Reklama
reklama

Špilberk usiluje o cenu stavba kraje. Za opravené jižní křídlo

Jižní křídlo hradu Špilberk chce mít město Brno v soutěži Stavba Jihomoravského kraje 2013 a udělilo souhlas s přihlášením této stavby do soutěže.

Rekonstrukční práce v jižní části hradu Špilberk začaly v únoru 2011. Zasáhly také střední křídlo a východní baštu s bastionem. Investice ve výši přesahující 155 milionů korun (dotace z evropských fondů (ROP) činila 42 131 tisíc korun) zahrnovala i venkovní úpravy při hospodářském zázemí, které umožnily propojení okruhu venkovní vyhlídkové trasy přes vodojemy, aby návštěvníci mohli obejít celý komplex hradu.

Při opravě se dbalo na autenticitu použitých materiálů. Velký důraz byl kladen na finální podobu povrchů, především omítek, dlažeb a truhlářských výrobků a na jejich zachování v co největším množství. Záchranný archeologický výzkum jižního křídla Špilberku, jenž proběhl v součinnosti s rekonstrukčními pracemi, přinesl řadu nálezů. Jsou to mimo jiné zbytky kamnových kachlů bohatě zdobených reliéfy v podobě například vyobrazení českého lva nebo různých náboženských motivů z druhé poloviny 15. století.

„Jsem přesvědčen, že velmi zdařilá rekonstrukce jižního křídla Špilberku do soutěže patří a má šanci na úspěch. Hrad Špilberk je naším dědictvím. Už dlouho vedl nerovný boj se zubem času, a tak je samozřejmé, že jsme mu v něm poskytli pomoc, i když nás to stálo nemálo finančních prostředků. Beru to jako určitý závazek nás, současníků této doby, a věřím, že naši péči o historickou památku ocení i další, budoucí generace Brňanů, kterým ji předáme,“ uvedl primátor města Brna Roman Onderka.

Ukončením této etapy rekonstrukce však stavební úpravy hradu Špilberku nekončí. K dokončení opravy celého hradu zbývá ještě provést rekonstrukci tzv. východního přístavku nad severovýchodním bastionem, hospodářského zázemí pod severní terasou a vodojemů vestavěných ve východním bastionu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře