Reklama
reklama

Stezka do Wilsonova lesa z ulice Rezkova bude stát jeden milion korun

Obyvatelé Brna, ale zejména lidé bydlící poblíž Wilsonova lesa, budou mít další možnost dostat se lépe do přírody. Město zahajuje stavbu nové přístupové cesty do Wilsonova lesa, tentokráte z ulice Rezkovy.

Nová stezka bude stát 1 milion korun a její stavba potrvá asi pět měsíců. Jedná se o vybudování přístupové cesty z ulice Rezkovy do Wilsonova lesa a její napojení na stávající parkovou cestu ve Wilsonově lese. Investice zahrnuje vybudování chodníku částečně s dlážděným krytem a částečně s krytem z mechanicky zpevněného kameniva. Součástí stavby je i kácení starých stromů včetně provedení náhradní výsadby a souvisejících vegetačních úprav.

Wilsonův les je les či spíše lesopark. Byl založen roku 1882 velkostatkářem a notářem rakouského a rakousko-uherského císaře Františka Josefa I., Ludvíkem Odstrčilem v těsném sousedství tehdejší osady Kamenný Mlýn na jihu tehdejšího katastru obce Žabovřesky. Díky Odstrčilově spolupráci se Žabovřeskami a Zalesňovacím a okrašlovacím spolkem Brna vznikl lesopark o dnešní výměře skoro 34 ha. Svého času se na jeho okraji, za dnešním Biskupským gymnáziem, nacházel i jehlan, připomínající císaře Františka Josefa I. Z jedlí douglasek byla na severní straně vysázena písmena FJE (František Josef, Elizabetha), viditelná z protějších kopců a údolí.

Součástí Wilsonova lesa je na úpatí svahu sportovní areál Pod lesem s historickou restaurací Rosnička a stejnojmennou víceúčelovou sportovní halou. Na počátku 70. let 20. století byl v lese vysekán průsek a zřízena lyžařská sjezdovka s umělým povrchem. Později však byla uvedena mimo provoz a chátrala. Počátkem 21. století vznikl plán na obnovu sjezdovky, proti kterému se postavila řada obyvatel Žabovřesk včetně občanského sdružení Wilsonův les. V roce 2007 ze záměru sešlo a o rok později bylo rozhodnuto průsek začlenit do lesoparku k čemuž došlo v roce 2010. Na následující rok je plánována celková revitalizace parku s finanční podporou evropských fondů.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Komentáře