Reklama
reklama

Střed Brna ohradí systém kamer a závor

Vjezd do historického jádra města Brna bude kontrolovat systém závor a kamer. Řidiči si tak za vjezd do centra města ohraničeného malým městským okruhem připlatí a prodraží se rovněž tamní dlouhodobější parkování. Nová pravidla budou platit v návaznosti na schválenou Strategii parkování ve městě Brně. Spuštění se chystá na konec roku.

Nový systém regulace parkování a pravidel pro vjezd do historického jádra Brna přinese snížený pohyb automobilů v pěší zóně a více parkovacích míst pro občany, kteří v centru města bydlí. Tyto výsledky si od nového systému alespoň slibují brněnští radní. V praxi instalace závor a kamer přinese především zdražení parkování. Nový ceník parkovného se nyní připravuje a přesné částky zatím známy nejsou. „Zcela jistě však bude nastaven tak, aby bylo parkování v parkovacích domech výhodnější než parkování na ulicích. Díky tomu by se mělo snížit množství aut v ulicích,“ uvedl náměstek brněnského primátora Richard Mrázek, který má problematiku dopravy a parkování ve městě v kompetenci. Řidiči tak budou odkázáni na parkování v podzemních garážích u Janáčkova divadla, v době spuštění systému by již měl být v provozu parkovací dům na Panenské, další podzemní parkoviště se staví v Besední ulici. Současná pravidla výjimek pro vjezd do pěší zóny využívající kartičky s oprávněním k vjezdu jsou nepřehledná, špatně se kontroluje jejich dodržování a řidiči je často porušují. Nový kamerový systém naopak umožní důslednou kontrolu a to i ve vybírání parkovného.

Pokud totiž řidič neuhradí poplatek, závora u vjezdu jej nepustí z centra, průjezd přes pěší zóny budou zase monitorovat kamery. „Historické centrum města bude rozděleno do několika jednosměrných zón. Na vjezdu do každé z těchto zón bude umístěna kamera, která bude snímat registrační značku auta. Automatický systém poté pozná, jestli jde o vozidlo rezidenta, zásobování či vozidlo návštěvníka hledající parkování. U výjezdu budou závory a systém zde podle registrační značky vyhodnotí, o jaké vozidlo s jakým povolením se jednalo. Poté spočítá, kolik času řidič v této zóně strávil, případně zda musí něco zaplatit,“ dodal Richard Mrázek.

Oblast brněnského jádra plánuje radnice rozdělit do čtyř částí. Vjezdové kamery budou umístěny v ulicích Novobranská, Jezuitská, Dominikánská a Biskupská, kamery budou hlídat také přístup a výjezd do pěších zón ulic Masarykova a Rašínova. Závory na výjezdu řidiči potkají na Orlí, Dvořákově a Veselé. „Průjezdné budou i nadále všechny ulice, kam se řidiči autem v souladu s dopravním značením dostanou nyní. Na několika místech se ale otočí směr jednosměrek. Tato změna se dotkne ulic Dominikánská a Veselá – zatímco nyní řidiči do centra vjíždí u Besedního domu, nově tudy budou vyjíždět. Změní se také směr projíždění ulicí Starobrněnská. A krátká spojnice Benešovy a Novobranské bude nově jednosměrná, bude zde jedno z vjezdových míst,“ sdělil generální ředitel společnosti Brněnské komunikace Luděk Borový. S kamerami a závorami bude propojena databáze, která bude evidovat registrační značky z kategorie rezidentů, abonentů a zásobování. Systém však počítá i s řidiči, jejichž značka evidovaná v databázi nebude. Ti budou moci centrem na určitou dobu projet bezplatně, stejně jako ceník parkovného ale není zatím tato doba konkrétně určena. „Systém jim tak umožní například vysadit spolucestujícího u jeho domu či obchodu. Platit za vjezd nebudou ani ve chvíli, kdy nenajdou parkovací místo a z centra města kvůli tomu obratem odjedou. Po uplynutí této bezplatné lhůty jim bude účtováno parkovné, které bude možné zaplatit jak přímo u parkovacího místa či v parkovacím domě, tak u závory na výjezdovém místě,“ popsal vedoucí odboru dopravy brněnského magistrátu Vladimír Bielko.

Obyvatelé s trvalým bydlištěm v centru Brna budou mít vjezd umožněn a parkovat budou moci na místech určených pro rezidenty. Výjezd jim systém zpoplatňovat nebude, stejně jako abonentům, kteří si za možnost parkování ve středu města zaplatí a budou mít rovněž vyhrazená místa. Automobily s registrační značkou hlášenou v kategorii zásobování budou mít průjezd povolený v předem stanoveném rozvrhu, který město ještě připravuje.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Již zítra zaparkuje na Zelném trhu speciální autobus s kavárnou, který nabídne návštěvníkům nevšední prožitek naprosté tmy. Hosté si tak mohou na chvíli zakusit, co to znamená být slepý.
22.08.2017 - 12:00
Řidič sportovního auta značky Dodge ujížděl policistům rychlostí o polovinu přesahující předpisy. Jejich honička skončila na polní cestě, kde se sportovní vůz zaseknul. Nyní čeká řidiče správní...
22.08.2017 - 07:37
Boj proti stánkařům v podchodu brněnského hlavního nádraží neustává. Město začíná rozesílat výpovědi nájemních smluv.
21.08.2017 - 16:03
V poslední době přibývá případů, kdy si cestující v autobuse či vlaku dopřeje chvilku spánku, a po probuzení zjistí, že byl okraden. Policisté proto apelují na občany, aby byly obezřetnější a své...
21.08.2017 - 12:07
Obyvatelé Černé Hory na Blanensku si mohou alespoň částečně oddechnout. Uzavírka frekventovaného mostu, kvůli které městys zažívá dopravní peklo, sice nekončí, ale most bude provizorně podepřen, což...
21.08.2017 - 07:46
Oblíbený Den Starobrna se blíží – brány pivovaru se všem návštěvníkům otevřou dokořán v sobotu 2. září v pravé poledne. Zatímco vrchní nádvoří rozezní písničky špičkových českých skupin, dolní část...
20.08.2017 - 17:01
Komentáře