Reklama
reklama

Tramvaj v Plotní ulici? Po demolicích domů přichází na řadu propojení ulice Masná

Tramvajová trať z Dornychu na ulici Plotní, která má zajistit zrychlení dopravy mezi centrem města a Komárovem v jižní části Brna a napojení na budoucí nové vlakové nádraží a vznikající Jižní centrum, je zase o něco blíž realizaci. Radní odsouhlasili záměr zadání veřejné zakázky na stavební práce „Tramvaj Plotní – soubor staveb – 1. etapa“.

Realizace projektu  „Tramvaj Plotní“  by měla stát více než dvě miliardy korun. Silnice by se také měla stát výpadovkou na dálnici D2 a Bratislavu. První etapa projektu zajistí propojení ulic Dornych a Masná. Propojení mimo jiné umožní vytvoření  objízdné trasy při uzavření ulice Dornych v souvislosti s realizací druhé etapy výstavby tratě z Dornychu.

Zahájení první etapy projektu navazuje na jeho ještě nedokončenou nultou etapu zahrnující demolici objektů a výstavbu kanalizace. Právě výkupy pozemků a domů podél Plotní ulice a jejich demolice patřily mezi první práce, které musely být v uvedené lokalitě provedeny. Celkově by mělo být zdemolováno kolem třiceti domů a staveb. Jako poslední ve spuštění celého projektu bránil výkup areálu společnosti SIK METAL. K tomu nakonec dojde, město bude odkoupení pozemků stát  47 milionů korun.

„Právě tento výkup umožní rozšíření komunikace v ulici Dornych a vybudování komunikace zajišťující dopravní obslužnost vnitrobloku.  V rámci stavby 1. etapy dojde k výstavbě silnice, chodníků a mostního objektu, k rekonstrukci a výstavbě kanalizace a k výsadbě veřejné zeleně,“ uvedl první náměstek primátora Robert Kotzian.

Projekt byl původně plánovaný na období od roku 2010 až po rok 2016. Dopravní podnik proto už nechtěl opravovat tramvajové koleje na Dornychu, které byly v havarijním stavu. Kvůli zdržení  stavby ale stávající trať už druhým rokem opravuje. „Kdyby se koleje přesunuly do Plotní podle plánu, nebyla by oprava v Dornychu nutná," potvrdila mluvčí dopravního podniku Linda Hailichová s tím, že dopravní podnik oceňuje, že už zná časový údaj realizace projektu. „Při opravách kolejí na Dornychu jsme totiž museli počítat s delší životností kolejí a opravy proto stály víc peněz,“ dodala mluvčí.

Za provedení prací v první etapě stavby zaplatí město 50,3 milionu korun.  Současně se brněnští radní vyslovili pro záměr zadání veřejné zakázky na výběr zhotovitele aktualizace projektové dokumentace pro stavební povolení a zpracování dokumentace pro provedení stavby na zbývající  druhou až čtvrtou etapu stavby Tramvaj Plotní. To je nezbytný krok v přípravě stavby tak, aby mohla být získána potřebná stavební povolení pro další etapy a směřovalo se k jejich realizaci.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Komentáře