Reklama
reklama

Školáci zaznamenají vzpomínky pamětníků na válku, holocaust nebo totalitu

Třináct žákovských týmů z pěti základních škol, zřizovaných městskou částí Brno-střed, se zapojilo do celostátního projektu Příběhy našich sousedů, v jehož rámci budou zaznamenávat vzpomínky brněnských pamětníků na válku, holocaust nebo totalitní režimy.

Skupiny žáků druhého stupně ZŠ vedené školenými pedagogy a odborníky tak budou ve svém okolí vyhledávat pamětníky, jejichž vyprávění audiovizuálně zaznamenají a publicisticky zpracují do formy ucelených životních příběhů. Ty pak budou uloženy na webových stránkách www.pametnaroda.cz a www.pribehynasichsousedu.cz. Nahrávky mohou být také využity v oblíbeném rozhlasovém seriálu Příběhy 20. století.

Žáci získají vhled do moderních evropských dějin, a to na konkrétních příbězích skutečných lidí, naučí se vyhledávat, třídit a analyzovat informace a přijdou také do kontaktu s moderní nahrávací technikou, což by pro ně mělo být velmi atraktivní. Důležitá je také podpora mezigeneračního dialogu.

Počátkem letošního roku proběhlo sestavování týmů a první školení pedagogů, od března do května čeká děti to nejdůležitější: terénní dokumentaristická práce, návštěva archivů, odevzdání a editace textů, audio, video a fotodokumentace nebo ukládání zpracovaných materiálů na webové portály. Na červen se připravuje slavnostní prezentace výsledků práce jednotlivých skupin na radnici. Vznikne z nich také výstava a brožura, kterou bude pokřtěna 28. září v rámci programu Dne radnice.

Projektu se od roku 2012 zúčastnilo již na 300 žáků z 37 škol z celé České republiky. V Brně se jako první zapojily právě školy z městské části Brno-střed. Na projektu se kromě neziskové organizace Post Bellum, která je celorepublikovým koordinátorem, a radnice organizačně podílí i její kulturní a vzdělávací středisko.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Komentáře