Reklama
reklama

Tramvaj v Plotní ulici? Po demolicích domů přichází na řadu propojení ulice Masná

Tramvajová trať z Dornychu na ulici Plotní, která má zajistit zrychlení dopravy mezi centrem města a Komárovem v jižní části Brna a napojení na budoucí nové vlakové nádraží a vznikající Jižní centrum, je zase o něco blíž realizaci. Radní odsouhlasili záměr zadání veřejné zakázky na stavební práce „Tramvaj Plotní – soubor staveb – 1. etapa“.

Realizace projektu  „Tramvaj Plotní“  by měla stát více než dvě miliardy korun. Silnice by se také měla stát výpadovkou na dálnici D2 a Bratislavu. První etapa projektu zajistí propojení ulic Dornych a Masná. Propojení mimo jiné umožní vytvoření  objízdné trasy při uzavření ulice Dornych v souvislosti s realizací druhé etapy výstavby tratě z Dornychu.

Zahájení první etapy projektu navazuje na jeho ještě nedokončenou nultou etapu zahrnující demolici objektů a výstavbu kanalizace. Právě výkupy pozemků a domů podél Plotní ulice a jejich demolice patřily mezi první práce, které musely být v uvedené lokalitě provedeny. Celkově by mělo být zdemolováno kolem třiceti domů a staveb. Jako poslední ve spuštění celého projektu bránil výkup areálu společnosti SIK METAL. K tomu nakonec dojde, město bude odkoupení pozemků stát  47 milionů korun.

„Právě tento výkup umožní rozšíření komunikace v ulici Dornych a vybudování komunikace zajišťující dopravní obslužnost vnitrobloku.  V rámci stavby 1. etapy dojde k výstavbě silnice, chodníků a mostního objektu, k rekonstrukci a výstavbě kanalizace a k výsadbě veřejné zeleně,“ uvedl první náměstek primátora Robert Kotzian.

Projekt byl původně plánovaný na období od roku 2010 až po rok 2016. Dopravní podnik proto už nechtěl opravovat tramvajové koleje na Dornychu, které byly v havarijním stavu. Kvůli zdržení  stavby ale stávající trať už druhým rokem opravuje. „Kdyby se koleje přesunuly do Plotní podle plánu, nebyla by oprava v Dornychu nutná," potvrdila mluvčí dopravního podniku Linda Hailichová s tím, že dopravní podnik oceňuje, že už zná časový údaj realizace projektu. „Při opravách kolejí na Dornychu jsme totiž museli počítat s delší životností kolejí a opravy proto stály víc peněz,“ dodala mluvčí.

Za provedení prací v první etapě stavby zaplatí město 50,3 milionu korun.  Současně se brněnští radní vyslovili pro záměr zadání veřejné zakázky na výběr zhotovitele aktualizace projektové dokumentace pro stavební povolení a zpracování dokumentace pro provedení stavby na zbývající  druhou až čtvrtou etapu stavby Tramvaj Plotní. To je nezbytný krok v přípravě stavby tak, aby mohla být získána potřebná stavební povolení pro další etapy a směřovalo se k jejich realizaci.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Komentáře