Reklama
reklama

Tisíce Brňanů nebudou smět v lednu řídit, výměnu průkazů nestihnou

Jen do konce roku mají řidiči, kterým byl řidičský průkaz vydán od ledna 2001 do dubna 2004, čas na jeho výměnu. Od nového roku budou tyto řidičské průkazy neplatné. Tisíce Brňanů tak nebudou smět po Novém roce za volant. Je už naprosto jisté, že povinnou výměnu řidičských průkazů za doklad evropského typu nestihnou.

Vyměnit průkaz nepřišlo na brněnský magistrát ještě více jak dvanáct tisíc řidičů. Jsou to skoro dvě pětiny z těch, kteří přijít měli, tedy mají takový řidičský průkaz vydaný.

„Ten termín vyřizování nového dokladu ve Státní tiskárně cenin je do dvaceti dnů, čili řada lidí to už nestihne,“ potvrdil tajemník brněnského magistrátu Pavel Loutocký. Mají však ještě šanci: Za příplatek pět set korun to tiskárna stihne už za jeden pracovní týden.

Ostatní nyní nanejvýš stihnou podat žádost. Doklad ale dostanou až po Novém roce. A nejméně pár dnů tak nebudou smět za volant.

Za žádost o výměnu po Novém roce magistrát může a nemusí vyměřit pokutu. Za řízení bez platného průkazu hrozí pokuta v každém případě.

Řidiči bez platného průkazu tak hrozí dvě sankce. První je za řízení bez platného řidičského průkazu, kde může dosáhnout výše pokuty, udělené policistou na místě, až 2 tisíce korun. Další sankce hrozí za nesplnění zákonné povinnosti výměny řidičského průkazu, kde ve správním řízení může činit pokuta až 30 tisíc korun.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Komentáře