Reklama
reklama

Referendum o poloze nádraží: Úředníci prověřují podpisové archy

Sčítání a prověřování oprávněných osob v rámci návrhu na konání místního referenda o poloze osobního železničního nádraží nyní provádí úředníci brněnského magistrátu. Podle zákona má magistrát na prověření podpisů zákonnou patnáctidenní lhůtu, je však pravděpodobné, že kontrola bude ukončena dříve.

Jedním z důvodů je to, že nově přinesené podpisové archy petičním výborem jsou co se týče podpisů osob mnohem lépe čitelné a zpracované. Kontrolu podpisů provádí magistrát pečlivě - prověřuje totožnost každé jedné osoby se základním registrem občanů.

„Magistrát města Brna v této chvíli velice pečlivě a se vší zodpovědností prověřuje totožnost osob na podpisových arších. I přesto, že je to značně časově náročná práce, tak předpokládám, že ji ukončíme dříve, než nám stanovuje zákon,“ uvedl tajemník magistrátu Pavel Loutocký.

Co se týče projektu přestavby železničního uzlu v Brně, pak Správa železniční dopravní cesty vydala v minulých měsících konečnou verzi studie Dopracování variant řešení železničního uzlu Brno. Studie řeší jediné dvě technicky možné varianty projektu - s nádražím u řeky a pod Petrovem.

"Díky objektivnímu prověření variant v právě dokončené studii jsme se shodli na potřebě dokončení probíhajícího investičního procesu. To přispěje k cíli, který je v zájmu všech Brňanů - přestavbě uzlu v parametrech odpovídajících moderní železniční dopravě,“ uvedl 1. náměstek primátora Robert Kotzian.

V dopracované studii jsou odhadnuty investiční náklady obou variant, a to včetně nákladů na zapojení vysokorychlostních tratí (tzv. rychlých spojení) do nádraží. Ze studie plyne, že při očištění odhadu od nákladů na zapojení vysokorychlostních tratí stojí stavba samotného železničního uzlu v obou variantách zhruba stejně - 20 mld. Kč. Očištění od nákladů na rychlá spojení je smysluplné, neboť se jedná o rozsáhlý a dlouhodobý projekt a stát nyní začíná pracovat na jeho nové koncepci.

Nyní dokončená studie se stane podkladem pro studii proveditelnosti s multikriteriální analýzou, pro kterou právě probíhá příprava veřejné zakázky. Po jejím dokončení bude zpracován investiční záměr projektu, jehož schválení Ministerstvem dopravy bude znamenat faktické rozhodnutí státu o variantě projektu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Kvalita ovzduší v městě Brně a Jihomoravském kraji se výrazně zlepšuje, zaznamenaly to všechny typy stanic imisního monitoringu, které tento trend potvrzují od roku 2010. Silniční doprava je...
22.09.2017 - 07:55
Letos v dubnu vyvolal poprask a nevoli obcí, o kterých se nelichotivě zmiňoval, nyní vychází jeho nová verze. Autentický průvodce To je Brno má i novou kapitolu, v níž dotčená místa vyzdvihují svou...
21.09.2017 - 19:53
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Komentáře