Reklama
reklama

Střed Brna ohradí systém kamer a závor

Vjezd do historického jádra města Brna bude kontrolovat systém závor a kamer. Řidiči si tak za vjezd do centra města ohraničeného malým městským okruhem připlatí a prodraží se rovněž tamní dlouhodobější parkování. Nová pravidla budou platit v návaznosti na schválenou Strategii parkování ve městě Brně. Spuštění se chystá na konec roku.

Nový systém regulace parkování a pravidel pro vjezd do historického jádra Brna přinese snížený pohyb automobilů v pěší zóně a více parkovacích míst pro občany, kteří v centru města bydlí. Tyto výsledky si od nového systému alespoň slibují brněnští radní. V praxi instalace závor a kamer přinese především zdražení parkování. Nový ceník parkovného se nyní připravuje a přesné částky zatím známy nejsou. „Zcela jistě však bude nastaven tak, aby bylo parkování v parkovacích domech výhodnější než parkování na ulicích. Díky tomu by se mělo snížit množství aut v ulicích,“ uvedl náměstek brněnského primátora Richard Mrázek, který má problematiku dopravy a parkování ve městě v kompetenci. Řidiči tak budou odkázáni na parkování v podzemních garážích u Janáčkova divadla, v době spuštění systému by již měl být v provozu parkovací dům na Panenské, další podzemní parkoviště se staví v Besední ulici. Současná pravidla výjimek pro vjezd do pěší zóny využívající kartičky s oprávněním k vjezdu jsou nepřehledná, špatně se kontroluje jejich dodržování a řidiči je často porušují. Nový kamerový systém naopak umožní důslednou kontrolu a to i ve vybírání parkovného.

Pokud totiž řidič neuhradí poplatek, závora u vjezdu jej nepustí z centra, průjezd přes pěší zóny budou zase monitorovat kamery. „Historické centrum města bude rozděleno do několika jednosměrných zón. Na vjezdu do každé z těchto zón bude umístěna kamera, která bude snímat registrační značku auta. Automatický systém poté pozná, jestli jde o vozidlo rezidenta, zásobování či vozidlo návštěvníka hledající parkování. U výjezdu budou závory a systém zde podle registrační značky vyhodnotí, o jaké vozidlo s jakým povolením se jednalo. Poté spočítá, kolik času řidič v této zóně strávil, případně zda musí něco zaplatit,“ dodal Richard Mrázek.

Oblast brněnského jádra plánuje radnice rozdělit do čtyř částí. Vjezdové kamery budou umístěny v ulicích Novobranská, Jezuitská, Dominikánská a Biskupská, kamery budou hlídat také přístup a výjezd do pěších zón ulic Masarykova a Rašínova. Závory na výjezdu řidiči potkají na Orlí, Dvořákově a Veselé. „Průjezdné budou i nadále všechny ulice, kam se řidiči autem v souladu s dopravním značením dostanou nyní. Na několika místech se ale otočí směr jednosměrek. Tato změna se dotkne ulic Dominikánská a Veselá – zatímco nyní řidiči do centra vjíždí u Besedního domu, nově tudy budou vyjíždět. Změní se také směr projíždění ulicí Starobrněnská. A krátká spojnice Benešovy a Novobranské bude nově jednosměrná, bude zde jedno z vjezdových míst,“ sdělil generální ředitel společnosti Brněnské komunikace Luděk Borový. S kamerami a závorami bude propojena databáze, která bude evidovat registrační značky z kategorie rezidentů, abonentů a zásobování. Systém však počítá i s řidiči, jejichž značka evidovaná v databázi nebude. Ti budou moci centrem na určitou dobu projet bezplatně, stejně jako ceník parkovného ale není zatím tato doba konkrétně určena. „Systém jim tak umožní například vysadit spolucestujícího u jeho domu či obchodu. Platit za vjezd nebudou ani ve chvíli, kdy nenajdou parkovací místo a z centra města kvůli tomu obratem odjedou. Po uplynutí této bezplatné lhůty jim bude účtováno parkovné, které bude možné zaplatit jak přímo u parkovacího místa či v parkovacím domě, tak u závory na výjezdovém místě,“ popsal vedoucí odboru dopravy brněnského magistrátu Vladimír Bielko.

Obyvatelé s trvalým bydlištěm v centru Brna budou mít vjezd umožněn a parkovat budou moci na místech určených pro rezidenty. Výjezd jim systém zpoplatňovat nebude, stejně jako abonentům, kteří si za možnost parkování ve středu města zaplatí a budou mít rovněž vyhrazená místa. Automobily s registrační značkou hlášenou v kategorii zásobování budou mít průjezd povolený v předem stanoveném rozvrhu, který město ještě připravuje.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Policie Foto: Centrum news
Muž, který řídil bez řidičského průkazu přejel dvojitou čáru. Když spatřil auto policie, zaparkoval a snažil se uniknout strážníkům. Mezitím na jeho místo přelézal spolujezdec.
23.01.2018 - 16:05
Krajský úřad Foto: Centrum news
Celkem 437 žádostí o „kotlíkové dotace“ za 44,893 milionu korun schválila krajská rada na svém jednání v pondělí 22. ledna 2018. Šlo o první schválené žádosti podaných v první krajské výzvě...
23.01.2018 - 07:29
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Komentáře