Reklama
reklama

Tip na víkend a prázdniny: Udělejte si výlet do lesů a vyberte vánoční strom

Až do neděle 16. listopadu 2014 mohou lidé svým hlasem rozhodnout o tom, který vánoční strom ozdobí letošní Brněnské Vánoce na náměstí Svobody. Stejně jako v předešlých letech lze vybírat opět ze tří kandidátů. Do výběru byly zařazeny dva smrky ztepilé o výšce 14 a 16 metrů a šestnáctimetrová jedle ojíněná. Všechny tři stromy rostou v revíru Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny, který se i v letošním roce stal oficiálním partnerem Brněnských Vánoc.  

Pro ty, které krásy podzimního lesa vylákají o víkendu a příští týden, kdy mají děti podzimní prázdniny, k procházce, uvádíme na internetových stránkách http://www.brnenskevanoce.cz prostorové souřadnice jednotlivých stromů. Ty jsou v lese viditelně označeny a rostou poblíž cest.

Zatím v hlasování vede strom č. 2 – šestnáct metrů vysoká jedle ojíněná. Na všechny tři stromy stojí za to, vydat se podívat, lesníci do ankety pečlivě vybírali ty nejkrásnější a nejlepší. Jedli a smrkům také udělili certifikát zdravosti stromu FSC (Forest Stewardship Council). Tento certifikát zaručuje, že strom byl vypěstován odpovědně a v souladu s principy přírodě blízkého lesní hospodaření, které pomáhají chránit mizející a devastované lesy u nás i ve světě.

Vybrat ten nejkrásnější strom mohou lidé v anketě Turistického a informačního centra města Brna! Vítězný strom bude po ukončení hlasování pokácen a 18. listopadu postaven na náměstí Svobody.

Hlasovat je možné na: http://www.brnenskevanoce.cz.

TIP NA VÝLET

Bílovice nad Svitavou leží v údolí řeky Svitavy pár kilometrů od Brna v oblasti nazývané Moravským Švýcarskem. Na okraji Bílovic stojí myslivna Lišky Bystroušky, nedaleko od ní se nachází Studánka Leoše Janáčka a Liduščin památník.

V současnosti, ale i již za první republiky byla tato oblast oblíbeným výletním místem Brňanů, kteří chodívali pěšky od konečné stanice tramvaje z Obřan podél řeky Svitavy do Bílovic, případně i dále. Bílovice jsou známé také díky řadě umělců, kteří zde, nebo v blízkém okolí žili a působili v 19. a 20. století. Často sem jezdíval a později zde i řadu let žil novinář a spisovatel Rudolf Těsnohlídek, autor příběhů o lišce Bystroušce. Bílovice dobře znal i Leoš Janáček – Těsnohlídkovy Příhody lišky Bystroušky se staly libretem stejnojmenné Janáčkovy opery. 

Město je obklopeno lesy, ve kterých stojí chatové osady. Podél řeky Svitavy vede z Brna přes Bílovice dále do Adamova a Blanska pohodlná cyklostezka.

Na okraji Bílovic stojí myslivna Lišky Bystroušky, nedaleko od ní se nachází Studánka Leoše Janáčka a Liduščin památník.

Myslivna Lišky Bystroušky - Jedná se o dějiště knihy Rudolfa Těsnohlídka Liška Bystrouška, podle které složil Janáček operu Příhody lišky Bystroušky. Myslivna byla postavena v roce 1907 a až do dnešních dnů slouží polesí Bílovice nad Svitavou.

Studánka Leoše Janáčka - Nachází se jen 100 metrů od myslivny Lišky Bystroušky. Kvalitní voda vyvěrá u kamenného pomníčku z roku 1978, na kterém je nápis známého hudebního skladatele - Jak je les divukrásný. Jedná se o úryvek z monologu revírníka z opery Liška Bystrouška. Bronzové desky jsou dílem brněnského výtvarníka Josefa Kaduly.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Komentáře