Reklama
reklama

Strach na kolejích: "Na noční se dost často bojíme," říkají průvodčí

Mezinárodní vlaky EuroNight, které spojují dvě a více zemí, by měly být oázou bezpečí. Jenže nejsou. Služba ve vlaku ze Slovenska do Prahy nebyla veselá nikdy, teď už se ale bojí průvodčí vlaků jezdících přes jižní Moravu.

Metropol. Tak se jmenuje mezinárodní vlak, kterým se dá dojet z Budapešti nebo Vídně přes Českou republiku do Polska nebo Německa. V Břeclavi zastavuje kolem půlnoci, v Brně asi o hodinu později. Vypadá to jako klidná noční. Jenže občas není.

„Nočními vlaky, do kterých se pozdě večer nastupuje v jedné zemi a brzy ráno vystupuje v jiné, jezdí stále častěji lidi, kterých se bojím,“ říká dvaatřicetiletý průvodčí, který si nepřál uvést jméno. „Vezli jsme nedávno skupinku z Maďarska, která ale byla podle všeho z Rumunska. Někteří měli jízdenku jen do Břeclavi, ale jeli dál, zamkli se v kupé a odmítali otevřít kvůli kontrole,“ vypráví. Nakonec se problém podařilo dořešit. V Pardubicích.

Pokud by došlo k vážnějšímu incidentu, pomoci se sice dovolá, ale trvá to. „Průvodčí může kupé otevřít, pokud je uzavřeno na tzv. čtyřhran. Pokud je však zajištěno ještě jiným způsobem a kupé nelze otevřít, pak může požádat o asistenci policii,“ vysvětluje mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský, podle kterého je v takovém případě cestujícímu účtováno i zdržení vlaku a další škody a náklady.

Nutno dodat, že problémy bývají právě s majiteli nejlevnějších jízdenek jen na místa k sezení. „V lůžkových a lehátkových vozech odevzdává cestující jízdní doklady průvodci vozu při nástupu,“ dodává mluvčí. To potvrzuje i Jiří Herman, který jezdí pravidelně na služební cesty do Berlína, kde chce být ráno. „V lůžkových vozech provozovaných Českými drahami bývá klid,“ tvrdí. Jenže průvodčí musejí procházet celým vlakem. „Slyšel jsem zkazky o kolezích jezdících ze Slovenska přes Olomouc do Prahy, že kolikrát se za celou cestu neukázali. A ani bych se jim nedivil,“ říká další průvodčí, který ale doprovází vlaky „jen“ v rámci jihomoravského integrovaného dopravního systému.

Podle Šťáhlavského doprovází noční vlaky podle předem stanoveného plánu také civilní bezpečnostní agentura. „To sice ano, ale problémoví cestující jsou čtyři a více. Já mohu jen stát a opakovat svoji výzvu, pokud aspoň to,“ tvrdí oslovený průvodčí.

Z nedávné doby známé kontroly jsou od vstupu do Schengenského prostoru už minulostí. Tedy alespoň ty pravidelné. „Ve vlacích jako veřejné dopravě se dále cestující mohou setkat s příslušníky celní správy a cizinecké policie, kteří zde vykonávají své pravomoci ze zákona, nikoli na objednávku ČD. Záleží pouze na jejich rozhodnutí, kdy a kde v průběhu jízdy budou vykonávat své činnosti,“ vysvětluje Šťáhlavský.

A přítomnost uniforem ve vlacích potvrzuje i mluvčí jihomoravské policie Petra Vedrová. „Oddělení železniční policie a doprovodů vlaků se této činnosti věnují stále, v jejich činnosti změny nenastaly. Doprovázejí nejen mezinárodní vlaky, ale i vybrané vnitrostátní spoje podle potřeby. Nějaké významnější incidenty jako takové jsme v poslední době nezaznamenali,“ říká mluvčí s tím, že nejčastěji policisté řeší krádeže na cestujících.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Komentáře