Reklama
reklama

V centru Brna začnou měnit staré trubky parovodu. Omezí parkování

Čtyři a půl kilometru zastaralých parovodů bude letos v Brně nahrazeno horkovodními rozvody. Teplárny Brno odstartovaly další etapu rekonstrukce a modernizace své sítě, která je naplánována pro část Brna-střed, například pro ulice Kotlářská, Sokolská, Burešova, Cihlářská, Hoppova či Botanická a historického jádra města.

Práce není možné provést jindy než mimo topnou sezónu. Oprava tepelné rozvodné sítě proto potrvá od 10. června do 30. září. „Situace na trhu s energiemi je nejistá, a proto považujeme za důležité vytvořit co nejlepší podmínky pro stabilizaci cen tepla. Teplárny Brno jsou městskou akciovou společností a modernizace teplárenské sítě a přepojení na horkovodní soustavu je pro nás proto dlouhodobě jednou z prvořadých investic,“ vysvětlil první náměstek primátora Robert Kotzian.

 

Teplovody budou pokládány do stávajících tras. Staré parovody dělníci demontují. Dodávky tepla po dobu rekonstrukce zajistí provizorní rozvody. Vzhledem k rozsahu soustavy není však možné průběžné zasypávání dílčích úseků. „Je totiž nutné potrubí smontovat, odzkoušet, napustit a teprve po zprovoznění zasypávat. Tam, kde to bude technologicky možné, se pokusíme zkrátit uzavírky na co nejkratší dobu a naplánovat vše tak, aby překopy komunikací neprobíhaly současně,“ popsal generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon. Přesto stavební práce přinesou obyvatelům lokality také nepříjemnosti, jako jsou zvýšená prašnost, hluk či omezené možnosti parkování.

 

Rekonstrukce parovodů na horkovody je jedním z nejnáročnějších dlouhodobých projektů Tepláren Brno v jejich historii. Celková výše investice se pohybuje kolem dvou miliard korun. Od roku 2010 byly již v centru Brna do podzemních kolektorů uloženy 4 kilometry potrubí a celkově bylo položeno 8 kilometrů nových horkovodních rozvodů.  Realizace projektu je zatím rozplánována do roku 2019, není však vyloučeno, že se výměnu parovodů podaří urychlit. Za rekonstrukci parovodního systému získaly Teplárny Brno prestižní ocenění Teplárenského sdružení ČR Projekt roku 2011 v soustavách zásobování teplem a chladem.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dvoumetrová kraslice Foto: Centrum news/ Pavel Podešva
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře