Reklama
reklama

Stropnický kritizoval armádní univerzitu v Brně. Chtěl by ji sloučit s VUT

Ministr obrany Martin Stropnický kritizoval fungování Univerzity obrany v Brně, které označil za katastrofálně neefektivní, a nevyloučil tam personální změny. Zrušil i zamýšlenou stavbu kampusu této jediné vojenské vysoké školy v zemi, která měla stát půl miliardy korun.

„Jsem rozhodně pro zachování univerzity, protože má svoji určitou prestiž, a to i v zahraničí, ale to její fungování je katastrofálně neefektivní," řekl Stropnický.  Jako příklad uvedl loňské náklady na služební cesty pracovníků univerzity, které podle ministra byly přes 1,6 milionu korun. To je přibližně srovnatelná částka, co procestovalo celé vedení ministerstva.

Při ročním rozpočtu univerzity přes miliardu korun se Stropnický pozastavil také nad počtem studentů této vojenské školy, kterých je jen několik stovek. Uvedl však ale, že náklady na provoz vojenské univerzity navyšuje skutečnost, že její pedagogové i studenti jsou současně zaměstnanci armády s vojenskými hodnostmi.

Univerzita o výtkách ministra oficiálně neví. Vyjádří se k nim pravděpodobně v pondělí.   

Jako možnou úpravu fungování brněnské školy zmínil úvahu, že by bakalářské a magisterské studium vojáků přešlo na nedaleko stojící Vysoké učení technické a Univerzita obrany by organizovala jen postgraduální nebo specializované studium.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Čtrnáctiletou dívku včera ve čtyři hodiny ráno podpíraly v Králově Poli tři další děti.
16.09.2018 - 18:21
Komentáře