Reklama
reklama

Tříletá Deniska dostala do ucha implantát. První zvuky uslyší za pět týdnů

Tříletá neslyšící Deniska dostala jako první dětský pacient na Moravě kochleární implantát, který jí zdprostředkuje vnímání zvuků. Přístroj stojí půl milionu korun a zaplatila ho zdravotní pojišťovna. Holčička je týden po operaci, dnes jí přednosta kliniky Ivo Šlapák vyndal stehy. První zvuky Deniska uslyší za pět týdnů, kdy jí v nemocnici implantát zprovozní.

První kochleární implantace u dítěte na Moravě. Tím se chlubí v brněnské Dětské nemocnici. Tříletá Denisa, která operaci před týdnem absolvovala je od narození neslyšící. Byla umístěna v kojeneckém ústavu, kde to ve třech měsícíh jejího věku zjistili. Deniska nyní žije v pěstounské rodině Marcely Vaculíkové ve Valašském Meziříčí. "Když jsme si Denisku brali do rodiny, věděli jsme už, že bude vhodným příjemcem implantátu. Bylo okolo toho ještě hodně běhání po nemocnici, ale nakonec se to podařilo. Věřím, že Deniska bude slyšet," uvedla dnes Marcela Vaculíková, která kromě Denisky vychovává ještě tři vlastní děti a další jedno z kojeneckého ústavu.

Kochleární implantát dokáže nahradit sluch. Denisce v hlavně na celý život zůstane přístroj velký jako knoflík od kabátu - přijímací stimulátor. Kromě něho musí Deniska mít řečový procesor, který se nachází mimo tělo nad implantátem a je k němu přes kůži přidržován magnetem. Obsahuje také mikrofon, který registruje okolní zvuky. "Obecně platí, že implantát musí být zprovozněn co nejdříve. S věkem se totiž snižují šance na to, aby se dítě naučilo normálně mluvit," uvedl přednosta kliniky Ivo Šlapák.

Jak to zvládne Deniska se uvidí za pět týdnů, kdy uslyší první zvuky. Lékaři totiž implantát propojí s řečovým procesorem.

Brněnská dětská nemocnice provedla operaci ve spolupráci s kochleárním centrem vídeňské nemocnice AKH. Další dva dětské pacienty chce operovat ještě na konci listopadu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Další z brněnských obchodních domů čekají změny. V letošním roce své vlastníky již změnila Olympie a Nákupní centrum Královo Pole, od srpna má nového majitele i Tesco u hlavního nádraží na ulici...
23.09.2017 - 08:37
Komentáře