Reklama
reklama

V muzeu na Zelném trhu otevřeli pracovnu nálezce Věstonické venuše Absolona

Významný vědec, který uměl bravurně spolupracovat s novináři a získat si pozornost domácí i zahraniční veřejnosti. Průkopník moderního výstavnictví. Autor myšlenky o zřízení ústavu „pro bádání o původu člověka a jeho kultury“ zvaného Anthropos. Tím vším byl slavný krasový badatel, archeolog a entomolog Karel Absolon. Ve středu 24. července byl v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu otevřen jeho památník – rekonstruovaná pracovna s autentickým vybavením a dokumenty.

Na letošní rok připadá několikero kulatých či půlkulatých výročí spjatých s Karlem Absolonem (1877–1960) – například před 85 lety (v roce 1928) byla na brněnském výstavišti zahájena Výstava soudobé kultury, kde Absolon vybudoval první samostatnou expozici založenou na jeho světově proslulých nálezech z Dolních Věstonic, pavilon Člověk a jeho rod. A před 80 lety (v roce 1933) svého završení došel jeden z jeho největších objevů – zpřístupnění Punkevních jeskyní a dna Macochy vodní plavbou po podzemní říčce Punkvě. Vybudování památníku právě letos tak není náhodné.   Původně měl být památník zřízen v prostředí skutečného Absolonova bytu, ale kvůli nesouhlasu spolumajitelů nemovitostí s nezbytnými stavebními úpravami vznikl v prostorách Moravského zemského muzea na Zelném trhu. Právě prací pro toto muzeum strávil Absolon 31 let nejaktivnějšího a nejúspěšnějšího vědeckého života.   Hlavní část památníku, který je součástí prohlídkové trasy v 1. poschodí Dietrichsteinského paláce, tvoří velká síň volně připomínající učencovu pracovnu. Návštěvníci zde uvidí malou část jeho rozsáhlé knihovny, nákresy, diplomy, pracovní stůl včetně vybavení nebo velice cenný mikroskop z 2. poloviny 19. století, který patřil Absolonovu dědečkovi, známému krasovému badateli Jindřichu Wankelovi. „Snažili jsme se napodobit atmosféru Absolonova bytu, vše snad až na závěsy a koberec je autentické,“ řekl vedoucí Ústavu Anthropos Martin Oliva. Vybudování památníku štědře podpořila badatelova dcera.               

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Komentáře