Reklama
reklama

Rektor Masarykovy univerzity snížil poplatky za prodlouženou dobu studia

Poplatky za prodlouženou dobu studia na Masarykově univerzitě  budou v nejnižší zákonem stanovené výši. Rektor Mikuláš Bek o tom rozhodl se zpětnou účinností od 1. srpna na základě právní analýzy dopadu rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Výše poplatků má být podle soudu přesně stanovena ve statutu univerzity.

„Rozhodnutí soudu, které je pravomocné od 1. srpna, respektujeme. V reakci na tuto novou skutečnost a s cílem předejít případným dalším soudním sporům jsem rozhodl snížit poplatky za prodlouženou dobu studia na minimum upravené zákonem a statutem univerzity. Všechna rozhodnutí o vyměření poplatků vydaná po 1. srpnu budou tedy v této minimální výši,“ řekl rektor Mikuláš Bek.

„Podle zákona je poplatek za prodlouženou dobu studia povinen platit každý student, který překročí standardní dobu studia v daném programu o více než jeden rok. Minimální výši poplatků pro každých dalších započatých šest měsíců stanovuje zákon o vysokých školách jako jeden a půl násobek základu.  Poplatek za prodlouženou dobu studia na MU tedy do konce srpna letošního roku činí 4201,50 korun a od září do konce srpna příštího roku 3999 korun,“  uvedla mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

Dosavadní znění statutu univerzity vymezovalo minimální a maximální výši poplatků s tím, že přesnou částku pro příslušný akademický rok upravuje opatření děkana předem projednané v akademickém senátu fakulty. Nejvyšší správní soud ale dospěl k závěru, že konkrétní částka nebo způsob jejího výpočtu musí být přímo ve statutu univerzity. Samotnou výší poplatku se soud nezabýval.

V roce 2012 vyměřila Masarykova univerzita 6845 poplatků za prodlouženou dobu studia v celkové výši přes 68 milionů korun. Všechny takto získané prostředky jsou ze zákona vloženy do stipendijních fondů a následně rozdělovány studentům formou stipendijních programů. Konkrétní výši vyměřených poplatků ani celkovou částku pro následující období nelze odhadnout. Rektor Bek ale zdůraznil, že stávající stipendijní programy budou zachovány.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Komentáře