Reklama
reklama

Původní nábytek za 7 milionů korun se možná vrátí do vily Tugendhat

Čtyři kusy originálního nábytku za více než sedm milionů korun, který patří potomkům rodiny Tugendhatových a je uložený v Moravské galerii, se možná vrátí do vily Tugendhat. Brněnský magistrát chce nábytek odkoupit, podílet by se na tom měl i stát. "Mobiliář by měl být umístěný ve spodní části vily Tugendhat, čímž se zatraktivní prohlídka této významné funkcionalistické památky," uvedl primátor Brna Roman Onderka.

Nábytek, který chce magistrát do vily vrátit, je z dílny architekta Miese van der Rohe. "Díla jsou uložena v Moravské galerii jako movitá kulturní památka. Jedná se o bílou lakovanou lavici, bufet, chaise longue a skleněný konferenční stolek," uvedl Onderka. Podle Národního památkového ústavu jde o výjimečný prodej. Mies van der Rohe je autorem celé vily Tugendhat, která je zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a patří k nejvýznamnějším stavbám v Brně.

Magistrát nyní jedná o možnostech, jak by vzácný nábytek mohl získat. Navrženo je spoluvlastnictví města a státu nebo odkoupení dvou kusů nábytku městem a dvou kusů státem s tím, že by stát svůj podíl do vily zapůjčil za symbolickou cenu. "Podmínkou rodiny Tugendhatových je totiž to, že se nábytek vrátí zpět do vily a nebude ležet někde v depozitářích," podotkl primátor. Samotné ocenění nábytku bylo podle něj složité, nakonec odborníci cenu odhadli na 275 tisíc eur, tedy více než sedm milionů korun. Zhruba 20 tisíc eur na nákup slíbila poskytnout Vídeň.

Vila Tugendhat je nejznámější brněnskou funkcionalistickou vilou. Odborníci o ní hovoří jako o díle, které vneslo do moderní architektury zcela nové, revoluční prvky. Je vytvořena z těch nejkvalitnějších materiálů, přičemž architekt kladl při její tvorbě důraz na prostor, světlo a vzdušnost. Vilu nechala postavit průmyslnická rodina Tugendhatů, jejíž potomci dnes žijí ve Vídni. Vila prošla kompletní rekonstrukcí a otevřela se návštěvníkům v roce 2012.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
V pátek 21.9. odstartovalo finále 8. ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku, do kterého postupuje 25 jednotek a 25 sborů dobrovolných hasičů ze všech krajů České republiky. Finalisty nominovala...
24.09.2018 - 08:13
Už to bude téměř měsíc, kdy se silnice v brněnském středu zahalily do modré barvy. Jak se vede modrým zónám a jak funguje rezidentní parkování v reálu?
23.09.2018 - 18:18
K neobvyklému obyvateli řeky Svitavy vyrazili v pátek dopoledne strážníci do Tkalcovské ulice.
23.09.2018 - 08:54
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Komentáře