Reklama
reklama

Tropické počasí: Muž, který při práci na zahrádce zkolaboval, se prý nestihl napít

Na jižní Moravě včera ohlásily všechny meteorologické stanice, že padl denní teplotní rekord. Nejtepleji bylo ve Strážnici na Hodonínsku, 34,8 stupně Celsia. Byl tak překonán zápis z roku 1996. V brněnských Žabovřescích naměřili meteorologové 34,5 stupně Celsia, o téměř dva stupně více než v roce 1996.

A vedra pokračují, meteorologové očekávají, že na jihu Moravy budou přetrvávat až do konce tohoto týdne.

Vysoké teploty s sebou přináší i určitá rizika. Například o prvním horkém víkendu zaznamenali jihomoravští záchranáři velký počet výjezdů. „Během soboty jsme vyjížděli k 249 případům a během neděle dokonce k 267 případům. Většinou šlo o zdravotní komplikace charakteru slabostí, kolapsů a zhoršení zdravotního stavu o chronicky nemocných osob. Při ošetřování jednoho pacienta v bezvědomí byl diagnostikován úžeh a pacient byl po ošetření předán na ARO,“ uvedla mluvčí záchranářů Barbora Zuchová.

Zdravotním komplikacím, které bývají spojené s vysokými teplotami, se dá podle záchranářů ve velké míře předejít dodržováním jednoduchých doporučení: dodržovat pitný režim, používat krém s vysokým ochranným faktorem, pokrývku hlavy a sluneční brýle, nosit oblečení z lehkých a vzdušných materiálů, mezi 11. – 15. hodinou omezit pobyt na slunci a fyzickou aktivitu.

„I přes veškerá varování lidé nedodržují potřebný režim a není ojedinělé, že pacient v 18 hodin zkolabuje po celodenní práci na zahrádce a na dotaz zda pil nějaké tekutiny udává, že to nestihl,“ popsala jeden z pondělních případů Zuchová.

Ve vedrech by si měli lidé dát pozor také na otravy oxidem uhelnatým. Horké počasí totiž brání lepšímu odtahu komínu a plynové karmy, které se používají k ohřevu vody, tak mohou způsobit velmi vážnou otravu. „Od soboty do pondělí vyjížděli brněnští hasiči k 5 případům úniku oxidu uhelnatého v domácnostech, při kterých se 3 lidé zranili,“ uvedl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška s tím, že je nezbytné zajistit dostatečný přísun vzduchu do bytů a místností, ve kterých se používají kotle či karmy.  Ve všech případech šlo o mladé lidi. Zasahující týmy musely všechny pacienty uvést do umělého spánku, zajistit jim dýchací cesty a následně transportovat na  oddělení akutní péče. Jeden z pacientů byl transportován vrtulníkem letecké záchranné služby do hyperbarické komory v Ostravě. Všechny otravy byly velice závažné.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Letos v dubnu vyvolal poprask a nevoli obcí, o kterých se nelichotivě zmiňoval, nyní vychází jeho nová verze. Autentický průvodce To je Brno má i novou kapitolu, v níž dotčená místa vyzdvihují svou...
21.09.2017 - 19:53
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Komentáře