Reklama
reklama

První trolejbus vyjel v Brně před 65 lety. Od nádraží do Slatiny

152 trolejbusů na 13 pravidelných linkách, které v roce 2013 najely celkem 5,855 milionů kilometrů a přepravily téměř 44 milionů cestujících. To jsou čísla současné trolejbusové dopravy v Brně, která je součástí městské hromadné dopravy. Trolejbusy ale v Brně dnes slaví narozeniny. Je to 65 let, kdy na svoji trasu vyjel první z nich.

Snahy zavést v moravské metropoli trolejbusy se objevily již ve 30. letech minulého století, nakonec si na ně ale obyvatelé Brna museli počkat až do 30. července 1949. První linka vedla od hlavního nádraží do Slatiny a ještě do konce prvního roku provozu pak přibyly další dvě trasy, postupně prodloužené. To bylo ale na dlouhou dobu vše a v 60. letech se dokonce uvažovalo o tom, že elektrickou trakci na brněnských silnicích nahradí tehdy preferované autobusy.

Když v roce 1968 jedna z linek skončila, zdálo se, že v Brně mají trolejbusy na kahánku - ve stejné době například pomalu končily v Praze. Díky výstavbě nových sídlišť na okrajích města a kvůli světové energetické krizi přišlo oživení. A tak se z malé sítě během několika let stal jeden z největších trolejbusových provozů v tehdejším Československu.

První sídliště, které bylo obslouženo trolejbusy, bylo menší sídliště Žabovřesky. Původně sem měla vést tramvajová trať, ale kvůli nedostatku financí dostaly přednost trolejbusy.

Do Kohoutovic jezdí trolejbusy od konce roku 1975. Nová trať byla postavena v trase Mendlovo náměstí – Hlinky – Antonína Procházky – Libušina třída. Prodloužení se Kohoutovice dočkaly v roce 1979, kdy byla zprovozněna trať až na dnešní smyčku Jírovcova. Zajímavostí je, že tento úsek byl vystavěn již v roce 1978, domy okolo prodlouženého úseku ale ještě nebyly dokončeny, proto zůstala trať více jak rok bez využití.

Na počátku roku 1976 byla zprovozněna další trolejbusová trať, tentokrát do menšího sídliště Komín a v roce 1979 byl zahájen provoz na trati z Pisárek do Nového Lískovce. Trolejbusy začaly zajíždět i do Bystrce a na Vinohrady. Dnes jedna z linek vede i do sousedního města Šlapanice a dosahuje délky 54 kilometrů.

Ulicemi Brna vede dnes přes 50 kilometrů tratí trolejového vedení, na kterých jezdí 13 linek.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Komentáře