Reklama
reklama

Psychologové budou zkoumat očekávání a naděje. Hledají respondenty

Jaká je aktuální nálada ve společnosti, do čeho obyvatelé vkládají naděje a co očekávají v příštím roce? Na tyto otázky hledá odpovědi mezinárodní výzkum naděje, do něhož se letos prostřednictvím Psychologického ústavu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity zapojí také Česká republika. Online dotazování, kterého se mohou zúčastnit všichni zájemci, bude probíhat od 4. do 30. listopadu 2013 a první výsledky výzkumu budou známé již v prosinci.

„Projekt se koná již třetím rokem a jsou do něj zapojené Švýcarsko, Německo, Francie, Rakousko a nyní i Česká republika. Jeho výstupem bude zpráva o nadějích a duševním rozpoložení našich spoluobčanů před koncem roku. Její součástí bude také tzv. Barometr naděje, přehledně zachycující to, v co konkrétně Češi pro rok 2014 nejvíce doufají, s kým nebo s čím si spojují své naděje a co pro jejich naplnění dělají,“ uvedla garantka výzkumu pro ČR Alena Slezáčková z Psychologického ústavu.

Psychologové chtějí oslovit co nejvíce lidí a získat tak co nejširší vzorek populace. Anonymní online dotazník je od 4. listopadu přístupný na webové adrese: www.nadeje2014.com. Vyplnění dotazníku trvá maximálně dvacet minut a lidé se ihned po jeho dokončení mohou podívat na své výsledky a získají svůj osobní profil naděje. O základní vyhodnocení všech dat a prosincové zveřejnění prvních výsledků se pak postarají iniciátoři výzkumu ze Švýcarska.   

Letošní výzkum se kromě zjišťování míry naděje zaměří i na další oblasti, a to například na posttraumatický rozvoj, tedy to, jak se lidé vyrovnávají s těžkými životními situacemi, a na psychologické souvislosti tělesného zdraví. „Ukazuje se, že nejsilnějším zdrojem duševní vyrovnanosti a pohody jsou dobré mezilidské vztahy, z nichž lidé čerpají i své naděje pro budoucnost. Výzkum se proto letos více zaměří i na tuto oblast,“doplnila Slezáčková.  

Autor: 
redakce
Aktuálně
Řidič auta najel na vyvýšený obrubník Foto: PČR JMK
V neděli nad ránem přijali strážníci oznámení od náhodného svědka, že v Hodoníně havarovalo auto najetím na vyvýšený ostrůvek a jeho řidič uvnitř auta spí. Když se nejbližší policejní hlídka blížila...
25.09.2018 - 07:42
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
V pátek 21.9. odstartovalo finále 8. ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku, do kterého postupuje 25 jednotek a 25 sborů dobrovolných hasičů ze všech krajů České republiky. Finalisty nominovala...
24.09.2018 - 08:13
Už to bude téměř měsíc, kdy se silnice v brněnském středu zahalily do modré barvy. Jak se vede modrým zónám a jak funguje rezidentní parkování v reálu?
23.09.2018 - 18:18
K neobvyklému obyvateli řeky Svitavy vyrazili v pátek dopoledne strážníci do Tkalcovské ulice.
23.09.2018 - 08:54
Komentáře