Reklama
reklama

Tříletá Deniska dostala do ucha implantát. První zvuky uslyší za pět týdnů

Tříletá neslyšící Deniska dostala jako první dětský pacient na Moravě kochleární implantát, který jí zdprostředkuje vnímání zvuků. Přístroj stojí půl milionu korun a zaplatila ho zdravotní pojišťovna. Holčička je týden po operaci, dnes jí přednosta kliniky Ivo Šlapák vyndal stehy. První zvuky Deniska uslyší za pět týdnů, kdy jí v nemocnici implantát zprovozní.

První kochleární implantace u dítěte na Moravě. Tím se chlubí v brněnské Dětské nemocnici. Tříletá Denisa, která operaci před týdnem absolvovala je od narození neslyšící. Byla umístěna v kojeneckém ústavu, kde to ve třech měsícíh jejího věku zjistili. Deniska nyní žije v pěstounské rodině Marcely Vaculíkové ve Valašském Meziříčí. "Když jsme si Denisku brali do rodiny, věděli jsme už, že bude vhodným příjemcem implantátu. Bylo okolo toho ještě hodně běhání po nemocnici, ale nakonec se to podařilo. Věřím, že Deniska bude slyšet," uvedla dnes Marcela Vaculíková, která kromě Denisky vychovává ještě tři vlastní děti a další jedno z kojeneckého ústavu.

Kochleární implantát dokáže nahradit sluch. Denisce v hlavně na celý život zůstane přístroj velký jako knoflík od kabátu - přijímací stimulátor. Kromě něho musí Deniska mít řečový procesor, který se nachází mimo tělo nad implantátem a je k němu přes kůži přidržován magnetem. Obsahuje také mikrofon, který registruje okolní zvuky. "Obecně platí, že implantát musí být zprovozněn co nejdříve. S věkem se totiž snižují šance na to, aby se dítě naučilo normálně mluvit," uvedl přednosta kliniky Ivo Šlapák.

Jak to zvládne Deniska se uvidí za pět týdnů, kdy uslyší první zvuky. Lékaři totiž implantát propojí s řečovým procesorem.

Brněnská dětská nemocnice provedla operaci ve spolupráci s kochleárním centrem vídeňské nemocnice AKH. Další dva dětské pacienty chce operovat ještě na konci listopadu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídili jste si nové bydlení a nyní přemýšlíte jak vybavit interiéry tak, aby byly nadčasové i funkční? Nebo přemýšlíte nad renovací a zkvalitněním svého domova současného? Ústředním bodem, který...
17.03.2018 - 11:57
Zájem o nemovitosti v jihomoravské metropoli stále roste a na stoupající poptávku reagují i ceny. Ty dosahují svého maxima. Zdá se, že se ale bytu chtivým Brňanům blýská na lepší časy.
17.03.2018 - 09:34
Záběr z videa Foto: Městská policie Brno
Čtyřiadvacetiletý cizinec se vloupal do domu v městské části Brno-střed. Policii zavolali obyvatelé domu, kteří slyšeli rány a báli se o svou bezpečnost. Lupič opustil byt až po hrozbou namířené...
16.03.2018 - 15:10
Šestice brněnských pedagogů získá ocenění Učitel roku 2018. Slavnostní předání ocenění se uskuteční při příležitosti Dne učitelů ve středu 28. března 2018 na Nové radnici.
16.03.2018 - 11:30
Ulici Hanácká čeká od dnešní osmé hodiny uzavírka. Z toho důvodu bude omezen průjezd veškeré dopravy ulicí Hanáckou v obou směrech. Rovněž zastávku Hanácká čeká přeložení. Uzavírka potrvá do...
16.03.2018 - 07:00
Divadlo žije. Bez ohledu na okolnosti. I tak by se dalo popsat inkluzivní taneční divadlo Kafkasia, které bude mít premiéru 14. dubna 2018 v Brně. Šestice tanečníků – včetně dvou s tělesných...
15.03.2018 - 22:15
Komentáře