Reklama
reklama

V muzeu na Zelném trhu otevřeli pracovnu nálezce Věstonické venuše Absolona

Významný vědec, který uměl bravurně spolupracovat s novináři a získat si pozornost domácí i zahraniční veřejnosti. Průkopník moderního výstavnictví. Autor myšlenky o zřízení ústavu „pro bádání o původu člověka a jeho kultury“ zvaného Anthropos. Tím vším byl slavný krasový badatel, archeolog a entomolog Karel Absolon. Ve středu 24. července byl v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu otevřen jeho památník – rekonstruovaná pracovna s autentickým vybavením a dokumenty.

Na letošní rok připadá několikero kulatých či půlkulatých výročí spjatých s Karlem Absolonem (1877–1960) – například před 85 lety (v roce 1928) byla na brněnském výstavišti zahájena Výstava soudobé kultury, kde Absolon vybudoval první samostatnou expozici založenou na jeho světově proslulých nálezech z Dolních Věstonic, pavilon Člověk a jeho rod. A před 80 lety (v roce 1933) svého završení došel jeden z jeho největších objevů – zpřístupnění Punkevních jeskyní a dna Macochy vodní plavbou po podzemní říčce Punkvě. Vybudování památníku právě letos tak není náhodné.   Původně měl být památník zřízen v prostředí skutečného Absolonova bytu, ale kvůli nesouhlasu spolumajitelů nemovitostí s nezbytnými stavebními úpravami vznikl v prostorách Moravského zemského muzea na Zelném trhu. Právě prací pro toto muzeum strávil Absolon 31 let nejaktivnějšího a nejúspěšnějšího vědeckého života.   Hlavní část památníku, který je součástí prohlídkové trasy v 1. poschodí Dietrichsteinského paláce, tvoří velká síň volně připomínající učencovu pracovnu. Návštěvníci zde uvidí malou část jeho rozsáhlé knihovny, nákresy, diplomy, pracovní stůl včetně vybavení nebo velice cenný mikroskop z 2. poloviny 19. století, který patřil Absolonovu dědečkovi, známému krasovému badateli Jindřichu Wankelovi. „Snažili jsme se napodobit atmosféru Absolonova bytu, vše snad až na závěsy a koberec je autentické,“ řekl vedoucí Ústavu Anthropos Martin Oliva. Vybudování památníku štědře podpořila badatelova dcera.               

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dvoumetrová kraslice Foto: Centrum news/ Pavel Podešva
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře