Reklama
reklama

Taxikáři přišli kvůli mírné zimě o peníze. Lidé chodili po městě pěšky

Nedostatek sněhu bude podle všeho za několik týdnů trápit zemědělce nebo vodohospodáře. Dopravci si ale absenci sněhu pochvalují. Mírná zima jim ušetřila nemalé částky, které by jinak stála náročná údržba a úklid. Nižší náklady měli i taxikáři, kteří ale prodělali. Lidé totiž víc chodili pěšky nebo jezdili rozjezdy.

Brněnský dopravní podnik úspory počítá na miliony. „Od listopadu do ledna jsme na posypu zastávek ušetřili přes milion korun, na energii v elektrické trakci asi milion a půl,“ říká mluvčí dopravního podniku Linda Hailichová. Při své velikosti firma navíc ušetřila i na teplu pro budovy, a to asi 2,2 milionu korun.

Příjemněji bylo letošní zimu i ve vozidlech většiny dopravců, kteří tak nemuseli tolik topit. Topení má totiž vliv na spotřebu pohonných hmot, na kterou zase mají řidiči normy. „Když hodně topíme, přesahujeme limity spotřeby, a to se pak projevuje na výplatě. Jsme nuceni to v zimě hlídat, takže letos to naštěstí nebylo tak horké,“ vysvětluje řidič z linky jihomoravského integrovaného dopravního systému. „Ovšem opačně to nefunguje, za výrazně ušetřené pohonné hmoty bonusy nemáme,“ dodává řidič.

O něco složitější počty mají brněnští taxikáři. Mnozí sice ušetřili na benzínu, ale přišli o zákazníky, kteří by jinak dali přednost svezení před mrazivou nocí. „Třeba v pátek a sobotu večer hodně lidí chodilo pěšky nebo počkalo na rozjezd. V minulých letech ve stejnou dobu ležel v ulicích sníh a lidi se nechali vozit třeba od divadla k Lužánkám,“ potvrzuje taxikář ze Solniční ulice.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Krátce po velkých změnách ve vlakové dopravě během letních prázdnin musí cestující počítat s dalšími výlukami na železniční trati.
18.09.2017 - 08:30
Ceny bytů v České republice stále rostou a současný stav neovlivnily ani prázdninové měsíce. V meziročním srovnání nyní pořídí Češi nové bydlení až o 20 % dráž a průměrná rodina tak na vlastní...
17.09.2017 - 19:58
Komentáře