Reklama
reklama

Studenti medicíny poradí, jak žít s cukrovkou

Světový den diabetu připadá na 14. listopad, což je den narození objevitele inzulinu Frederika Bantinga. V tento den se proto rozjede v šesti českých městech kampaň, která přiblíží veřejnosti možnosti prevence diabetu 2. typu, jeho léčbu, rizika pozdních komplikací nebo celkový pohled na život diabetika. V Brně lidé načerpají informace od studentů lékařství ve Velkém Špalíčku.

Od 11 do 18 hodin tam medici zájemcům zdarma změří tlak, krevní cukr, spočítají BMI index, vysvětlí rizika a prevenci cukrovky 2. typu pomocí zdravého stravování a pravidelné fyzické aktivity.

„Příchozí se budou moci také na okamžik vžít do role diabetika, a to se všemi omezeními a komplikacemi, které s sebou toto onemocnění přináší,“ přiblížila Hana Chytková z pořadatelské organizace IFMSA (Mezinárodní federace asociací studentů medicíny). Rovněž si budou moci vyzkoušet poskytování první pomoci diabetikovi v nouzi.

Vloni lidé nabídku mediků uvítali: „Můžu říct, že jsme se setkali s velmi pozitivní reakcí veřejnosti,“ řekla Hana Chytková. „O měření hodnot a informace o diabetické problematice byl velký zájem. V loňském roce jsme změřili hodnoty glykémie, tlaku krve, procento tuku v těle a BMI u více než 300 lidí,“ informovala.

Doprovodný program proběhne v kavárně Trojka v Domě pánů z Kunštátu, a půjde o přednášku lékařky Ludmily Brázdové z Nemocnice Milosrdných bratří na téma Dětský diabetes.

Globální kampaň je iniciovaná Mezinárodní diabetickou federací (IDF) a účastní se jí stovky milionů lidí po celém světě. Program v České republice připravila pobočka IFMSA (International Federation of Medical Students’ Associations).

Diabetes mellitus (cukrovka, úplavice cukrová) je označení pro nejednotnou skupinu onemocnění různého původu, jejichž společným jmenovatelem je zvýšená hladina krevního cukru. Ta způsobuje poruchy látkové přeměny a vyvolává mnoho akutních a chronických komplikací. Převážná většina diabetiků trpí cukrovkou 2. typu, jejíž nástup lze ovlivnit správnou životosprávou a fyzickou kondicí. V České republice žije téměř 850 tisíc lidí s cukrovkou a lékaři odhadují, že dalších čtvrt milionu má diabetes mellitus také, jen o tom ještě neví. Na léčbu cukrovky a jejích druhotných komplikací jsou v České republice vynakládány přes tři miliardy korun ročně a tyto náklady stále rostou

Autor: 
redakce
Aktuálně
Řidič auta najel na vyvýšený obrubník Foto: PČR JMK
V neděli nad ránem přijali strážníci oznámení od náhodného svědka, že v Hodoníně havarovalo auto najetím na vyvýšený ostrůvek a jeho řidič uvnitř auta spí. Když se nejbližší policejní hlídka blížila...
25.09.2018 - 07:42
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
V pátek 21.9. odstartovalo finále 8. ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku, do kterého postupuje 25 jednotek a 25 sborů dobrovolných hasičů ze všech krajů České republiky. Finalisty nominovala...
24.09.2018 - 08:13
Už to bude téměř měsíc, kdy se silnice v brněnském středu zahalily do modré barvy. Jak se vede modrým zónám a jak funguje rezidentní parkování v reálu?
23.09.2018 - 18:18
K neobvyklému obyvateli řeky Svitavy vyrazili v pátek dopoledne strážníci do Tkalcovské ulice.
23.09.2018 - 08:54
Komentáře