Reklama
reklama

V sále planetária se staví, nové digitárium zajistí dokonalou prostorovou iluzi

Sál brněnského planetária na Kraví hoře je prázdný. Prochází rekonstrukcí a už v listopadu nabídne návštěvníkům takzvané hybridní planetárium - unikátní technologii, která dokáže zobrazit dokonalou iluzi vesmíru. Brno tak získá nejmodernější hvězdárnu ve střední Evropě.

Hvězdárna a planetárium Brno uzavřela počátkem dubna sál velkého planetária, ve kterém ihned začaly rozsáhlé stavební přípravy. Nejdříve byl demontován původní projekční přístroj, který se po dvaceti letech provozu stal muzeálním exponátem. Poté byla zlikvidována nevyhovující projekční plocha a odstraněny všechny zbytečné konstrukce.

 

V novém sále digitária se v pondělí uskutečnil za účasti primátora města Brna Romana Onderky kontrolní den stavby. Bude v něm výrazněji skloněné hlediště se speciálními sedačkami. Přibližně 170 diváků se bude dívat na novou projekční plochu v podobě polokoule o průměru 17 metrů zavěšené na speciálním systému řetězů. Nové digitárium otevře v listopadu letošního roku.

 

„Investorem této úpravy hvězdárny a planetária je statutární město Brno. Z celkových 55 milionů korun potřebných na rekonstrukci získalo Brno dotaci 49,9 milionu korun od Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy. Předpokládáme, že digitárium ročně navštíví 100 tisíc diváků. Již nyní mohu prozradit, že první představení pro veřejnost bude mít název Neuvěřitelný vesmír a první představení pro děti: Kaluoka'hina – začarovaný útes,“ uvedl primátor Brna Roman Onderka.

 

Základem projekčního systému digitária se stane několik datových projektorů, které s pomocí speciální optiky vytvoří celistvý obraz bez překryvů, s rovnoměrným jasem. Jelikož se rozlišení promítaného obrazu pohybuje kolem 13,2 milionu pixelů, zabere při zobrazovací frekvenci až 60 snímků za sekundu jedno půlhodinové představení objem dat přibližně 500 GB! Zajištěna tak bude téměř dokonalá prostorová iluze.

Simulaci hvězdné oblohy viditelné z planety Země zprostředkuje projektor s několika miliony hvězd. K dispozici bude jedinečný světelný a zvukový park. Celý systém ovládne několik desítek počítačů v klimatizované prosklené místnosti.

Výpočetní systém bude natolik výkonný, že dokáže v reálném čase generovat třírozměrný model vesmírného prostoru. Samozřejmě promítne i pořady připravené jiným produkčním systémem.

Projekční plochu NanoSeam digitária dodá americká společnost Spitz, analogové planetárium Chronos II japonská firma GOTO, software SkyExplorer v3 francouzský výrobce RSA Cosmos. Celou instalaci zaštiťuje česká společnost Nowatron Elektronik.

 

  

 

  

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře