Reklama
reklama

Ve stovce restaurací v Brně se nekouří. I bez popelníků je v nich plno

Už sto nekuřáckých restaurací má Brno. V rámci projektu Brno – Zdravé město, který vytvořil síť nekuřáckých restaurací a kaváren, si stou registraci vyřídila restaurace La Corrida v Žabovřeskách. A kromě nekuřáků z řad hostů má toto rozhodnutí majitele restaurace Tomáše Soukala kladný vliv i na zaměstnance podniku. I ti totiž přestávají kouřit. 

Nekuřácké restaurace už nejsou atrakcí, kam zákazníci jen nesměle nakukují. Lidé je mají rádi a rádi se do nich vracejí. I bez popelníků mají takové restaurace plno. A v Brně je už nekuřáckých restaurací rovná stovka. Přestalo tak platit klišé, že do nekuřácké restaurace hosté chodit nebudou. Průkopníkem mezi nekuřáckými restauracemi v Brně byla Hluchá zmije, kterou hosté nyní najdou na ulici Veveří.

Mezi cílovou skupinu nekuřáckých restaurací většinou patří mladí lidé nebo rodiny s dětmi. A tak je tomu i ve sté nekuřácké restauraci v Brně, v La Corridě v Žabovřeskách. I tam ale nejdříve plánovali oddělené prostory pro kuřáky a nekuřáky. Investovali nemalé peníze do vzduchotechniky a čističky vzduchu s podtlakem, která by zajišťovala nekuřákům v otevřeném prostoru restaurace vzduch bez cigaretového kouře. V den otevření se ale vše změnilo. „Jsem nekuřák, a když jsem první den restauraci otevřel, říkal jsem si, že je škoda pustit do tohoto prostoru kuřáky. A rozhodli jsem se, že od následujícího dne budeme zcela nekuřáčtí,“ říká majitel restaurace Tomáš Soukal s tím, že kladné ohlasy na nekouření mají nejen od hostů, ale i od některých zaměstnanců podniku, kteří přestali kouřit. Kuřáci si v La Corridě mají možnost zapálit cigaretu venku a na zahrádce.

Při zvažování, zda se vydat cestou nekuřácké restaurace, hostinští tvrdí, že se bojí o tržby. Podle odborníků ovšem zbytečně. „V restauracích, které sledujeme a které přešly na úplný nekuřácký režim, se určitý pokles z počátku objevil. Bylo to ale jen dočasně a naopak se ukázalo, že do nich začali chodit lidé, kteří tam dříve nepřišli, a v konečném důsledku se to provozovatelům vyplatilo,“ říká ředitelka sdružení Koalice proti tabáku Kateřina Langrová.

Internetovou databázi, která přináší přehled o restauracích a kavárnách, jejichž vnitřní prostory jsou výhradně nekuřácké, lze nalézt na webových stránkách projektu Brno – Zdravé město. Brněnský projekt inspiroval také další města v České republice. Síť nekuřáckých restaurací tak dnes mají také například v Jihlavě, Třebíči, Liberci či Mladé Boleslavi.

"Průzkum ukázal, že v minulosti si přála pouze třetina obyvatel nekuřácké restaurace. Za poslední roky už je to však 80 procent všech občanů včetně kuřáků," upozornila Ivana Draholová, vedoucí Kanceláře Brno - Zdravé město.

Brno také nabízí lidem, kteří chtějí s kouřením přestat, pomoc. Soutěží v odvykání chce motivovat především rodiče kuřáky, protože podle letošních průzkumů kouří v Česku stále více dětí a jejich věk se neustále snižuje. „Kuřáci vyhledají pomoc odborníků málokdy. Často si myslí, že kouřit přestanou sami, a potom se potýkají s neúspěšnými pokusy. Ti, kteří vydrží nekouřit alespoň tři měsíce, absolvují zdarma komplexní zdravotní vyšetření v hodnotě několika tisíc korun ve Fakultní nemocnici u svaté Anny,“ dodala Draholová.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dukovany Foto: Centrum news/Tomáš Varga
V letošním roce by Dukovany měly přijmout přibližně 120 pracovníků a budou dál významně investovat. Celkem hodlá ČEZ v letošním roce vynaložit v Dukovanech 1.795.000 000 korun. Kromě jiného bude...
20.02.2018 - 16:20
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news
Devadesátiletou seniorku oblečenou pouze do pyžama zahlídla kolemjdoucí žena v Černých Polích. Chtěla jí pomoct, ale zmatená důchodkyně nedokázala říct, co potřebuje.
20.02.2018 - 07:04
Novinky a trendy ze světa potravinářství přinese od 27. února do 2. března na brněnské výstaviště Mezinárodní potravinářský veletrh SALIMA. Tradičně jej doplní i další veletrhy z příbuzných oborů -...
19.02.2018 - 18:08
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Bary, restaurace i diskotéky. Takové brněnské podniky měli v hledáčku policisté v noci z pátku na sobotu. Kontrolovali, zda tam neodchází k prodeji alkoholu mladistvým. To, co odhalili v jednom...
19.02.2018 - 13:34
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Marnými sliby se chtěl trestu vyhnout muž, který se v sobotu brzy ráno pokoušel vloupat do sklepa v Židenicích. Upozornil na sebe kvůli dřevěné tyči s kterou popocházel a tím na sebe upoutal...
19.02.2018 - 07:45
Prvním mládětem roku 2018 je v brněnské zoo samice zebry Grévyho. Chovatelé jí vybrali jméno Mia.
18.02.2018 - 11:03
Komentáře