Reklama
reklama

Starostové chtějí domovy pro seniory a denní stacionáře v každé městské části

Hnutí STAN - Starostové a nezávislí oslovují v předvolebním čase mimo jiné i seniory, kterým představují představí projekt systematické podpory prarodičů. V tom navrhují v první fázi zřízení denních klubů – stacionářů pro prarodiče v každé městské části Brna, ve druhé fázi pak zřízení Domů s pečovatelskou službou. Také ty by měly fungovat v každé městské části a hlavně pod taktovkou městských částí.

S příliš rychlým tempem doby a spoustou informací senioři neumí nakládat. Navíc se stává, že poté, co se rodina rozprchne do škol a zaměstnání, se prarodič cítí doma osamocen. V první fázi projektu systematické podpory prarodičů proto navrhuje hnutí STAN – Starostové a nezávislí zřízení denních klubů – stacionářů pro prarodiče v každé městské části Brna. Chtějí usilovat o koncepční zřizování denních klubů prarodičů, kde by mohli nalézt společenství, zábavu, rozptýlení a potřebné informace.

Cílovým stavem, který chce STAN po příští čtyři roky připravovat je, aby v každé městské části vznikl dům s pečovatelskou službou. V tomto domě nalezne útočiště každý prarodič, který projeví zájem. Každý senior, přednostně z dané městské části, poté, co mu jeho byt či dům budou příliš velké, anebo zatouží po společenství svých vrstevníků. Zřízení Domů s pečovatelskou službou je druhá fáze projektu a také ty by měly fungovat pod taktovkou městských částí.

„Chceme dosáhnout toho, aby naši prarodiče nemuseli opustit známé prostředí a zpřetrhat kontakty s lidmi ve svém okolí. Byteček v Domě s pečovatelskou službou si bude moci každý vybavit svými věcmi, tím k čemu má vztah a co vyvolává krásné vzpomínky,“ uvedl k projektu starosta brněnského Ořešína Jan Levíček.

Brno trápí nedostatečná kapacita zařízení pro seniory. Spravuje 11 domovů pro seniory s kapacitou téměř 2000 míst. Podle mluvčího magistrátu Pavla Žáry je však stejný počet žadatelů o místo. Brno má také zhruba 900 bytů v domovech s pečovatelskou službou.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Komentáře