Reklama
reklama

První dáma Ivana Zemanová přeje lidem z Brna svátky plné pohody, radosti a lásky

Vánoční strom na náměstí Svobody už svítí, trhy jsou v plném proudu, svařák, punč i medovina voní celým náměstím. Brněnské Vánoce 2014 začaly. Překvapením byly i sněhové vločky, které se díky vidomapingové show, snesly na náměstí. 30 tisíc LED diod na vánočním stromě rozsvítili z pódia manželka prezidenta Ivana Zemanová, primátor města Brna Petr Vokřál a ředitelka Turistického informačního centra Petra Kačírková.

„Chtěla bych vás co nejsrdečněji pozdravit a poděkovat za tu možnost, být zde s vámi v Brně, ve městě, kde tradice vánočních stromů vznikla. Chci vám popřát krásné vánoční svátky plné pohody, radosti a lásky. Myslím si, že to je právě to nejkrásnější, co můžete svým bližním dát,“ vzkázala lidem na náměstí Svobody Ivana Zemanová.

Před vystoupením první dámy ještě moderátor akce upozornil na charitativní rozměr rozsvěcování vánočního stromu v Brně. První vánoční strom Republiky totiž 13. prosince 1924 rozsvítil spisovatel Rudolf Těsnohlídek. Chtěl pomoci chudým a opuštěným dětem a v čase Vánoc je obdarovat. Ustanovil také program všech pořádaných akcí v průběhu svátků a zavedl výměnu vánočních pozdravů mezi Brnem a Kodaní. Tradice Vánočního stromu republiky se ještě téhož roku rozšířila z Brna do dalších měst České republiky.

Přesně v 17 hodin, kdy se rozsvítil vánoční strom, odstartovala tradiční sbírka Českého červeného kříže pod vánočním stromem. Její výtěžek je každoročně věnován dětem z dětských domovů.

Krásné vánoční svátky popřál Brňanům z pódia na náměstí Svobody také primátor Brna Petr Vokřál. „Jsem rád, že má Brno takovou tradici. Přeji všem, aby si užili rozsvícení stromu, adventní čas i Vánoce,“ uvedl mimo jiné primátor. Na pódiu a u rozsvícení stromu byli také první náměstkyně primátora Klára Liptáková, děkan brněnský a římskokatolický kněz Václav Slouk, starosta Bílovic nad Svitavou Miroslav Boháček, ředitelka brněnské pobočky Českého Červeného kříže Ivana Holásková, rektor Mendelovy univerzity Ladislav Havel a ředitelka Turistického informačního centra Petra Kačírková.

Ta prozradila novinky z programu Brněnských Vánoc 2014, které Turistické informační centrum pořádá. Kulturní program je koncipován pro širokou posluchačskou základnu. V dopoledních a brzkých odpoledních hodinách se vždy představí děti ze základních a uměleckých škol a zájmových uskupení, taneční školy a divadla s pohádkami.

V odpoledních hodinách, od 18 hodin, se budou konat koncerty skupin různých žánrů. Těšit se můžete na klasickou hudbu, jazz, cimbálovou muziku, rock, revivaly, gospelovou i folkovou muziku. Denně bude na pořadu také oblíbené večerníčkové pásmo, po kterém bude následovat produkce zimního kina. To bude promítat od 19 do 20.30 hodin, v období od 25. 12. do 29. 12. bude začátek promítání již od 18 hodin.

Brněnské Vánoce zahájil koncert Big Bandu ZUŠ Františka Jílka, zimní kino promítalo muzikál Noc Karlštejně. Zakončí je 23. prosince vystoupení Big Bandu Gustava Broma.

Zdroj: www.brnenskevanoce.cz

Autor: 
redakce
Aktuálně
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Stánek na BVV Foto: Magistrát města Brna
Veletrh cestovního ruchu Go a Regiontour dnes začíná na brněnském výstavišti. Brno se představuje stánkem ve stylu prvorepublikové kavárny. Naláká tak na největší akci letošního roku – festival ke...
19.01.2018 - 07:16
Muzeum města Brna chystá na Špilberku výstavu „Rok 1918 – co nám válka vzala a dala…“ Foto: Magistrát města Brna
Technické muzeum v Brně, Moravské zemské muzeum, Muzeum města Brna a Muzeum Brněnska se zapojí do výstavního cyklu Republika 100, který oslaví sto let od vzniku samostatného Československa....
18.01.2018 - 15:40
Komplikace na dálnici D1 Foto: HZS JMK
Ani včera se dálnice D1 neobešla bez dlouhých kolon a nehod. Vozovka byla extrémně namrzlá a sypače soli popojížděly pomalu s kolonami, které se vytvářely v obou směrech.
18.01.2018 - 06:58
Malá lvíčata Foto: Zoo Brno
Chovateli mladých lvíčat, která se narodila 29. prosince v brněnské zoo, se podařilo pořídit první snímky těchto dvou roztomilých mláďat.
17.01.2018 - 17:40
Komentáře