Reklama
reklama

Špilberk odkrývá tajemství. Návštěvníci si projdou hrad od sklepů až po hlásku

Už nejen kasematy, ale poprvé i vnitřní prostory Špilberku si budou moci projít návštěvníci této památky. V červenci se otevírá prázdninová prohlídková trasa s průvodcem, jež umožní zájemcům prohlédnout si středověké části hradu, renesanční místnosti, nově rekonstruované jižní křídlo i barokní kapli.

„Tuto prohlídkovou trasu otevíráme poprvé. Chceme zjistit, jestli o ni bude zájem a jak se bude návštěvníkům líbit,“ řekl špilberský průvodce Petr Ivanov. „Zatím je stanoveno jen několik termínů, ale pokud se osvědčí, můžeme uvažovat o tom, že bude otevřena celoročně,“ doplnil Ivanov.

 

Na prohlídku s výkladem se bude vycházet večer. Cesta začne na malém nádvoří, odtud povede do dolní gotické kaple a východního křídla s hranolovou věží a pak do monumentálního prostoru Královské kaple. Tam zaujmou okna z řezaného opálu, vitrážová okna, gotické výklenky – sedile, a dlážděné podlahy renovované podle původních vzorů. Další zastávkou bude renesanční salónek s portréty habsburských panovníků. „Stojí za to prohlédnout si originální nápisy na zdi z renesanční doby,“ upozornil průvodce Petr Ivanov na znaky vyryté do omítky v okenním výklenku. „Něco podobného mají na Pernštejně,“ připomenul.

 

Z renesanční části se prohlídka posune do jižního křídla, vybudovaného jak novostavba státního vězení v letech 1835-36 na místě zbořeného gotického paláce s pozdějšími dostavbami. K vidění jsou masivní kamenná schodiště, společné umývárny mužstva a ubytovací prostory bývalých kasáren. Odtud prohlídka postoupí do sklepa dnes využitého jako vinný sklípek a návštěvníci ochutnají vína právě těch odrůd, jež se dříve pěstovaly na svazích Špilberku. Prohlídka přirozeně nemine ani nejhonosnější prostory jižního křídla – hradní vinárnu, zdobenou dřevěným obložením stěn a vyřezávanými trámovými stropy, a věž hlásku se salonkem Evžena Savojského. Ozdobou místností jsou malovaná kachlová kamna.

 

Prohlídka končí v barokní kapli nejsvětější Trojice, která byla německou armádou znesvěcena a přeměněna v nacistickou „síň slávy“.

 

Na prohlídkový okruh je nutno se nejdříve objednat na e-mailové adrese kasematy@spilberk.cz nebo na tel. č. 542 123 416. První červencová výprava byla plánována na 17. července, další bude 25. a 28. 7. Každá potrvá hodinu a půl až dvě hodiny a návštěvníci budou během cesty nuceni zdolat mnohá schodiště, proto trasa není vhodná pro málo pohyblivé osoby a malé děti. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Komentáře