Reklama
reklama

Původní nábytek za 7 milionů korun se možná vrátí do vily Tugendhat

Čtyři kusy originálního nábytku za více než sedm milionů korun, který patří potomkům rodiny Tugendhatových a je uložený v Moravské galerii, se možná vrátí do vily Tugendhat. Brněnský magistrát chce nábytek odkoupit, podílet by se na tom měl i stát. "Mobiliář by měl být umístěný ve spodní části vily Tugendhat, čímž se zatraktivní prohlídka této významné funkcionalistické památky," uvedl primátor Brna Roman Onderka.

Nábytek, který chce magistrát do vily vrátit, je z dílny architekta Miese van der Rohe. "Díla jsou uložena v Moravské galerii jako movitá kulturní památka. Jedná se o bílou lakovanou lavici, bufet, chaise longue a skleněný konferenční stolek," uvedl Onderka. Podle Národního památkového ústavu jde o výjimečný prodej. Mies van der Rohe je autorem celé vily Tugendhat, která je zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a patří k nejvýznamnějším stavbám v Brně.

Magistrát nyní jedná o možnostech, jak by vzácný nábytek mohl získat. Navrženo je spoluvlastnictví města a státu nebo odkoupení dvou kusů nábytku městem a dvou kusů státem s tím, že by stát svůj podíl do vily zapůjčil za symbolickou cenu. "Podmínkou rodiny Tugendhatových je totiž to, že se nábytek vrátí zpět do vily a nebude ležet někde v depozitářích," podotkl primátor. Samotné ocenění nábytku bylo podle něj složité, nakonec odborníci cenu odhadli na 275 tisíc eur, tedy více než sedm milionů korun. Zhruba 20 tisíc eur na nákup slíbila poskytnout Vídeň.

Vila Tugendhat je nejznámější brněnskou funkcionalistickou vilou. Odborníci o ní hovoří jako o díle, které vneslo do moderní architektury zcela nové, revoluční prvky. Je vytvořena z těch nejkvalitnějších materiálů, přičemž architekt kladl při její tvorbě důraz na prostor, světlo a vzdušnost. Vilu nechala postavit průmyslnická rodina Tugendhatů, jejíž potomci dnes žijí ve Vídni. Vila prošla kompletní rekonstrukcí a otevřela se návštěvníkům v roce 2012.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Komentáře