Reklama
reklama

Strach na kolejích: "Na noční se dost často bojíme," říkají průvodčí

Mezinárodní vlaky EuroNight, které spojují dvě a více zemí, by měly být oázou bezpečí. Jenže nejsou. Služba ve vlaku ze Slovenska do Prahy nebyla veselá nikdy, teď už se ale bojí průvodčí vlaků jezdících přes jižní Moravu.

Metropol. Tak se jmenuje mezinárodní vlak, kterým se dá dojet z Budapešti nebo Vídně přes Českou republiku do Polska nebo Německa. V Břeclavi zastavuje kolem půlnoci, v Brně asi o hodinu později. Vypadá to jako klidná noční. Jenže občas není.

„Nočními vlaky, do kterých se pozdě večer nastupuje v jedné zemi a brzy ráno vystupuje v jiné, jezdí stále častěji lidi, kterých se bojím,“ říká dvaatřicetiletý průvodčí, který si nepřál uvést jméno. „Vezli jsme nedávno skupinku z Maďarska, která ale byla podle všeho z Rumunska. Někteří měli jízdenku jen do Břeclavi, ale jeli dál, zamkli se v kupé a odmítali otevřít kvůli kontrole,“ vypráví. Nakonec se problém podařilo dořešit. V Pardubicích.

Pokud by došlo k vážnějšímu incidentu, pomoci se sice dovolá, ale trvá to. „Průvodčí může kupé otevřít, pokud je uzavřeno na tzv. čtyřhran. Pokud je však zajištěno ještě jiným způsobem a kupé nelze otevřít, pak může požádat o asistenci policii,“ vysvětluje mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský, podle kterého je v takovém případě cestujícímu účtováno i zdržení vlaku a další škody a náklady.

Nutno dodat, že problémy bývají právě s majiteli nejlevnějších jízdenek jen na místa k sezení. „V lůžkových a lehátkových vozech odevzdává cestující jízdní doklady průvodci vozu při nástupu,“ dodává mluvčí. To potvrzuje i Jiří Herman, který jezdí pravidelně na služební cesty do Berlína, kde chce být ráno. „V lůžkových vozech provozovaných Českými drahami bývá klid,“ tvrdí. Jenže průvodčí musejí procházet celým vlakem. „Slyšel jsem zkazky o kolezích jezdících ze Slovenska přes Olomouc do Prahy, že kolikrát se za celou cestu neukázali. A ani bych se jim nedivil,“ říká další průvodčí, který ale doprovází vlaky „jen“ v rámci jihomoravského integrovaného dopravního systému.

Podle Šťáhlavského doprovází noční vlaky podle předem stanoveného plánu také civilní bezpečnostní agentura. „To sice ano, ale problémoví cestující jsou čtyři a více. Já mohu jen stát a opakovat svoji výzvu, pokud aspoň to,“ tvrdí oslovený průvodčí.

Z nedávné doby známé kontroly jsou od vstupu do Schengenského prostoru už minulostí. Tedy alespoň ty pravidelné. „Ve vlacích jako veřejné dopravě se dále cestující mohou setkat s příslušníky celní správy a cizinecké policie, kteří zde vykonávají své pravomoci ze zákona, nikoli na objednávku ČD. Záleží pouze na jejich rozhodnutí, kdy a kde v průběhu jízdy budou vykonávat své činnosti,“ vysvětluje Šťáhlavský.

A přítomnost uniforem ve vlacích potvrzuje i mluvčí jihomoravské policie Petra Vedrová. „Oddělení železniční policie a doprovodů vlaků se této činnosti věnují stále, v jejich činnosti změny nenastaly. Doprovázejí nejen mezinárodní vlaky, ale i vybrané vnitrostátní spoje podle potřeby. Nějaké významnější incidenty jako takové jsme v poslední době nezaznamenali,“ říká mluvčí s tím, že nejčastěji policisté řeší krádeže na cestujících.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Tramvaj Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Každý má občas "den blbec" a dělá chyby. Ať už je to zapříčiněné osobními důvody nebo se jen ráno vzbudil s bolestí hlavy. Co se ale stane, když takový den má zrovna řidič tramvaje a v...
22.02.2018 - 06:51
Pavel Navrátil vynikal vztahem k přírodě, citlivostí a smyslovostí malby a odvahou k technologickým experimentům, díky čemuž je řazen k důležitým osobnostem české malby 2. poloviny 20. století....
21.02.2018 - 20:11
Olympijský festival Brno Foto: MMB/ M. Schmerková
Dnes do Brna zavítají čeští olympijští reprezentanti, kteří se vrátili z Koreje. Návštěvníci olympijského festivalu tak budou mít šanci pozdravit bronzovou medailistku Evu Samkovou s jejími trenéry a...
21.02.2018 - 11:34
Komentáře