Reklama
reklama

Tropické počasí: Muž, který při práci na zahrádce zkolaboval, se prý nestihl napít

Na jižní Moravě včera ohlásily všechny meteorologické stanice, že padl denní teplotní rekord. Nejtepleji bylo ve Strážnici na Hodonínsku, 34,8 stupně Celsia. Byl tak překonán zápis z roku 1996. V brněnských Žabovřescích naměřili meteorologové 34,5 stupně Celsia, o téměř dva stupně více než v roce 1996.

A vedra pokračují, meteorologové očekávají, že na jihu Moravy budou přetrvávat až do konce tohoto týdne.

Vysoké teploty s sebou přináší i určitá rizika. Například o prvním horkém víkendu zaznamenali jihomoravští záchranáři velký počet výjezdů. „Během soboty jsme vyjížděli k 249 případům a během neděle dokonce k 267 případům. Většinou šlo o zdravotní komplikace charakteru slabostí, kolapsů a zhoršení zdravotního stavu o chronicky nemocných osob. Při ošetřování jednoho pacienta v bezvědomí byl diagnostikován úžeh a pacient byl po ošetření předán na ARO,“ uvedla mluvčí záchranářů Barbora Zuchová.

Zdravotním komplikacím, které bývají spojené s vysokými teplotami, se dá podle záchranářů ve velké míře předejít dodržováním jednoduchých doporučení: dodržovat pitný režim, používat krém s vysokým ochranným faktorem, pokrývku hlavy a sluneční brýle, nosit oblečení z lehkých a vzdušných materiálů, mezi 11. – 15. hodinou omezit pobyt na slunci a fyzickou aktivitu.

„I přes veškerá varování lidé nedodržují potřebný režim a není ojedinělé, že pacient v 18 hodin zkolabuje po celodenní práci na zahrádce a na dotaz zda pil nějaké tekutiny udává, že to nestihl,“ popsala jeden z pondělních případů Zuchová.

Ve vedrech by si měli lidé dát pozor také na otravy oxidem uhelnatým. Horké počasí totiž brání lepšímu odtahu komínu a plynové karmy, které se používají k ohřevu vody, tak mohou způsobit velmi vážnou otravu. „Od soboty do pondělí vyjížděli brněnští hasiči k 5 případům úniku oxidu uhelnatého v domácnostech, při kterých se 3 lidé zranili,“ uvedl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška s tím, že je nezbytné zajistit dostatečný přísun vzduchu do bytů a místností, ve kterých se používají kotle či karmy.  Ve všech případech šlo o mladé lidi. Zasahující týmy musely všechny pacienty uvést do umělého spánku, zajistit jim dýchací cesty a následně transportovat na  oddělení akutní péče. Jeden z pacientů byl transportován vrtulníkem letecké záchranné služby do hyperbarické komory v Ostravě. Všechny otravy byly velice závažné.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Včera před desátou hodinou večer přijali záchranáři oznámení, že ve vodní nádrži Nové Mlýny se topí mladý muž.
12.08.2018 - 19:56
Komentáře