Reklama
reklama

V centru Brna začnou měnit staré trubky parovodu. Omezí parkování

Čtyři a půl kilometru zastaralých parovodů bude letos v Brně nahrazeno horkovodními rozvody. Teplárny Brno odstartovaly další etapu rekonstrukce a modernizace své sítě, která je naplánována pro část Brna-střed, například pro ulice Kotlářská, Sokolská, Burešova, Cihlářská, Hoppova či Botanická a historického jádra města.

Práce není možné provést jindy než mimo topnou sezónu. Oprava tepelné rozvodné sítě proto potrvá od 10. června do 30. září. „Situace na trhu s energiemi je nejistá, a proto považujeme za důležité vytvořit co nejlepší podmínky pro stabilizaci cen tepla. Teplárny Brno jsou městskou akciovou společností a modernizace teplárenské sítě a přepojení na horkovodní soustavu je pro nás proto dlouhodobě jednou z prvořadých investic,“ vysvětlil první náměstek primátora Robert Kotzian.

 

Teplovody budou pokládány do stávajících tras. Staré parovody dělníci demontují. Dodávky tepla po dobu rekonstrukce zajistí provizorní rozvody. Vzhledem k rozsahu soustavy není však možné průběžné zasypávání dílčích úseků. „Je totiž nutné potrubí smontovat, odzkoušet, napustit a teprve po zprovoznění zasypávat. Tam, kde to bude technologicky možné, se pokusíme zkrátit uzavírky na co nejkratší dobu a naplánovat vše tak, aby překopy komunikací neprobíhaly současně,“ popsal generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon. Přesto stavební práce přinesou obyvatelům lokality také nepříjemnosti, jako jsou zvýšená prašnost, hluk či omezené možnosti parkování.

 

Rekonstrukce parovodů na horkovody je jedním z nejnáročnějších dlouhodobých projektů Tepláren Brno v jejich historii. Celková výše investice se pohybuje kolem dvou miliard korun. Od roku 2010 byly již v centru Brna do podzemních kolektorů uloženy 4 kilometry potrubí a celkově bylo položeno 8 kilometrů nových horkovodních rozvodů.  Realizace projektu je zatím rozplánována do roku 2019, není však vyloučeno, že se výměnu parovodů podaří urychlit. Za rekonstrukci parovodního systému získaly Teplárny Brno prestižní ocenění Teplárenského sdružení ČR Projekt roku 2011 v soustavách zásobování teplem a chladem.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Komentáře