Reklama
reklama

Tříletá Deniska dostala do ucha implantát. První zvuky uslyší za pět týdnů

Tříletá neslyšící Deniska dostala jako první dětský pacient na Moravě kochleární implantát, který jí zdprostředkuje vnímání zvuků. Přístroj stojí půl milionu korun a zaplatila ho zdravotní pojišťovna. Holčička je týden po operaci, dnes jí přednosta kliniky Ivo Šlapák vyndal stehy. První zvuky Deniska uslyší za pět týdnů, kdy jí v nemocnici implantát zprovozní.

První kochleární implantace u dítěte na Moravě. Tím se chlubí v brněnské Dětské nemocnici. Tříletá Denisa, která operaci před týdnem absolvovala je od narození neslyšící. Byla umístěna v kojeneckém ústavu, kde to ve třech měsícíh jejího věku zjistili. Deniska nyní žije v pěstounské rodině Marcely Vaculíkové ve Valašském Meziříčí. "Když jsme si Denisku brali do rodiny, věděli jsme už, že bude vhodným příjemcem implantátu. Bylo okolo toho ještě hodně běhání po nemocnici, ale nakonec se to podařilo. Věřím, že Deniska bude slyšet," uvedla dnes Marcela Vaculíková, která kromě Denisky vychovává ještě tři vlastní děti a další jedno z kojeneckého ústavu.

Kochleární implantát dokáže nahradit sluch. Denisce v hlavně na celý život zůstane přístroj velký jako knoflík od kabátu - přijímací stimulátor. Kromě něho musí Deniska mít řečový procesor, který se nachází mimo tělo nad implantátem a je k němu přes kůži přidržován magnetem. Obsahuje také mikrofon, který registruje okolní zvuky. "Obecně platí, že implantát musí být zprovozněn co nejdříve. S věkem se totiž snižují šance na to, aby se dítě naučilo normálně mluvit," uvedl přednosta kliniky Ivo Šlapák.

Jak to zvládne Deniska se uvidí za pět týdnů, kdy uslyší první zvuky. Lékaři totiž implantát propojí s řečovým procesorem.

Brněnská dětská nemocnice provedla operaci ve spolupráci s kochleárním centrem vídeňské nemocnice AKH. Další dva dětské pacienty chce operovat ještě na konci listopadu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vítězný návrh Foto: KAM
Zklidnění dopravy, více zeleně, míst pro odpočinek a volný čas. I taková by mohlo v budoucnu vypadat historické Staré Brno. Porota ocenila nejlepší návrhy v ideové soutěži na proměnu Mendlova náměstí...
26.09.2018 - 05:00
Protihluková stěna Foto: DPMB
Obyvatelé Bystrce se dočkají rekonstrukce protihlukové stěny, která je má lépe ochránit před hlukem od projíždějících tramvají i aut. Investice vyjdou na 11 milionů korun.
25.09.2018 - 15:38
Zelný trh Foto: Centrum news
Užít si slavný německý pivní festival Oktoberfest mohou lidé i v Brně. Slavnosti bavorského piva a dobrého jídla se uskuteční již tradičně na Zelném trhu. Začne ve čtvrtek 27. září a potrvá až do...
25.09.2018 - 11:54
Řidič auta najel na vyvýšený obrubník Foto: PČR JMK
V neděli nad ránem přijali strážníci oznámení od náhodného svědka, že v Hodoníně havarovalo auto najetím na vyvýšený ostrůvek a jeho řidič uvnitř auta spí. Když se nejbližší policejní hlídka blížila...
25.09.2018 - 07:42
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
Komentáře