Reklama
reklama

Strach na kolejích: "Na noční se dost často bojíme," říkají průvodčí

Mezinárodní vlaky EuroNight, které spojují dvě a více zemí, by měly být oázou bezpečí. Jenže nejsou. Služba ve vlaku ze Slovenska do Prahy nebyla veselá nikdy, teď už se ale bojí průvodčí vlaků jezdících přes jižní Moravu.

Metropol. Tak se jmenuje mezinárodní vlak, kterým se dá dojet z Budapešti nebo Vídně přes Českou republiku do Polska nebo Německa. V Břeclavi zastavuje kolem půlnoci, v Brně asi o hodinu později. Vypadá to jako klidná noční. Jenže občas není.

„Nočními vlaky, do kterých se pozdě večer nastupuje v jedné zemi a brzy ráno vystupuje v jiné, jezdí stále častěji lidi, kterých se bojím,“ říká dvaatřicetiletý průvodčí, který si nepřál uvést jméno. „Vezli jsme nedávno skupinku z Maďarska, která ale byla podle všeho z Rumunska. Někteří měli jízdenku jen do Břeclavi, ale jeli dál, zamkli se v kupé a odmítali otevřít kvůli kontrole,“ vypráví. Nakonec se problém podařilo dořešit. V Pardubicích.

Pokud by došlo k vážnějšímu incidentu, pomoci se sice dovolá, ale trvá to. „Průvodčí může kupé otevřít, pokud je uzavřeno na tzv. čtyřhran. Pokud je však zajištěno ještě jiným způsobem a kupé nelze otevřít, pak může požádat o asistenci policii,“ vysvětluje mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský, podle kterého je v takovém případě cestujícímu účtováno i zdržení vlaku a další škody a náklady.

Nutno dodat, že problémy bývají právě s majiteli nejlevnějších jízdenek jen na místa k sezení. „V lůžkových a lehátkových vozech odevzdává cestující jízdní doklady průvodci vozu při nástupu,“ dodává mluvčí. To potvrzuje i Jiří Herman, který jezdí pravidelně na služební cesty do Berlína, kde chce být ráno. „V lůžkových vozech provozovaných Českými drahami bývá klid,“ tvrdí. Jenže průvodčí musejí procházet celým vlakem. „Slyšel jsem zkazky o kolezích jezdících ze Slovenska přes Olomouc do Prahy, že kolikrát se za celou cestu neukázali. A ani bych se jim nedivil,“ říká další průvodčí, který ale doprovází vlaky „jen“ v rámci jihomoravského integrovaného dopravního systému.

Podle Šťáhlavského doprovází noční vlaky podle předem stanoveného plánu také civilní bezpečnostní agentura. „To sice ano, ale problémoví cestující jsou čtyři a více. Já mohu jen stát a opakovat svoji výzvu, pokud aspoň to,“ tvrdí oslovený průvodčí.

Z nedávné doby známé kontroly jsou od vstupu do Schengenského prostoru už minulostí. Tedy alespoň ty pravidelné. „Ve vlacích jako veřejné dopravě se dále cestující mohou setkat s příslušníky celní správy a cizinecké policie, kteří zde vykonávají své pravomoci ze zákona, nikoli na objednávku ČD. Záleží pouze na jejich rozhodnutí, kdy a kde v průběhu jízdy budou vykonávat své činnosti,“ vysvětluje Šťáhlavský.

A přítomnost uniforem ve vlacích potvrzuje i mluvčí jihomoravské policie Petra Vedrová. „Oddělení železniční policie a doprovodů vlaků se této činnosti věnují stále, v jejich činnosti změny nenastaly. Doprovázejí nejen mezinárodní vlaky, ale i vybrané vnitrostátní spoje podle potřeby. Nějaké významnější incidenty jako takové jsme v poslední době nezaznamenali,“ říká mluvčí s tím, že nejčastěji policisté řeší krádeže na cestujících.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Krátce po velkých změnách ve vlakové dopravě během letních prázdnin musí cestující počítat s dalšími výlukami na železniční trati.
18.09.2017 - 08:30
Ceny bytů v České republice stále rostou a současný stav neovlivnily ani prázdninové měsíce. V meziročním srovnání nyní pořídí Češi nové bydlení až o 20 % dráž a průměrná rodina tak na vlastní...
17.09.2017 - 19:58
Komentáře