Reklama
reklama

V sále planetária se staví, nové digitárium zajistí dokonalou prostorovou iluzi

Sál brněnského planetária na Kraví hoře je prázdný. Prochází rekonstrukcí a už v listopadu nabídne návštěvníkům takzvané hybridní planetárium - unikátní technologii, která dokáže zobrazit dokonalou iluzi vesmíru. Brno tak získá nejmodernější hvězdárnu ve střední Evropě.

Hvězdárna a planetárium Brno uzavřela počátkem dubna sál velkého planetária, ve kterém ihned začaly rozsáhlé stavební přípravy. Nejdříve byl demontován původní projekční přístroj, který se po dvaceti letech provozu stal muzeálním exponátem. Poté byla zlikvidována nevyhovující projekční plocha a odstraněny všechny zbytečné konstrukce.

 

V novém sále digitária se v pondělí uskutečnil za účasti primátora města Brna Romana Onderky kontrolní den stavby. Bude v něm výrazněji skloněné hlediště se speciálními sedačkami. Přibližně 170 diváků se bude dívat na novou projekční plochu v podobě polokoule o průměru 17 metrů zavěšené na speciálním systému řetězů. Nové digitárium otevře v listopadu letošního roku.

 

„Investorem této úpravy hvězdárny a planetária je statutární město Brno. Z celkových 55 milionů korun potřebných na rekonstrukci získalo Brno dotaci 49,9 milionu korun od Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy. Předpokládáme, že digitárium ročně navštíví 100 tisíc diváků. Již nyní mohu prozradit, že první představení pro veřejnost bude mít název Neuvěřitelný vesmír a první představení pro děti: Kaluoka'hina – začarovaný útes,“ uvedl primátor Brna Roman Onderka.

 

Základem projekčního systému digitária se stane několik datových projektorů, které s pomocí speciální optiky vytvoří celistvý obraz bez překryvů, s rovnoměrným jasem. Jelikož se rozlišení promítaného obrazu pohybuje kolem 13,2 milionu pixelů, zabere při zobrazovací frekvenci až 60 snímků za sekundu jedno půlhodinové představení objem dat přibližně 500 GB! Zajištěna tak bude téměř dokonalá prostorová iluze.

Simulaci hvězdné oblohy viditelné z planety Země zprostředkuje projektor s několika miliony hvězd. K dispozici bude jedinečný světelný a zvukový park. Celý systém ovládne několik desítek počítačů v klimatizované prosklené místnosti.

Výpočetní systém bude natolik výkonný, že dokáže v reálném čase generovat třírozměrný model vesmírného prostoru. Samozřejmě promítne i pořady připravené jiným produkčním systémem.

Projekční plochu NanoSeam digitária dodá americká společnost Spitz, analogové planetárium Chronos II japonská firma GOTO, software SkyExplorer v3 francouzský výrobce RSA Cosmos. Celou instalaci zaštiťuje česká společnost Nowatron Elektronik.

 

  

 

  

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Letos v dubnu vyvolal poprask a nevoli obcí, o kterých se nelichotivě zmiňoval, nyní vychází jeho nová verze. Autentický průvodce To je Brno má i novou kapitolu, v níž dotčená místa vyzdvihují svou...
21.09.2017 - 19:53
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Komentáře