Reklama
reklama

První dáma Ivana Zemanová přeje lidem z Brna svátky plné pohody, radosti a lásky

Vánoční strom na náměstí Svobody už svítí, trhy jsou v plném proudu, svařák, punč i medovina voní celým náměstím. Brněnské Vánoce 2014 začaly. Překvapením byly i sněhové vločky, které se díky vidomapingové show, snesly na náměstí. 30 tisíc LED diod na vánočním stromě rozsvítili z pódia manželka prezidenta Ivana Zemanová, primátor města Brna Petr Vokřál a ředitelka Turistického informačního centra Petra Kačírková.

„Chtěla bych vás co nejsrdečněji pozdravit a poděkovat za tu možnost, být zde s vámi v Brně, ve městě, kde tradice vánočních stromů vznikla. Chci vám popřát krásné vánoční svátky plné pohody, radosti a lásky. Myslím si, že to je právě to nejkrásnější, co můžete svým bližním dát,“ vzkázala lidem na náměstí Svobody Ivana Zemanová.

Před vystoupením první dámy ještě moderátor akce upozornil na charitativní rozměr rozsvěcování vánočního stromu v Brně. První vánoční strom Republiky totiž 13. prosince 1924 rozsvítil spisovatel Rudolf Těsnohlídek. Chtěl pomoci chudým a opuštěným dětem a v čase Vánoc je obdarovat. Ustanovil také program všech pořádaných akcí v průběhu svátků a zavedl výměnu vánočních pozdravů mezi Brnem a Kodaní. Tradice Vánočního stromu republiky se ještě téhož roku rozšířila z Brna do dalších měst České republiky.

Přesně v 17 hodin, kdy se rozsvítil vánoční strom, odstartovala tradiční sbírka Českého červeného kříže pod vánočním stromem. Její výtěžek je každoročně věnován dětem z dětských domovů.

Krásné vánoční svátky popřál Brňanům z pódia na náměstí Svobody také primátor Brna Petr Vokřál. „Jsem rád, že má Brno takovou tradici. Přeji všem, aby si užili rozsvícení stromu, adventní čas i Vánoce,“ uvedl mimo jiné primátor. Na pódiu a u rozsvícení stromu byli také první náměstkyně primátora Klára Liptáková, děkan brněnský a římskokatolický kněz Václav Slouk, starosta Bílovic nad Svitavou Miroslav Boháček, ředitelka brněnské pobočky Českého Červeného kříže Ivana Holásková, rektor Mendelovy univerzity Ladislav Havel a ředitelka Turistického informačního centra Petra Kačírková.

Ta prozradila novinky z programu Brněnských Vánoc 2014, které Turistické informační centrum pořádá. Kulturní program je koncipován pro širokou posluchačskou základnu. V dopoledních a brzkých odpoledních hodinách se vždy představí děti ze základních a uměleckých škol a zájmových uskupení, taneční školy a divadla s pohádkami.

V odpoledních hodinách, od 18 hodin, se budou konat koncerty skupin různých žánrů. Těšit se můžete na klasickou hudbu, jazz, cimbálovou muziku, rock, revivaly, gospelovou i folkovou muziku. Denně bude na pořadu také oblíbené večerníčkové pásmo, po kterém bude následovat produkce zimního kina. To bude promítat od 19 do 20.30 hodin, v období od 25. 12. do 29. 12. bude začátek promítání již od 18 hodin.

Brněnské Vánoce zahájil koncert Big Bandu ZUŠ Františka Jílka, zimní kino promítalo muzikál Noc Karlštejně. Zakončí je 23. prosince vystoupení Big Bandu Gustava Broma.

Zdroj: www.brnenskevanoce.cz

Autor: 
redakce
Aktuálně
Včera krátce po půl třetí odpoledne se u stanice Olbramkostel na železničním přejezdu střetl vlak s osobním autem.
19.08.2017 - 12:45
Největší obchodní centrum severní části Brna, Nákupní centrum Královo Pole, zná svého nového majitele. Investiční skupina CPI Radovana Vítka jej získala od britského investora do realit, skupiny...
19.08.2017 - 09:10
Dvanáctiletá dívka je pohřešovaná od úterního večera, kdy byla spatřena na zastávce Kuldova v Brně-Zábrdovicích. Policisté prověřují nemocnice i všechna známá místa.
18.08.2017 - 18:16
Tři srpnové dny, během kterých se v jihomoravské metropoli pozmění režim. Centrum i okolí ožije, noční klid vezme za své a reaguje například i Ředitelství silnic a dálnic. Do města zavítá...
18.08.2017 - 08:57
V parku na Kraví hoře čekalo dnes v noci na policistu překvapení. V nastartovaném autě seděl muž v bezvědomí. Zřejmě se pokoušel o sebevraždu.
17.08.2017 - 13:47
Stavební práce, kdy dělníci dláždili nástupiště před hlavním nádražím, jsou hotové. Pracovníci DPMB teď budou intenzivněji dohlížet na to, zda na nich cestující udržují pořádek. V plánu jsou i akce...
17.08.2017 - 08:27
Komentáře