Reklama
reklama

Prostor před operou získal novou tvář. Ozdobila ho vodní „opona“

Úpravy prostranství před Janáčkovým divadlem jsou u konce. Vznikla zde odpočinková zóna s kvalitním kamenným povrchem, dostatkem zeleně a vodními prvky, jejíž současný, ale uměřený vzhled ladí s důstojností Janáčkovy opery. Ozdobou místa je unikátní světelná fontána ve tvaru divadelní opony. Poprvé se rozsvítila v pondělí 10. listopadu v 17 hodin.

Parčík nyní tvoří dva přibližně stejně velké celky – část se žulovou dlažbou, přiléhající k terase divadla, a část ozeleněné plochy. První z nich dotvářejí symetricky rozmístěné vodní trysky, dominantu představuje zmíněná „vodní opona“.  Pouštění vody je možné synchronizovat se světelnými prvky, a tím vzniknou atraktivní vizuální efekty. Proudy vody budou lidé moci obdivovat zatím jen po dva dny, do středy 12. listopadu. Po skončení zkušebního provozu technici fontány zazimují a obnoví jejich funkci až na jaře.

Na své místo vedle průčelí divadla se vrátí také zrestaurovaná socha hudebního skladatele Leoše Janáčka. Skulptura v nadživotní velikosti autorů Stanislava Hanzla, Otakara Oplatka a Viléma Zavřela ze 70. let 20. století prodělala „očistnou kúru“ a byla nově konzervována, opravou prošel i její sokl. Osazení sochy se uskuteční dnes v 10 hodin za účasti restaurátora.

Stavební práce v prostorách před Janáčkovým divadlem probíhaly od července 2014. Město na ně vynaložilo 54 milionů korun. 

Zdroj: www.brno.cz

Autor: 
redakce
Aktuálně
Velkolepá fotografická výstava Jeden kmen zavede návštěvníky do fantasy světa skřetů z kmene Snaga. Samotné výstavě bude předcházet jednodenní fantasy festival.
16.08.2017 - 14:49
Placení parkovného bezkontaktně či pomocí SMS. Běžná praxe, která vzniká na mnoha místech v republice. Řidiči v Brně si však musejí ještě počkat.
16.08.2017 - 07:52
Během včerejšího dne odstartovala aukce hokejových dresů z rozlučky Martina Havláta a jejich nákupem podpoří lidé dobrou věc. Výtěžek z aukce bude věnován na obnovu lůžek pro pacienty Fakultní...
15.08.2017 - 14:33
V centru Brna vzniká z iniciativy městské části Brno-střed zcela nový galerijní bod ve veřejném prostoru. Na Šilingrově náměstí, v místě souběhu ulic Dominikánské a Starobrněnské, dojde k vytvoření...
15.08.2017 - 07:40
Tísňovou linku brněnské městské policie využil včera po druhé hodině ráno svědek, který podle svých slov sledoval na parkovišti v Bohunické ulici zloděje.
14.08.2017 - 07:51
Dětské hřiště a pískoviště na náměstí 28. října dostalo novou ochranou plachtu.
12.08.2017 - 08:12
Komentáře