Reklama
reklama

Se zpožděním začíná dnes oprava Zelného trhu. Hotovo bude za 298 dní

Historické náměstí Zelný trh v centru Brna se za necelý rok promění v tradiční odpočinkovou zónu, kde si lidé nejenom nakoupí ovoce a zeleninu, ale budou se zde moci také zastavit, odpočinout si a posedět. Dnes začala - s měsíčním zpožděním - rekonstrukce náměstí, která bude stát 60 milionů korun.

V rámci rekonstrukce celého prostoru Zelného trhu zde budou vysázeny nové stromy - celkem 17 kusů, dojde k opravě historické kašny Parnas. Ale nejenom to. Nově jsou navrženy vodní prvky – fontány – před Moravským zemským muzeem. Samozřejmostí je instalace laviček, odpadkových košů a stojanů na kola. Plocha celého náměstí bude nově zpevněna. Součástí rekonstrukce bude také instalace tří podzemních kontejnerů na separovaný odpad, a to v ústí do ulice Starobrněnské. Práce by měly být hotové za 298 dní.

"Prostor náměstí by měl znovu ožít a být krásný," řekl k rekonstrukci brněnský primátor Roman Onderka.

Na náměstí se změní také systém parkování a bude také přístupné pro cyklisty. "Na náměstí bude stanovený dopravní režim pěší zóny s platným dopravním omezením pro automobily," řekl mluvčí magistrátu Pavel Žára.

Kolmá parkovací stání jsou navržena v jižní části před pobytovou plochou u muzea v počtu 14 stání plus 1 stání pro postižené a ve východní části v počtu 22 stání plus 2 stání pro postižené. Podélná parkovací stání jsou navržena v severní části mezi ulicemi Radnickou a Masarykovou v počtu 2 stání, mezi ulicemi Radnickou a Starobrněnskou v počtu 8 stání. V západní části jsou navržena 2 podélná stání před domem č. 13. Celkový počet stání na náměstí je 48 plus 3 stání pro postižené. Na základě požadavku Odboru dopravy je pro náměstí stanoven dopravní režim pěší zóny s časovým omezením od 9 do17 hodin, pro zásobování od 11 do 13 hodin, pro cyklisty od 0 do 24 hodin.

Dominantou náměstí je kašna Parnas z konce 17. století, nacházející se zhruba uprostřed prostranství. V horní části náměstí stojí sloup Nejsvětější Trojice s plastikami Immaculaty, sv. Jana Nepomuckého, sv. Primitiva, sv. Konstantina a dvou andílků z období vrcholného baroka. K významným budovám okolo náměstí patří Dietrichsteinský palác, Divadlo Husa na provázku, palác opata žďárského kláštera - Malý Špalíček, který vznikl spojením čtyř domů gotického a renesančního původu. A nedávno zrekonstruované divadlo Reduta. V čele dolní části náměstí pak stojí dominantní budova č. p. 2, kde v letech 1969–1990 sídlila Právnická fakulta Masarykovy univerzity, v současné době slouží jako hotel.

Historický ráz náměstí byl v 50. letech 20. století porušen velmi necitlivým zásahem – výstavbou budovy obchodního centra (tržnice). Funkci tržiště mělo náměstí už od středověku.

Trh s ovocem a zeleninou se po dobu rekonstrukce náměstí dočasně přesunul na Moravské náměstí. Jakmile oprava skončí, začne tržiště opět fungovat na Zelném trhu.

Plánovaná rekonstrukce brněnského náměstí Zelný trh bude oproti původně odhadovaným dvaapadesáti milionům korun dražší. Peníze navíc zaplatí město proto, že chce stavbu stihnout v krátkém termínu, tak aby nezasáhla do populárních vánočních trhů.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Hrad Špilberk Foto: Centrum news
Rok 1968 v Brně očima cenzora. Tak se jmenuje nová výstava Muzea města Brna, která připomene letošní 50. výročí okupace Československa vojsky pěti států Varšavské smlouvy.
22.08.2018 - 07:00
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Komentáře