Reklama
reklama

V centru Brna jsou stovky bytů, které nikdo nechce. Radnice má plán, jak je obsadit

Sérii opatření, která povedou ke snížení počtu neobsazených obecních bytů v městské části Brno-střed, připravili na tamní radnici. Byty chtějí nabídnou v rámci bytových náhrad za právě opravované, seniorům v rámci Seniorského programu nebo s přislíbením zafixování stávajícího nájemného na dva roky. Od listopadu také bude možné žádat o byt ve více městských částech současně.

Mĕstská část Brno-střed spravuje bytový fond, který v minulosti převzala výrazně podfinancovaný a zanedbaný. Velká část domů se navíc nachází v sociálně vyloučených lokalitách a jsou proto zanedbané a prázdné. „Nyní přicházíme s návrhem, jak stávající situaci s volnými byty v obecních domech v centru mĕsta vyřešit,“ uvedl starosta městské části Libor Šťástka.

 „Na lepší využití bytového fondu neexistuje jednoduchý a univerzální postup. Snažíme se volit řešení, která odpovídají lokalitám, velikostem bytů a především potřebám našich obyvatel,“ doplnil první místostarosta městské části Brno-střed pro oblast bydlení Pavel Sázavský.

Městská část Brno-střed v současné době disponuje 4.607 byty ve 346 domech. Momentálně je volných 453 bytů, přičemž 222 jednotek je opravováno, zbylé jsou nabízeny k přidělení.

„Jedním z opatření je nabídnutí volných bytů formou bytových náhrad nájemcům, kteří momentálně žijí v domech, jejichž rekonstrukce není za jejich trvalé přítomnosti možná – to se týká nemovitostí Milady Horákové 17 a 19, Vlhká 22 a Podnásepní 2, Brno,“ přiblížil plán radnice místostarosta Sázavský.

Dalším krokem pomůže Brno-střed seniorům. Chce rozšířit seniorský program. Ten měl původně zajišťovat komunikaci mezi zájemci o výměnu bytu. Nově umožní přidělení menšího bytu seniorům v prioritním zájmu pronajímatele, tedy radnice, a to za podmínky, že nájemce svůj původní větší byt vrátí ve stavu, kdy nebude nutné jej nákladně opravovat.

Již nyní městská část spolupracuje s Armádou spásy. „První byty na Bratislavské ulici by měly být předány v červenci. Je to logické vyústění naší dlouholeté spolupráce. My získáme nájemce, kteří si vlastního bydlení budou vážit, druhá strana pak tréninkové byty, které umožní jejich klientům začlenění do běžného života,“ popsal projekt pomoci lidem bez domova starosta Šťástka.

Radní také schválili projekt „Bezpečný dům“. V domech provedou dělníci postupně kromě velkých oprav, zahrnujících revitalizace fasád a výměny oken, také drobnější práce, které zlepší kvalitu bydlení nájemníků a zvýší jejich bezpečnost. Půjde o opravy chodeb, výtahů, vstupních dveří, výměnu zvonků, instalaci protipožárních a bezpečnostních čidel či odstranění graffiti a jiných prvků vandalismu. V problémových domech v sociálně vyloučené lokalitě budou navíc instalovány kamery k zajištění pořádku a posílení kontroly jejich řádného užívání. Pilotní projekt Bezpečná lokalita – bezpečné bydlení, který zaštítilo ministerstvo vnitra, úspěšně funguje na Koniklecové ulici. Jde o systém kombinující technická a režimová opatření, jež významně zlepšují jak samotnou kvalitu a bezpečnost bydlení, tak soužití různých sociálních skupin.

Radnice se zabývala i aktuální výší nájemného. Městská část připravila také možnost zafixování stávající výše nájemného pro další dva roky, což vnímám jako vstřícný krok vůči nájemcům v obecních bytech. Všechny zájemce se budeme snažit co nejrychleji uspokojit," uvedl další z navržených opatření místostarosta Sázavský.

Městská část i nadále podporuje také privatizaci obecních domů nájemníkům. „Za uplynulé čtyři roky jsme do prodeje doporučili přes 50 bytových domů. Jsem přesvědčen, že privatizace domů musí v Brně pokračovat, je to další způsob, jak snižovat počty volných bytů. Je zbytečné, aby město vlastnilo tak rozsáhlý bytový fond," doplnil starosta Libor Šťástka.

Posunem k lepšímu bude i změna v dokumentu „Pravidla pronájmu bytů v domech v majetku statutárního města Brna a podmínky zajišťování bytové náhrady“ schválená Zastupitelstvem města Brna. Od listopadu totiž bude možné žádat o byt ve více městských částech současně.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Systém parkovací revoluce, který plánovali brněnští radní spustit v letošním roce, se odsouvá. Rezidentní parkování mělo ve středu města nejprve platit již od jara, poté se start přesunul na letošní...
22.09.2017 - 19:01
S nástupem dětí do škol a školek se pojí zvýšená nemocnost. Nárůst nemocnosti mezi dětmi bývá patrný pravidelně již od poloviny září a jde především o respirační onemocnění a infekční nemoci...
22.09.2017 - 13:46
Kvalita ovzduší v městě Brně a Jihomoravském kraji se výrazně zlepšuje, zaznamenaly to všechny typy stanic imisního monitoringu, které tento trend potvrzují od roku 2010. Silniční doprava je...
22.09.2017 - 07:55
Letos v dubnu vyvolal poprask a nevoli obcí, o kterých se nelichotivě zmiňoval, nyní vychází jeho nová verze. Autentický průvodce To je Brno má i novou kapitolu, v níž dotčená místa vyzdvihují svou...
21.09.2017 - 19:53
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Komentáře