Reklama
reklama

Světelné umění rozzáří Brno. Startuje projekt Czech The Light

Od 15. do 17. května oživí CZECH THE LIGHT, jedinečný kulturní projekt agentury CzechTourism, centrum Brna světelným uměním. Historický střed města rozzáří vždy po setmění díla českých i zahraničních umělců.

Návštěvníci se mohou těšit např. na interaktivní žárovkový „MRAK“ od kanadských umělců Wayne Garrett a Caitlind Brown, projekci s názvem „Interpretace černo-bílých struktur Zdeňka Sýkory“, jež vytvořila umělecká skupina SPAM Vladimíra 518 a Davida Vrbíka, projekci „ArchiBio“ z dílny umělce Andreje Boleslavského a 4 další světelná díla od Jakuba Nepraše, Františka Skály, Josefa Šafaříka či Ronyho Plesla. Světelné instalace budou ke zhlédnutí každý den akce od 21 do 24 hod. Projekt CZECH THE LIGHT je zdarma a proběhne ve spolupráci s akcí Brněnská muzejní noc.

Interaktivní světelná instalace „Mrak“ zapojí stovky lidí

Instalace „Mrak“ od kanadské dvojice Caitlind Brown a Wayne Garrett, která se stala jednou z nejoblíbenějších na loňském festivalu světla Signal se poprvé představí v Brně. Mrak se skládá z tisíce obyčejných domácích žárovek, které mohou návštěvníci pomocí lampičkových šňůr rozsvěcet a zhasínat. Tím vzniká magická atmosféra světelné hry a iluze bouřky v mraku. Místo instalace: JAMU (před vchodem u „jezírka“).

Projekce ArchiBio odhalí krásu přírodních mikroskopických světů

ArchiBio umělce Andreje Boleslavského přibližuje jevy, jež jsou všude kolem nás, a přesto zůstávají neviditelné. Růst bakterií, plísní a rostlin, život kolonie mravenců – krása těchto jevů uniká naší pozornosti, protože probíhají v jiném měřítku nebo čase, než jaké umí naše smysly vnímat. ArchiBio je živá projekce na budovu, která odhaluje krásu mikroskopických světů zvětšených do gigantického měřítka. Místo instalace: Moravská galerie v Brně, Místodržitelský palác (nádvoří)

Dům stínů Františka Skály přiblíží tajemství stínohry

"Ledový" domek hraje ve dne díky slunečnímu svitu barevnými efekty, v noci se však mění na zářící krystal. Na jeho stěnách se odehrává stínové divadlo, jež evokuje jedinečnou pohádkovou atmosféru. Dům stínů tak staví na odkazu melancholických Domečků snů, které před několika lety upoutaly nejen milovníky umění. Místo instalace: Dům umění města Brna (v parku za domem).

Interpretace černo-bílých struktur Zdeňka Sýkory

Skupina SPAM umělce Vladimíra 518 a Davida Vrbíka se s padesátiletým odstupem od vzniku prvních struktur malíře Zdeňka Sýkory pokouší o jejich novou interpretaci s využitím vlastních výrazových prostředků. Místo instalace: Moravská galerie v Brně, Uměleckoprůmyslové muzeum

Slunce od Josefa Šafaříka oslní na nádvoří Domu pánů z Kunštátu

Ústředním motivem této multimediální prostorové instalace je Slunce. Prostřednictvím projekce je divákovi přiblížena obrovská energie, síla a nepředstavitelné rozměry této největší hvězdy vesmíru. Slunce je dárcem, stvořitelem a zároveň hrozbou smrti, která jednou kapitolu lidských dějin a planety Země definitivně uzavře. Speciálně upravená projekční plocha je transparentní a zároveň se z pohledové strany chová jako polotransparentní zrcadlo - pozorovatel se tak stává součástí projekce. Místo instalace: Moravská galerie v Brně, Dům pánů z Kunštátu (nádvoří).

Uranium Figure Ronyho Plesla navodí nadpozemskou atmosféru v Paláci šlechtičen

Uranium Figure je zavěšená světelná plastika vytvořená z trubic ze vzácného uranového skla. V každé z trubic je zavedena zářivka svítící ve spektru UV, která uranovému sklu dodává intenzivní zářící zeleno-žlutý signální jas. Místo instalace: Palác šlechtičen (schodiště Bohumila Fuchse).

Jakub Nepraš představí v Brně instalaci Metropolia

Metropolia je originální světelná projekce, která se autoritativně vznáší nad hlavami lidí. Nabízí nezvyklý pohled na velkoměstský kolos, který vytváří rotující frekvence, obsahující vizuální i symbolické rytmy současných měst. Projekce je inspirována především Prahou a Šanghají a dopadá na reliéfní kruhovou zástavbu z obalů výrobků, jež původně pocházejí z Číny. Předtím než se připojila do série kulturních akcí CZECH THE LIGHT, byla Metropolia vystavena na EXPU 2010 v Šanghaji nebo na letošní výstavě UNPAINTED v německém Mnichově. Místo instalace: Moravská galerie v Brně, Pražákův Palác (atrium).

CZECH THE LIGHT přinese do Brna také workshop „Světlo  jako oblečená tma“ na téma světelný design v performing art

Co je světelný design? Jak se pracovalo se světlem v minulosti? Kdo je světelný designer dnes, v čem spočívá jeho práce a jaké nástroje má k dispozici? Krátký seminář s jedním z nejlepších českých praktiků v oboru světelného designu, který spolupracuje na velkých baletních či operních inscenacích stejně jako na malých projektech současného tance. Seminář je vhodný pro neprofesionální zájemce o uměleckou práci se světlem, pro studenty scénografie, architektury, fotografie či jiných oborů, kde se využívá „formování“ světlem. Workshop vede světelný designér Daniel Tesař. Termín: pátek 16. 5. 2014. Čas: 14:00 - 17:00. Místo: Dům umění města Brna, Malinovského nám. 2. Max. počet: 20 účastníků. Zájemci, prosíme, přihlaste se do 14. 5. na email: sedlackova@dum-umeni.cz.

17. 5. proběhne workshop „Základy malování světlem – luminografie“

Light Painting, tedy malování světlem či luminografie, je zábavná a snadná cesta k téměř neuvěřitelným fotografickým efektům, kterých nelze dosáhnout ani digitální manipulací. Při fotografování na delší expozici zanechávají světelné zdroje na fotografiích stopy jako malířský štětec. Workshop má krátkou a zábavnou formu a je určen pro zájemce o tuto techniku z řad široké veřejnosti. Workshop povede Ondřej Chmel. Termín: sobota 17. 5. 2014. Čas: 16:00 - 18:00. Místo: Dům umění města Brna, Malinovského nám. 2. Max. počet: 12 účastníků. Zájemci, prosíme, přihlaste se do 14. 5. na email: sedlackova@dum-umeni.cz.

Co je CZECH THE LIGHT?

CZECH THE LIGHT je sérií několikadenních kulturních akcí, které rozzáří světelným uměním významná města České republiky. Jejím záměrem je oživit veřejný prostor a památky UNESCO prostřednictvím uměleckých světelných instalací, videomappingů na ikonické objekty české architektury a workshopů „malování světlem“. Projekt, který zaštiťuje agentura CzechTourism, poputuje přes Kutnou Horu, Brno, Olomouc či Český Krumlov, zamíří ale také do Hradce Králové, Plzně, Ostravy nebo Berlína. Série vyvrcholí v říjnu druhým ročníkem pražského festivalu světla Signal. Do projektu CZECH THE LIGHT se zapojili významní čeští i zahraniční umělci, kterými jsou Jakub Nepraš, Rony Plesl, Vladimír 518, František Skála, Prokop Bartoníček, uskupení The Macula, Wayne Garrett, Caitlind Brown a další.

Kalendář hlavních akcí CZECH THE LIGHT

Kutná Hora /25. - 26. 4. /            Videomapping na Chrám sv. Barbory od The Macula v rámci tradičního Probouzení Kutné Hory

Brno /15. - 17. 5. /                           Světelné instalace v ulicích Brna v rámci Muzejní noci

Olomouc / 11. - 14. 6. /                  Světelné instalace v ulicích Olomouce v rámci Svátků města

Český Krumlov / 5. - 6. 9. /        Světelné instalace v ulicích Českého Krumlova v rámci ukončení sezóny Otáčivého hlediště

Praha / 16. - 19. 10. /                     Festival světla SIGNAL – druhý ročník pražského festivalu světla

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře