Reklama
reklama

Stropnický kritizoval armádní univerzitu v Brně. Chtěl by ji sloučit s VUT

Ministr obrany Martin Stropnický kritizoval fungování Univerzity obrany v Brně, které označil za katastrofálně neefektivní, a nevyloučil tam personální změny. Zrušil i zamýšlenou stavbu kampusu této jediné vojenské vysoké školy v zemi, která měla stát půl miliardy korun.

„Jsem rozhodně pro zachování univerzity, protože má svoji určitou prestiž, a to i v zahraničí, ale to její fungování je katastrofálně neefektivní," řekl Stropnický.  Jako příklad uvedl loňské náklady na služební cesty pracovníků univerzity, které podle ministra byly přes 1,6 milionu korun. To je přibližně srovnatelná částka, co procestovalo celé vedení ministerstva.

Při ročním rozpočtu univerzity přes miliardu korun se Stropnický pozastavil také nad počtem studentů této vojenské školy, kterých je jen několik stovek. Uvedl však ale, že náklady na provoz vojenské univerzity navyšuje skutečnost, že její pedagogové i studenti jsou současně zaměstnanci armády s vojenskými hodnostmi.

Univerzita o výtkách ministra oficiálně neví. Vyjádří se k nim pravděpodobně v pondělí.   

Jako možnou úpravu fungování brněnské školy zmínil úvahu, že by bakalářské a magisterské studium vojáků přešlo na nedaleko stojící Vysoké učení technické a Univerzita obrany by organizovala jen postgraduální nebo specializované studium.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dvoumetrová kraslice Foto: Centrum news/ Pavel Podešva
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře