Reklama
reklama

Unikátní skulptura z vyřazených půllitrů Pulihrášek rozzářila Mendlovo náměstí

Brno má o další raritu a turistickou atrakci více - umělecké dílo z použitých starobrněnských půllitrů ve tvaru hrášku, které nese název Pulihrášek. O objektu rozhodovali sami Brňané, přičemž vybírali z několika návrhů mladých umělců.  Pulihrášek stojí všem na očích na Mendlově náměstí v Brně. Slavnostního rozsvícení objektu zeleným světlem se zúčastnili i autoři díla Natalie Chalcarzová a Václav Kocián.

Výběrem Pulihrášku vzdali hlasující hold významnému vědci a objeviteli základních zákonů dědičnosti Johannu Gregorovi Mendelovi. Ač pocházel z Hynčice na severní Moravě, své převratné pokusy uskutečnil právě v Brně, v augustiniánském klášteře na Mendlově náměstí. Tady prováděl experimenty s křížením hrachu a sledováním potomstva a o svém výzkumu vedl pečivé zápisky. Na jejich základě pak formuloval tři pravidla – takzvané Mendelovy zákony dědičnosti. Pokusy s hrachem mu sice vynesly titul „otec genetiky“, slávy se však za svého života nedočkal a oceněn byl až posmrtně. Dnes Mendelův odkaz v Brně připomíná a nese jeho jméno i univerzita, muzeum i náměstí.

Hlasování o podobě netradičního objektu odstartovalo u příležitosti představení Škopku, tedy nového pivního půllitru značky Starobrno. Při Starobrněnské letní noci na centrálním náměstí Svobody v červnu letošního roku byly vystaveny návrhy sedmi mladých umělců, o kterých lidé hlasovali. Tři nejúspěšnější z nich pak postoupily do hlasování na Facebook, kde s velkým náskokem 586 hlasů zvítězil Pulihrášek Natalie Chalcarzové a Václava Kociána. Na druhém místě skončil objekt s názvem Brněnské škopek Roberta Semančíka před třetím Znakem města Brna Ondřeje Horáka. Autoři všech tří vítězných návrhů za své práce získali zajímavou finanční odměnu.

Samotná výroba a další práce na Pulihrášku začaly již v létě a trvaly do začátku října. „Velmi složitá i nákladná byla výroba konstrukce, která unese velkou zátěž a bude přitom stabilní. Podle návrhu autora ji zhotovil zámečník. Konstrukce se následně osazuje přibližně tisícovkou starých půllitrů, takže vznikne koule o průměru více jak dva metry,“ řekla za značku Starobrno marketingová junior manažerka Zdenka Mindlová. Objekt s pomocí zámečníka, statika a dalších odborných profesí vytvářeli sami autoři díla. V noci Pulihrášek svítí speciálním zeleným světlem.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Komentáře