Reklama
reklama

V sále planetária se staví, nové digitárium zajistí dokonalou prostorovou iluzi

Sál brněnského planetária na Kraví hoře je prázdný. Prochází rekonstrukcí a už v listopadu nabídne návštěvníkům takzvané hybridní planetárium - unikátní technologii, která dokáže zobrazit dokonalou iluzi vesmíru. Brno tak získá nejmodernější hvězdárnu ve střední Evropě.

Hvězdárna a planetárium Brno uzavřela počátkem dubna sál velkého planetária, ve kterém ihned začaly rozsáhlé stavební přípravy. Nejdříve byl demontován původní projekční přístroj, který se po dvaceti letech provozu stal muzeálním exponátem. Poté byla zlikvidována nevyhovující projekční plocha a odstraněny všechny zbytečné konstrukce.

 

V novém sále digitária se v pondělí uskutečnil za účasti primátora města Brna Romana Onderky kontrolní den stavby. Bude v něm výrazněji skloněné hlediště se speciálními sedačkami. Přibližně 170 diváků se bude dívat na novou projekční plochu v podobě polokoule o průměru 17 metrů zavěšené na speciálním systému řetězů. Nové digitárium otevře v listopadu letošního roku.

 

„Investorem této úpravy hvězdárny a planetária je statutární město Brno. Z celkových 55 milionů korun potřebných na rekonstrukci získalo Brno dotaci 49,9 milionu korun od Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy. Předpokládáme, že digitárium ročně navštíví 100 tisíc diváků. Již nyní mohu prozradit, že první představení pro veřejnost bude mít název Neuvěřitelný vesmír a první představení pro děti: Kaluoka'hina – začarovaný útes,“ uvedl primátor Brna Roman Onderka.

 

Základem projekčního systému digitária se stane několik datových projektorů, které s pomocí speciální optiky vytvoří celistvý obraz bez překryvů, s rovnoměrným jasem. Jelikož se rozlišení promítaného obrazu pohybuje kolem 13,2 milionu pixelů, zabere při zobrazovací frekvenci až 60 snímků za sekundu jedno půlhodinové představení objem dat přibližně 500 GB! Zajištěna tak bude téměř dokonalá prostorová iluze.

Simulaci hvězdné oblohy viditelné z planety Země zprostředkuje projektor s několika miliony hvězd. K dispozici bude jedinečný světelný a zvukový park. Celý systém ovládne několik desítek počítačů v klimatizované prosklené místnosti.

Výpočetní systém bude natolik výkonný, že dokáže v reálném čase generovat třírozměrný model vesmírného prostoru. Samozřejmě promítne i pořady připravené jiným produkčním systémem.

Projekční plochu NanoSeam digitária dodá americká společnost Spitz, analogové planetárium Chronos II japonská firma GOTO, software SkyExplorer v3 francouzský výrobce RSA Cosmos. Celou instalaci zaštiťuje česká společnost Nowatron Elektronik.

 

  

 

  

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Tramvaj Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Každý má občas "den blbec" a dělá chyby. Ať už je to zapříčiněné osobními důvody nebo se jen ráno vzbudil s bolestí hlavy. Co se ale stane, když takový den má zrovna řidič tramvaje a v...
22.02.2018 - 06:51
Pavel Navrátil vynikal vztahem k přírodě, citlivostí a smyslovostí malby a odvahou k technologickým experimentům, díky čemuž je řazen k důležitým osobnostem české malby 2. poloviny 20. století....
21.02.2018 - 20:11
Komentáře