Reklama
reklama

Už za pár týdnů začnou po Brně jezdit první autobusy na plyn

Dvanáct nových autobusů na stlačený zemní plyn již příští měsíc, osmdesát osm vozů na přelomu roku 2014 a 2015. K tomu velkokapacitní plnicí stanice, která obslouží všech sto autobusů každý den. Brno se konečně dočkalo plynofikace vozového parku Dopravního podniku, která sníží negativní dopad dopravy na životní prostředí v Brně a ušetří provozní náklady. Autobusy na CNG (compressed natural gas, stlačený zemní plyn) budou prvními vozy s alternativním pohonem ve vozovém parku v Brně.

„Projekt autobusů na CNG v Brně patří svým rozsahem k největším v České republice. Že má tento významný ekologický krok pro Brno smysl, potvrdilo také Ministerstvo životního prostředí, které na projekt schválilo dotaci z Operačního programu Životní prostředí ve výši téměř 400 milionů korun,“ řekl primátor města Brna Roman Onderka.

„Hlavní cíle projektu jsou tři: snížit negativní vliv provozu autobusů na životní prostředí ve městě Brně až o 766 kilogramů prachových částic za rok, obnovit vozový park a tím zvýšit podíl nízkopodlažních autobusů ze 40 % na 70 % a snížit finanční náklady na provoz městské hromadné dopravy,“ uvedl generální ředitel dopravního podniku Miloš Havránek.

V průběhu července začne zkušební provoz dvanácti autobusů na CNG. Za ekologickou však lze považovat i tramvajovou nebo trolejbusovou dopravu a také provoz minibusů, kterých na linkách v Brně jezdí patnáct.

Dopravní podnik provozuje celkem 301 autobusů, z nichž nejstarší je z roku 1989. Hradí z vlastních zdrojů nákup prvních 12 autobusů (cca 72 milionů korun) a výstavbu plnicí stanice (cca 50 milionů korun). Pro úspěšné dokončení projektu na CNG je stěžejní získání dotace ve výši 394 milionů korun, o kterou podnik požádal.

Moderní plnicí stanici v areálu vozovny Slatina začal Dopravní podnik stavět v březnu tohoto roku, dokončení se předpokládá v létě. Nově vybudovaná plnicí stanice na CNG bude nejmodernější a nejkapacitnější v České republice a bude zajišťovat možnost tankování zemního plynu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Komentáře