Reklama
reklama

Studenti medicíny poradí, jak žít s cukrovkou

Světový den diabetu připadá na 14. listopad, což je den narození objevitele inzulinu Frederika Bantinga. V tento den se proto rozjede v šesti českých městech kampaň, která přiblíží veřejnosti možnosti prevence diabetu 2. typu, jeho léčbu, rizika pozdních komplikací nebo celkový pohled na život diabetika. V Brně lidé načerpají informace od studentů lékařství ve Velkém Špalíčku.

Od 11 do 18 hodin tam medici zájemcům zdarma změří tlak, krevní cukr, spočítají BMI index, vysvětlí rizika a prevenci cukrovky 2. typu pomocí zdravého stravování a pravidelné fyzické aktivity.

„Příchozí se budou moci také na okamžik vžít do role diabetika, a to se všemi omezeními a komplikacemi, které s sebou toto onemocnění přináší,“ přiblížila Hana Chytková z pořadatelské organizace IFMSA (Mezinárodní federace asociací studentů medicíny). Rovněž si budou moci vyzkoušet poskytování první pomoci diabetikovi v nouzi.

Vloni lidé nabídku mediků uvítali: „Můžu říct, že jsme se setkali s velmi pozitivní reakcí veřejnosti,“ řekla Hana Chytková. „O měření hodnot a informace o diabetické problematice byl velký zájem. V loňském roce jsme změřili hodnoty glykémie, tlaku krve, procento tuku v těle a BMI u více než 300 lidí,“ informovala.

Doprovodný program proběhne v kavárně Trojka v Domě pánů z Kunštátu, a půjde o přednášku lékařky Ludmily Brázdové z Nemocnice Milosrdných bratří na téma Dětský diabetes.

Globální kampaň je iniciovaná Mezinárodní diabetickou federací (IDF) a účastní se jí stovky milionů lidí po celém světě. Program v České republice připravila pobočka IFMSA (International Federation of Medical Students’ Associations).

Diabetes mellitus (cukrovka, úplavice cukrová) je označení pro nejednotnou skupinu onemocnění různého původu, jejichž společným jmenovatelem je zvýšená hladina krevního cukru. Ta způsobuje poruchy látkové přeměny a vyvolává mnoho akutních a chronických komplikací. Převážná většina diabetiků trpí cukrovkou 2. typu, jejíž nástup lze ovlivnit správnou životosprávou a fyzickou kondicí. V České republice žije téměř 850 tisíc lidí s cukrovkou a lékaři odhadují, že dalších čtvrt milionu má diabetes mellitus také, jen o tom ještě neví. Na léčbu cukrovky a jejích druhotných komplikací jsou v České republice vynakládány přes tři miliardy korun ročně a tyto náklady stále rostou

Autor: 
redakce
Aktuálně
Valašská kapela Mňága a Žďorp loni oslavila 30 let na české hudební scéně. Osobitý hudební styl a texty založené na poezii všedního dne baví posluchače několika generací. A budou bavit i brněnskou...
19.03.2018 - 19:00
Máte rádi přírodu? Adoptujte si kousek. I tak by se dal popsat brněnský adopční program pro veřejnou zeleň. Kdokoli, kdo by měl zájem, může pečovat o kousek veřejné zeleně ve svém okolí. Adoptovat si...
19.03.2018 - 16:38
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Již 9. ročník Velikonočních slavnost se uskuteční na náměstí Svobody. Od pátku až do 1. dubna na zájemce čeká zpěv, tanec, hudba a 40 stánků s nejrůznějším sortimentem.
19.03.2018 - 11:22
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Kvůli politické situaci se strážníci v sobotu zabývali potyčkou v baru ve Starém Lískovci. Trojice se nepohodla s mladíkem kvůli uprchlické krizi.
19.03.2018 - 07:40
Arogantně, agesivně a vulgárně se v pátek večer prý projevovala žena, která přišla se psem do bystrcké provozovny.
18.03.2018 - 20:06
Pořídit si byt či dům a pak jej dále pronajímat. Češi koupi investičních nemovitostí v současné době stále považují za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní finance a úspory.
18.03.2018 - 17:31
Komentáře