Reklama
reklama

Školáci zaznamenají vzpomínky pamětníků na válku, holocaust nebo totalitu

Třináct žákovských týmů z pěti základních škol, zřizovaných městskou částí Brno-střed, se zapojilo do celostátního projektu Příběhy našich sousedů, v jehož rámci budou zaznamenávat vzpomínky brněnských pamětníků na válku, holocaust nebo totalitní režimy.

Skupiny žáků druhého stupně ZŠ vedené školenými pedagogy a odborníky tak budou ve svém okolí vyhledávat pamětníky, jejichž vyprávění audiovizuálně zaznamenají a publicisticky zpracují do formy ucelených životních příběhů. Ty pak budou uloženy na webových stránkách www.pametnaroda.cz a www.pribehynasichsousedu.cz. Nahrávky mohou být také využity v oblíbeném rozhlasovém seriálu Příběhy 20. století.

Žáci získají vhled do moderních evropských dějin, a to na konkrétních příbězích skutečných lidí, naučí se vyhledávat, třídit a analyzovat informace a přijdou také do kontaktu s moderní nahrávací technikou, což by pro ně mělo být velmi atraktivní. Důležitá je také podpora mezigeneračního dialogu.

Počátkem letošního roku proběhlo sestavování týmů a první školení pedagogů, od března do května čeká děti to nejdůležitější: terénní dokumentaristická práce, návštěva archivů, odevzdání a editace textů, audio, video a fotodokumentace nebo ukládání zpracovaných materiálů na webové portály. Na červen se připravuje slavnostní prezentace výsledků práce jednotlivých skupin na radnici. Vznikne z nich také výstava a brožura, kterou bude pokřtěna 28. září v rámci programu Dne radnice.

Projektu se od roku 2012 zúčastnilo již na 300 žáků z 37 škol z celé České republiky. V Brně se jako první zapojily právě školy z městské části Brno-střed. Na projektu se kromě neziskové organizace Post Bellum, která je celorepublikovým koordinátorem, a radnice organizačně podílí i její kulturní a vzdělávací středisko.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Komentáře