Reklama
reklama

Švédové opět vzdali obléhání Brna a odtáhli

Jako každý rok i letos si Brno připomnělo úspěšnou obranu města proti švédským vojskům generála Torstensona během třicetileté války. Pro diváky byla nejpřitažlivější bitevní ukázka u hradu Špilberk a dobový jarmark. Vojsko také vzdalo poctu památce vojevůdce Raduita de Souchese.

Akce Dne Brna každoročně připomínají hrdinství Brňanů při obléhání města Švédy v roce 1645. Letos tak od slavné události uběhne již 368. let. Malá skupina obránců tehdy s pomocí obyvatel města odolala útoku obrovské přesily švédských vojsk generála Torstensona. Za hradbami svého města se ubránili nejen vojáci, ale i studenti a prostí měšťané pod velením Raduita de Souchese, jednoho z nejschopnějších vojevůdců třicetileté války.

Obrana Brna před Švédy započala. Padl první výstřel, zazněl polnice hlas. Koule která má zabít Torstensona z dílny temné magie byla o půlnoci odlita. Písně povzbuzující obránce znějí ulicemi a každé smilstvo s nepřáteli nebo zrada je hned potrestána. Básníci opěvují hrdiny a zpěvnými verši násobí jejich sílu. To vše znělo o víkendu Brnem.

 

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Komentáře