Reklama
reklama

Psychologové budou zkoumat očekávání a naděje. Hledají respondenty

Jaká je aktuální nálada ve společnosti, do čeho obyvatelé vkládají naděje a co očekávají v příštím roce? Na tyto otázky hledá odpovědi mezinárodní výzkum naděje, do něhož se letos prostřednictvím Psychologického ústavu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity zapojí také Česká republika. Online dotazování, kterého se mohou zúčastnit všichni zájemci, bude probíhat od 4. do 30. listopadu 2013 a první výsledky výzkumu budou známé již v prosinci.

„Projekt se koná již třetím rokem a jsou do něj zapojené Švýcarsko, Německo, Francie, Rakousko a nyní i Česká republika. Jeho výstupem bude zpráva o nadějích a duševním rozpoložení našich spoluobčanů před koncem roku. Její součástí bude také tzv. Barometr naděje, přehledně zachycující to, v co konkrétně Češi pro rok 2014 nejvíce doufají, s kým nebo s čím si spojují své naděje a co pro jejich naplnění dělají,“ uvedla garantka výzkumu pro ČR Alena Slezáčková z Psychologického ústavu.

Psychologové chtějí oslovit co nejvíce lidí a získat tak co nejširší vzorek populace. Anonymní online dotazník je od 4. listopadu přístupný na webové adrese: www.nadeje2014.com. Vyplnění dotazníku trvá maximálně dvacet minut a lidé se ihned po jeho dokončení mohou podívat na své výsledky a získají svůj osobní profil naděje. O základní vyhodnocení všech dat a prosincové zveřejnění prvních výsledků se pak postarají iniciátoři výzkumu ze Švýcarska.   

Letošní výzkum se kromě zjišťování míry naděje zaměří i na další oblasti, a to například na posttraumatický rozvoj, tedy to, jak se lidé vyrovnávají s těžkými životními situacemi, a na psychologické souvislosti tělesného zdraví. „Ukazuje se, že nejsilnějším zdrojem duševní vyrovnanosti a pohody jsou dobré mezilidské vztahy, z nichž lidé čerpají i své naděje pro budoucnost. Výzkum se proto letos více zaměří i na tuto oblast,“doplnila Slezáčková.  

Autor: 
redakce
Aktuálně
Máte rádi přírodu? Adoptujte si kousek. I tak by se dal popsat brněnský adopční program pro veřejnou zeleň. Kdokoli, kdo by měl zájem, může pečovat o kousek veřejné zeleně ve svém okolí. Adoptovat si...
19.03.2018 - 16:38
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Již 9. ročník Velikonočních slavnost se uskuteční na náměstí Svobody. Od pátku až do 1. dubna na zájemce čeká zpěv, tanec, hudba a 40 stánků s nejrůznějším sortimentem.
19.03.2018 - 11:22
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Kvůli politické situaci se strážníci v sobotu zabývali potyčkou v baru ve Starém Lískovci. Trojice se nepohodla s mladíkem kvůli uprchlické krizi.
19.03.2018 - 07:40
Arogantně, agesivně a vulgárně se v pátek večer prý projevovala žena, která přišla se psem do bystrcké provozovny.
18.03.2018 - 20:06
Pořídit si byt či dům a pak jej dále pronajímat. Češi koupi investičních nemovitostí v současné době stále považují za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní finance a úspory.
18.03.2018 - 17:31
Chodíme po městě každý den, ale málokdy se zastavíme a rozhlédneme se kolem sebe. Brněnské budovy přitom nabízí úžasnou architekturu, která je často opěvována pouze turisty, kteří se na rozdíl od nás...
18.03.2018 - 08:40
Komentáře