Reklama
reklama

Unikátní skulptura z vyřazených půllitrů Pulihrášek rozzářila Mendlovo náměstí

Brno má o další raritu a turistickou atrakci více - umělecké dílo z použitých starobrněnských půllitrů ve tvaru hrášku, které nese název Pulihrášek. O objektu rozhodovali sami Brňané, přičemž vybírali z několika návrhů mladých umělců.  Pulihrášek stojí všem na očích na Mendlově náměstí v Brně. Slavnostního rozsvícení objektu zeleným světlem se zúčastnili i autoři díla Natalie Chalcarzová a Václav Kocián.

Výběrem Pulihrášku vzdali hlasující hold významnému vědci a objeviteli základních zákonů dědičnosti Johannu Gregorovi Mendelovi. Ač pocházel z Hynčice na severní Moravě, své převratné pokusy uskutečnil právě v Brně, v augustiniánském klášteře na Mendlově náměstí. Tady prováděl experimenty s křížením hrachu a sledováním potomstva a o svém výzkumu vedl pečivé zápisky. Na jejich základě pak formuloval tři pravidla – takzvané Mendelovy zákony dědičnosti. Pokusy s hrachem mu sice vynesly titul „otec genetiky“, slávy se však za svého života nedočkal a oceněn byl až posmrtně. Dnes Mendelův odkaz v Brně připomíná a nese jeho jméno i univerzita, muzeum i náměstí.

Hlasování o podobě netradičního objektu odstartovalo u příležitosti představení Škopku, tedy nového pivního půllitru značky Starobrno. Při Starobrněnské letní noci na centrálním náměstí Svobody v červnu letošního roku byly vystaveny návrhy sedmi mladých umělců, o kterých lidé hlasovali. Tři nejúspěšnější z nich pak postoupily do hlasování na Facebook, kde s velkým náskokem 586 hlasů zvítězil Pulihrášek Natalie Chalcarzové a Václava Kociána. Na druhém místě skončil objekt s názvem Brněnské škopek Roberta Semančíka před třetím Znakem města Brna Ondřeje Horáka. Autoři všech tří vítězných návrhů za své práce získali zajímavou finanční odměnu.

Samotná výroba a další práce na Pulihrášku začaly již v létě a trvaly do začátku října. „Velmi složitá i nákladná byla výroba konstrukce, která unese velkou zátěž a bude přitom stabilní. Podle návrhu autora ji zhotovil zámečník. Konstrukce se následně osazuje přibližně tisícovkou starých půllitrů, takže vznikne koule o průměru více jak dva metry,“ řekla za značku Starobrno marketingová junior manažerka Zdenka Mindlová. Objekt s pomocí zámečníka, statika a dalších odborných profesí vytvářeli sami autoři díla. V noci Pulihrášek svítí speciálním zeleným světlem.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Rodina, která využila šance na nový domov Foto: B. Kleinhamplová
Prodloužení nájemní smlouvy bylo v březnu schváleno čtyřicáté rodině, která se účastní projektu Rapid Re-Housing. Byla tak překonána úspěšnost 80 procent v udržení bydlení, kterou si Brno před...
22.03.2018 - 07:25
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Energetici z jaderné elektrárny Dukovany úspěšně dokončili výměnu paliva v druhém výrobním bloku. Výměna skončila včera ve 14 hodin, odstávka však pokračuje. Stejně tak další servisní práce.
21.03.2018 - 18:00
První velký knižní čtvrtek letošního roku nabídne nadšencům do literatury patnáct knižních novinek různorodých žánrů od domácích i zahraničních autorů. Nebude chybět ani doprovodný program v podobě...
21.03.2018 - 15:55
Vizualizace nového pavilonu Foto: MMB
Zpracováním investičního záměru na vybudování nového pavilonu v areálu Úrazové nemocnice odsouhlasili včera brněnští radní. Mohlo by se začít stavět v roce 2020.
21.03.2018 - 10:51
Komentáře