Reklama
reklama

Se zpožděním začíná dnes oprava Zelného trhu. Hotovo bude za 298 dní

Historické náměstí Zelný trh v centru Brna se za necelý rok promění v tradiční odpočinkovou zónu, kde si lidé nejenom nakoupí ovoce a zeleninu, ale budou se zde moci také zastavit, odpočinout si a posedět. Dnes začala - s měsíčním zpožděním - rekonstrukce náměstí, která bude stát 60 milionů korun.

V rámci rekonstrukce celého prostoru Zelného trhu zde budou vysázeny nové stromy - celkem 17 kusů, dojde k opravě historické kašny Parnas. Ale nejenom to. Nově jsou navrženy vodní prvky – fontány – před Moravským zemským muzeem. Samozřejmostí je instalace laviček, odpadkových košů a stojanů na kola. Plocha celého náměstí bude nově zpevněna. Součástí rekonstrukce bude také instalace tří podzemních kontejnerů na separovaný odpad, a to v ústí do ulice Starobrněnské. Práce by měly být hotové za 298 dní.

"Prostor náměstí by měl znovu ožít a být krásný," řekl k rekonstrukci brněnský primátor Roman Onderka.

Na náměstí se změní také systém parkování a bude také přístupné pro cyklisty. "Na náměstí bude stanovený dopravní režim pěší zóny s platným dopravním omezením pro automobily," řekl mluvčí magistrátu Pavel Žára.

Kolmá parkovací stání jsou navržena v jižní části před pobytovou plochou u muzea v počtu 14 stání plus 1 stání pro postižené a ve východní části v počtu 22 stání plus 2 stání pro postižené. Podélná parkovací stání jsou navržena v severní části mezi ulicemi Radnickou a Masarykovou v počtu 2 stání, mezi ulicemi Radnickou a Starobrněnskou v počtu 8 stání. V západní části jsou navržena 2 podélná stání před domem č. 13. Celkový počet stání na náměstí je 48 plus 3 stání pro postižené. Na základě požadavku Odboru dopravy je pro náměstí stanoven dopravní režim pěší zóny s časovým omezením od 9 do17 hodin, pro zásobování od 11 do 13 hodin, pro cyklisty od 0 do 24 hodin.

Dominantou náměstí je kašna Parnas z konce 17. století, nacházející se zhruba uprostřed prostranství. V horní části náměstí stojí sloup Nejsvětější Trojice s plastikami Immaculaty, sv. Jana Nepomuckého, sv. Primitiva, sv. Konstantina a dvou andílků z období vrcholného baroka. K významným budovám okolo náměstí patří Dietrichsteinský palác, Divadlo Husa na provázku, palác opata žďárského kláštera - Malý Špalíček, který vznikl spojením čtyř domů gotického a renesančního původu. A nedávno zrekonstruované divadlo Reduta. V čele dolní části náměstí pak stojí dominantní budova č. p. 2, kde v letech 1969–1990 sídlila Právnická fakulta Masarykovy univerzity, v současné době slouží jako hotel.

Historický ráz náměstí byl v 50. letech 20. století porušen velmi necitlivým zásahem – výstavbou budovy obchodního centra (tržnice). Funkci tržiště mělo náměstí už od středověku.

Trh s ovocem a zeleninou se po dobu rekonstrukce náměstí dočasně přesunul na Moravské náměstí. Jakmile oprava skončí, začne tržiště opět fungovat na Zelném trhu.

Plánovaná rekonstrukce brněnského náměstí Zelný trh bude oproti původně odhadovaným dvaapadesáti milionům korun dražší. Peníze navíc zaplatí město proto, že chce stavbu stihnout v krátkém termínu, tak aby nezasáhla do populárních vánočních trhů.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Tramvaj Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Každý má občas "den blbec" a dělá chyby. Ať už je to zapříčiněné osobními důvody nebo se jen ráno vzbudil s bolestí hlavy. Co se ale stane, když takový den má zrovna řidič tramvaje a v...
22.02.2018 - 06:51
Pavel Navrátil vynikal vztahem k přírodě, citlivostí a smyslovostí malby a odvahou k technologickým experimentům, díky čemuž je řazen k důležitým osobnostem české malby 2. poloviny 20. století....
21.02.2018 - 20:11
Komentáře