Reklama
reklama

Původní nábytek za 7 milionů korun se možná vrátí do vily Tugendhat

Čtyři kusy originálního nábytku za více než sedm milionů korun, který patří potomkům rodiny Tugendhatových a je uložený v Moravské galerii, se možná vrátí do vily Tugendhat. Brněnský magistrát chce nábytek odkoupit, podílet by se na tom měl i stát. "Mobiliář by měl být umístěný ve spodní části vily Tugendhat, čímž se zatraktivní prohlídka této významné funkcionalistické památky," uvedl primátor Brna Roman Onderka.

Nábytek, který chce magistrát do vily vrátit, je z dílny architekta Miese van der Rohe. "Díla jsou uložena v Moravské galerii jako movitá kulturní památka. Jedná se o bílou lakovanou lavici, bufet, chaise longue a skleněný konferenční stolek," uvedl Onderka. Podle Národního památkového ústavu jde o výjimečný prodej. Mies van der Rohe je autorem celé vily Tugendhat, která je zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a patří k nejvýznamnějším stavbám v Brně.

Magistrát nyní jedná o možnostech, jak by vzácný nábytek mohl získat. Navrženo je spoluvlastnictví města a státu nebo odkoupení dvou kusů nábytku městem a dvou kusů státem s tím, že by stát svůj podíl do vily zapůjčil za symbolickou cenu. "Podmínkou rodiny Tugendhatových je totiž to, že se nábytek vrátí zpět do vily a nebude ležet někde v depozitářích," podotkl primátor. Samotné ocenění nábytku bylo podle něj složité, nakonec odborníci cenu odhadli na 275 tisíc eur, tedy více než sedm milionů korun. Zhruba 20 tisíc eur na nákup slíbila poskytnout Vídeň.

Vila Tugendhat je nejznámější brněnskou funkcionalistickou vilou. Odborníci o ní hovoří jako o díle, které vneslo do moderní architektury zcela nové, revoluční prvky. Je vytvořena z těch nejkvalitnějších materiálů, přičemž architekt kladl při její tvorbě důraz na prostor, světlo a vzdušnost. Vilu nechala postavit průmyslnická rodina Tugendhatů, jejíž potomci dnes žijí ve Vídni. Vila prošla kompletní rekonstrukcí a otevřela se návštěvníkům v roce 2012.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Rodina, která využila šance na nový domov Foto: B. Kleinhamplová
Prodloužení nájemní smlouvy bylo v březnu schváleno čtyřicáté rodině, která se účastní projektu Rapid Re-Housing. Byla tak překonána úspěšnost 80 procent v udržení bydlení, kterou si Brno před...
22.03.2018 - 07:25
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Energetici z jaderné elektrárny Dukovany úspěšně dokončili výměnu paliva v druhém výrobním bloku. Výměna skončila včera ve 14 hodin, odstávka však pokračuje. Stejně tak další servisní práce.
21.03.2018 - 18:00
První velký knižní čtvrtek letošního roku nabídne nadšencům do literatury patnáct knižních novinek různorodých žánrů od domácích i zahraničních autorů. Nebude chybět ani doprovodný program v podobě...
21.03.2018 - 15:55
Vizualizace nového pavilonu Foto: MMB
Zpracováním investičního záměru na vybudování nového pavilonu v areálu Úrazové nemocnice odsouhlasili včera brněnští radní. Mohlo by se začít stavět v roce 2020.
21.03.2018 - 10:51
Komentáře