Reklama
reklama

V Mendelově muzeu si návštěvníci vyzkouší práci archeologa

Jak vypadá moderní archeologie, jaké využívá metody a s čím archeologové pracují, ukáže nová výstava Mendelova muzea Masarykovy univerzity s názvem Archeologie. Expozice je součástí cyklu Krok za krokem vědou a přístupná bude od dnešního dne do 30. dubna. Návštěvníci si na ní vyzkouší celý proces archeologického výzkumu od vyhledání lokality až po výstavu nálezů v muzeu.     

Na čtyřech připravených nalezištích budou návštěvníci provádět vlastní terénní výzkum, nálezy pak doprovodí do laboratoře, kde budou odborně očištěny a popsány. Nakonec s nimi zamíří i do muzea, kde si mohou připravit vlastní výstavu. „Zájemci si v expozici mohou postavit model domu z mladší doby kamenné a vyzkoušet si, jak lze z několika jamek v zemi rekonstruovat přes 6000 let staré obydlí,“ uvedla vedoucí správy muzea Daniela Vránová.

Výstava se nezabývá konkrétními historickými obdobími, ale zavede návštěvníky do zákulisí archeologie. Jejím cílem je přesvědčit laickou veřejnost, že archeologie už dávno není jenom kopáním v zemi a hledáním pokladů, ale je to rozmanitý vědní obor. „Na výstavě se návštěvníci mohou proletět letadlem, zkusit se podívat pod zem s pomocí přístroje na geofyzikální měření. Dozví se, jak lze zkoumat archeologické lokality bez kopání do země, jak určovat stáří nálezů a pochopí, proč tak málo věcí přežije v zemi tisíce a tisíce let,“ doplnila Vránová.

Součástí výstavy, která potrvá do konce dubna, jsou také dvě přednášky. První s názvem „Dvě rotundy ze Starého Brna a otázka lokalizace Brněnského hradu“ se bude konat 20. Března, druhá přenáška „Být archeologem – romantika nebo suchopárná věda?“ se uskuteční 8. dubna. Obě se budou konat v Mendelově muzeu vždy v 17.00 hodin. 

Součástí expozice bude také představení pracovišť Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty MU. Vstup na výstavu i přednášky je bezplatný. Cyklus Krok za krokem vědou na MU letos zakončí ještě expozice přibližující obor systematická biologie.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Komentáře