Reklama
reklama

Tip na víkend a prázdniny: Udělejte si výlet do lesů a vyberte vánoční strom

Až do neděle 16. listopadu 2014 mohou lidé svým hlasem rozhodnout o tom, který vánoční strom ozdobí letošní Brněnské Vánoce na náměstí Svobody. Stejně jako v předešlých letech lze vybírat opět ze tří kandidátů. Do výběru byly zařazeny dva smrky ztepilé o výšce 14 a 16 metrů a šestnáctimetrová jedle ojíněná. Všechny tři stromy rostou v revíru Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny, který se i v letošním roce stal oficiálním partnerem Brněnských Vánoc.  

Pro ty, které krásy podzimního lesa vylákají o víkendu a příští týden, kdy mají děti podzimní prázdniny, k procházce, uvádíme na internetových stránkách http://www.brnenskevanoce.cz prostorové souřadnice jednotlivých stromů. Ty jsou v lese viditelně označeny a rostou poblíž cest.

Zatím v hlasování vede strom č. 2 – šestnáct metrů vysoká jedle ojíněná. Na všechny tři stromy stojí za to, vydat se podívat, lesníci do ankety pečlivě vybírali ty nejkrásnější a nejlepší. Jedli a smrkům také udělili certifikát zdravosti stromu FSC (Forest Stewardship Council). Tento certifikát zaručuje, že strom byl vypěstován odpovědně a v souladu s principy přírodě blízkého lesní hospodaření, které pomáhají chránit mizející a devastované lesy u nás i ve světě.

Vybrat ten nejkrásnější strom mohou lidé v anketě Turistického a informačního centra města Brna! Vítězný strom bude po ukončení hlasování pokácen a 18. listopadu postaven na náměstí Svobody.

Hlasovat je možné na: http://www.brnenskevanoce.cz.

TIP NA VÝLET

Bílovice nad Svitavou leží v údolí řeky Svitavy pár kilometrů od Brna v oblasti nazývané Moravským Švýcarskem. Na okraji Bílovic stojí myslivna Lišky Bystroušky, nedaleko od ní se nachází Studánka Leoše Janáčka a Liduščin památník.

V současnosti, ale i již za první republiky byla tato oblast oblíbeným výletním místem Brňanů, kteří chodívali pěšky od konečné stanice tramvaje z Obřan podél řeky Svitavy do Bílovic, případně i dále. Bílovice jsou známé také díky řadě umělců, kteří zde, nebo v blízkém okolí žili a působili v 19. a 20. století. Často sem jezdíval a později zde i řadu let žil novinář a spisovatel Rudolf Těsnohlídek, autor příběhů o lišce Bystroušce. Bílovice dobře znal i Leoš Janáček – Těsnohlídkovy Příhody lišky Bystroušky se staly libretem stejnojmenné Janáčkovy opery. 

Město je obklopeno lesy, ve kterých stojí chatové osady. Podél řeky Svitavy vede z Brna přes Bílovice dále do Adamova a Blanska pohodlná cyklostezka.

Na okraji Bílovic stojí myslivna Lišky Bystroušky, nedaleko od ní se nachází Studánka Leoše Janáčka a Liduščin památník.

Myslivna Lišky Bystroušky - Jedná se o dějiště knihy Rudolfa Těsnohlídka Liška Bystrouška, podle které složil Janáček operu Příhody lišky Bystroušky. Myslivna byla postavena v roce 1907 a až do dnešních dnů slouží polesí Bílovice nad Svitavou.

Studánka Leoše Janáčka - Nachází se jen 100 metrů od myslivny Lišky Bystroušky. Kvalitní voda vyvěrá u kamenného pomníčku z roku 1978, na kterém je nápis známého hudebního skladatele - Jak je les divukrásný. Jedná se o úryvek z monologu revírníka z opery Liška Bystrouška. Bronzové desky jsou dílem brněnského výtvarníka Josefa Kaduly.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Již zítra zaparkuje na Zelném trhu speciální autobus s kavárnou, který nabídne návštěvníkům nevšední prožitek naprosté tmy. Hosté si tak mohou na chvíli zakusit, co to znamená být slepý.
22.08.2017 - 12:00
Řidič sportovního auta značky Dodge ujížděl policistům rychlostí o polovinu přesahující předpisy. Jejich honička skončila na polní cestě, kde se sportovní vůz zaseknul. Nyní čeká řidiče správní...
22.08.2017 - 07:37
Boj proti stánkařům v podchodu brněnského hlavního nádraží neustává. Město začíná rozesílat výpovědi nájemních smluv.
21.08.2017 - 16:03
V poslední době přibývá případů, kdy si cestující v autobuse či vlaku dopřeje chvilku spánku, a po probuzení zjistí, že byl okraden. Policisté proto apelují na občany, aby byly obezřetnější a své...
21.08.2017 - 12:07
Obyvatelé Černé Hory na Blanensku si mohou alespoň částečně oddechnout. Uzavírka frekventovaného mostu, kvůli které městys zažívá dopravní peklo, sice nekončí, ale most bude provizorně podepřen, což...
21.08.2017 - 07:46
Oblíbený Den Starobrna se blíží – brány pivovaru se všem návštěvníkům otevřou dokořán v sobotu 2. září v pravé poledne. Zatímco vrchní nádvoří rozezní písničky špičkových českých skupin, dolní část...
20.08.2017 - 17:01
Komentáře