Reklama
reklama

Referendum o poloze nádraží: Úředníci prověřují podpisové archy

Sčítání a prověřování oprávněných osob v rámci návrhu na konání místního referenda o poloze osobního železničního nádraží nyní provádí úředníci brněnského magistrátu. Podle zákona má magistrát na prověření podpisů zákonnou patnáctidenní lhůtu, je však pravděpodobné, že kontrola bude ukončena dříve.

Jedním z důvodů je to, že nově přinesené podpisové archy petičním výborem jsou co se týče podpisů osob mnohem lépe čitelné a zpracované. Kontrolu podpisů provádí magistrát pečlivě - prověřuje totožnost každé jedné osoby se základním registrem občanů.

„Magistrát města Brna v této chvíli velice pečlivě a se vší zodpovědností prověřuje totožnost osob na podpisových arších. I přesto, že je to značně časově náročná práce, tak předpokládám, že ji ukončíme dříve, než nám stanovuje zákon,“ uvedl tajemník magistrátu Pavel Loutocký.

Co se týče projektu přestavby železničního uzlu v Brně, pak Správa železniční dopravní cesty vydala v minulých měsících konečnou verzi studie Dopracování variant řešení železničního uzlu Brno. Studie řeší jediné dvě technicky možné varianty projektu - s nádražím u řeky a pod Petrovem.

"Díky objektivnímu prověření variant v právě dokončené studii jsme se shodli na potřebě dokončení probíhajícího investičního procesu. To přispěje k cíli, který je v zájmu všech Brňanů - přestavbě uzlu v parametrech odpovídajících moderní železniční dopravě,“ uvedl 1. náměstek primátora Robert Kotzian.

V dopracované studii jsou odhadnuty investiční náklady obou variant, a to včetně nákladů na zapojení vysokorychlostních tratí (tzv. rychlých spojení) do nádraží. Ze studie plyne, že při očištění odhadu od nákladů na zapojení vysokorychlostních tratí stojí stavba samotného železničního uzlu v obou variantách zhruba stejně - 20 mld. Kč. Očištění od nákladů na rychlá spojení je smysluplné, neboť se jedná o rozsáhlý a dlouhodobý projekt a stát nyní začíná pracovat na jeho nové koncepci.

Nyní dokončená studie se stane podkladem pro studii proveditelnosti s multikriteriální analýzou, pro kterou právě probíhá příprava veřejné zakázky. Po jejím dokončení bude zpracován investiční záměr projektu, jehož schválení Ministerstvem dopravy bude znamenat faktické rozhodnutí státu o variantě projektu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Komentáře