Reklama
reklama

Referendum o poloze nádraží: Úředníci prověřují podpisové archy

Sčítání a prověřování oprávněných osob v rámci návrhu na konání místního referenda o poloze osobního železničního nádraží nyní provádí úředníci brněnského magistrátu. Podle zákona má magistrát na prověření podpisů zákonnou patnáctidenní lhůtu, je však pravděpodobné, že kontrola bude ukončena dříve.

Jedním z důvodů je to, že nově přinesené podpisové archy petičním výborem jsou co se týče podpisů osob mnohem lépe čitelné a zpracované. Kontrolu podpisů provádí magistrát pečlivě - prověřuje totožnost každé jedné osoby se základním registrem občanů.

„Magistrát města Brna v této chvíli velice pečlivě a se vší zodpovědností prověřuje totožnost osob na podpisových arších. I přesto, že je to značně časově náročná práce, tak předpokládám, že ji ukončíme dříve, než nám stanovuje zákon,“ uvedl tajemník magistrátu Pavel Loutocký.

Co se týče projektu přestavby železničního uzlu v Brně, pak Správa železniční dopravní cesty vydala v minulých měsících konečnou verzi studie Dopracování variant řešení železničního uzlu Brno. Studie řeší jediné dvě technicky možné varianty projektu - s nádražím u řeky a pod Petrovem.

"Díky objektivnímu prověření variant v právě dokončené studii jsme se shodli na potřebě dokončení probíhajícího investičního procesu. To přispěje k cíli, který je v zájmu všech Brňanů - přestavbě uzlu v parametrech odpovídajících moderní železniční dopravě,“ uvedl 1. náměstek primátora Robert Kotzian.

V dopracované studii jsou odhadnuty investiční náklady obou variant, a to včetně nákladů na zapojení vysokorychlostních tratí (tzv. rychlých spojení) do nádraží. Ze studie plyne, že při očištění odhadu od nákladů na zapojení vysokorychlostních tratí stojí stavba samotného železničního uzlu v obou variantách zhruba stejně - 20 mld. Kč. Očištění od nákladů na rychlá spojení je smysluplné, neboť se jedná o rozsáhlý a dlouhodobý projekt a stát nyní začíná pracovat na jeho nové koncepci.

Nyní dokončená studie se stane podkladem pro studii proveditelnosti s multikriteriální analýzou, pro kterou právě probíhá příprava veřejné zakázky. Po jejím dokončení bude zpracován investiční záměr projektu, jehož schválení Ministerstvem dopravy bude znamenat faktické rozhodnutí státu o variantě projektu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Olympijský festival Brno Foto: MMB/ M. Schmerková
Dnes do Brna zavítají čeští olympijští reprezentanti, kteří se vrátili z Koreje. Návštěvníci olympijského festivalu tak budou mít šanci pozdravit bronzovou medailistku Evu Samkovou s jejími trenéry a...
21.02.2018 - 11:34
Stávající hlavní nádraží Foto: Centrumnews/ Tomáš Varga
Rada města Brna včera doporučila zastupitelstvu schválit k realizaci variantu „Řeka“. Zároveň považuje za akceptovatelnou variantu „Petrov“ při modernizaci Železničního uzlu Brno. O stanovisku města...
21.02.2018 - 06:55
Dukovany Foto: Centrum news/Tomáš Varga
V letošním roce by Dukovany měly přijmout přibližně 120 pracovníků a budou dál významně investovat. Celkem hodlá ČEZ v letošním roce vynaložit v Dukovanech 1.795.000 000 korun. Kromě jiného bude...
20.02.2018 - 16:20
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news
Devadesátiletou seniorku oblečenou pouze do pyžama zahlídla kolemjdoucí žena v Černých Polích. Chtěla jí pomoct, ale zmatená důchodkyně nedokázala říct, co potřebuje.
20.02.2018 - 07:04
Novinky a trendy ze světa potravinářství přinese od 27. února do 2. března na brněnské výstaviště Mezinárodní potravinářský veletrh SALIMA. Tradičně jej doplní i další veletrhy z příbuzných oborů -...
19.02.2018 - 18:08
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Bary, restaurace i diskotéky. Takové brněnské podniky měli v hledáčku policisté v noci z pátku na sobotu. Kontrolovali, zda tam neodchází k prodeji alkoholu mladistvým. To, co odhalili v jednom...
19.02.2018 - 13:34
Komentáře