Reklama
reklama

Taxikáři přišli kvůli mírné zimě o peníze. Lidé chodili po městě pěšky

Nedostatek sněhu bude podle všeho za několik týdnů trápit zemědělce nebo vodohospodáře. Dopravci si ale absenci sněhu pochvalují. Mírná zima jim ušetřila nemalé částky, které by jinak stála náročná údržba a úklid. Nižší náklady měli i taxikáři, kteří ale prodělali. Lidé totiž víc chodili pěšky nebo jezdili rozjezdy.

Brněnský dopravní podnik úspory počítá na miliony. „Od listopadu do ledna jsme na posypu zastávek ušetřili přes milion korun, na energii v elektrické trakci asi milion a půl,“ říká mluvčí dopravního podniku Linda Hailichová. Při své velikosti firma navíc ušetřila i na teplu pro budovy, a to asi 2,2 milionu korun.

Příjemněji bylo letošní zimu i ve vozidlech většiny dopravců, kteří tak nemuseli tolik topit. Topení má totiž vliv na spotřebu pohonných hmot, na kterou zase mají řidiči normy. „Když hodně topíme, přesahujeme limity spotřeby, a to se pak projevuje na výplatě. Jsme nuceni to v zimě hlídat, takže letos to naštěstí nebylo tak horké,“ vysvětluje řidič z linky jihomoravského integrovaného dopravního systému. „Ovšem opačně to nefunguje, za výrazně ušetřené pohonné hmoty bonusy nemáme,“ dodává řidič.

O něco složitější počty mají brněnští taxikáři. Mnozí sice ušetřili na benzínu, ale přišli o zákazníky, kteří by jinak dali přednost svezení před mrazivou nocí. „Třeba v pátek a sobotu večer hodně lidí chodilo pěšky nebo počkalo na rozjezd. V minulých letech ve stejnou dobu ležel v ulicích sníh a lidi se nechali vozit třeba od divadla k Lužánkám,“ potvrzuje taxikář ze Solniční ulice.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Komentáře