurace plno. A v Brně je už nekuřáckých restaurací rovná stovka. Přestalo tak platit klišé, že do nekuřácké restaurace hosté chodit nebudou. Průkopníkem mezi nekuřáckými restauracemi v Brně byla Hluchá zmije, kterou hosté nyní najdou na ulici Veveří.

Mezi cílovou skupinu nekuřáckých restaurací většinou patří mladí lidé nebo rodiny s dětmi. A tak je tomu i ve sté nekuřácké restauraci v Brně, v La Corridě v Žabovřeskách. I tam ale nejdříve plánovali oddělené prostory pro kuřáky a nekuřáky. Investovali nemalé peníze do vzduchotechniky a čističky vzduchu s podtlakem, která by zajišťovala nekuřákům v otevřeném prostoru restaurace vzduch bez cigaretového kouře. V den otevření se ale vše změnilo. „Jsem nekuřák, a když jsem první den restauraci otevřel, říkal jsem si, že je škoda pustit do tohoto prostoru kuřáky. A rozhodli jsem se, že od následujícího dne budeme zcela nekuřáčtí,“ říká majitel restaurace Tomáš Soukal s tím, že kladné ohlasy na nekouření mají nejen od hostů, ale i od některých zaměstnanců podniku, kteří přestali kouřit. Kuřáci si v La Corridě mají možnost zapálit cigaretu venku a na zahrádce.

Při zvažování, zda se vydat cestou nekuřácké restaurace, hostinští tvrdí, že se bojí o tržby. Podle odborníků ovšem zbytečně. „V restauracích, které sledujeme a které přešly na úplný nekuřácký režim, se určitý pokles z počátku objevil. Bylo to ale jen dočasně a naopak se ukázalo, že do nich začali chodit lidé, kteří tam dříve nepřišli, a v konečném důsledku se to provozovatelům vyplatilo,“ říká ředitelka sdružení Koalice proti tabáku Kateřina Langrová.

Internetovou databázi, která přináší přehled o restauracích a kavárnách, jejichž vnitřní prostory jsou výhradně nekuřácké, lze nalézt na webových stránkách projektu Brno – Zdravé město. Brněnský projekt inspiroval také další města v České republice. Síť nekuřáckých restaurací tak dnes mají také například v Jihlavě, Třebíči, Liberci či Mladé Boleslavi.

"Průzkum ukázal, že v minulosti si přála pouze třetina obyvatel nekuřácké restaurace. Za poslední roky už je to však 80 procent všech občanů včetně kuřáků," upozornila Ivana Draholová, vedoucí Kanceláře Brno - Zdravé město.

Brno také nabízí lidem, kteří chtějí s kouřením přestat, pomoc. Soutěží v odvykání chce motivovat především rodiče kuřáky, protože podle letošních průzkumů kouří v Česku stále více dětí a jejich věk se neustále snižuje. „Kuřáci vyhledají pomoc odborníků málokdy. Často si myslí, že kouřit přestanou sami, a potom se potýkají s neúspěšnými pokusy. Ti, kteří vydrží nekouřit alespoň tři měsíce, absolvují zdarma komplexní zdravotní vyšetření v hodnotě několika tisíc korun ve Fakultní nemocnici u svaté Anny,“ dodala Draholová.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Letos v dubnu vyvolal poprask a nevoli obcí, o kterých se nelichotivě zmiňoval, nyní vychází jeho nová verze. Autentický průvodce To je Brno má i novou kapitolu, v níž dotčená místa vyzdvihují svou...
21.09.2017 - 19:53
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Komentáře