Reklama
reklama

Procházka po Brna na dvou kolech. Dvojkolku segway otočíte na pětikoruně

S hlavou vystrčenou z okna taxíku, zavěšení na madle v tramvaji nebo klasicky na procházce pěšky, škobrtajíce po dlažebních kostkách, lze poznávat Brno. Památky a krásná brněnská místa si ale lze vychutnat i jinak. S dávkou adrenalinu, sice po svých, ale na vozítku segway. 

Špilberk, Petrov, Denisovy sady, brněnské parky, náměstí Svobody. Všechna tato místa lze projet na vozítku segway. Loni na podzim mohli Brňáci na segwayích potkat i skupinku tučňáků. V kostýmech byla schovaná parta Angličanů, která ve městě slavila loučení se svobodou.

Segway je ve světě velice populární dvoukolka, se kterou se otočíte na místě a ovládáte ji pohybem těla. Z angličtiny její název do češtiny přeložit nelze, přesto název napovídá, že vozítko bude mít co do činění se způsobem cestování.

V brněnských ulicích se poprvé objevily před sedmi lety a turisté si je okamžitě oblíbili. Jízda na segwayích je totiž zábava bez námahy. A pokud si myslíte, že segwaye si v Brně přichází půjčit spíše zahraniční turisté, jste na omylu. Vozítka si půjčují Češi, kteří chtějí poznat Brno, ale hlavně místní. „Zájem o půjčení je přímo úměrný s tím, co daná lokalita nabízí. V Brně půjčujeme segwaye celý rok, přezouváme i na zimní pneumatiky, abychom dokázali zdolat třeba zasněžený Špilberk. Vozítka si tady půjčují tuzemští turisté a Brňáci. Je to tím, že Brno zatím nedokáže přilákat individuální turisty ze zahraničí. A když už, tak se v Brně nezdrží delší dobu a město si prohlíží ve skupinkách. V Praze je poměr uživatelů segwayů přesně obrácený, vedou cizinci,“ říká majitel půjčovny a prodejny Rostislav Hájek s tím, že vozítka segwey půjčují na hodinové prohlídky města i s průvodcem, nebo bez průvodce, třeba na celý víkend.

Pokud si chcete vyzkoušet segway nemusíte projít žádným kursem, nemusíte být pohybově nadaní, nepotřebujete ani řidičský průkaz. Segway funguje na principu dynamické stabilizace, která je řízena čidly a ovládat se ho naučíte během několika minut. „Rozjíždění, brždění, změna směru je velice intuitivní, přirozené a bezpečné. Dokážete na něm jet v davu i vyhýbat se překážkám. Je to vozítko, které patří na chodník. Jeho půdorys je stejný, jako u chodce, má nulový rádius zatáčení, v případě změny směru se dokáže otočit na pětikoruně a jeho rychlost se dá nastavit. Jsou to nohy, u kterých necítíte únavu, když jedete do kopce,“ dodává Hájek.

Segway ale není jen pro turisty. Využívají ho zaměstnanci i při dopravě po rozlehlých výrobních areálech a od roku 2008 na nich jezdili například i městští policisté ve Znojmě. Nyní se ale rozhodli, že tři vozítka už používat nebudou. „Praxe ukázala, že nevyhovují požadavkům, které se kladou na mobilitu strážníků. Problémem je také profilace a terén Znojma s úzkými chodníky a táhlými stoupáními,“ konstatovala mluvčí radnice Zuzana Pastrňáková. Podle Hájka ale nic nebrání tomu, aby ve Znojmě segwaye využívali turisté.

Segway jezdí na elektřinu, nabijete ho z běžné zásuvky a na jeho nabití ujede i 40 kilometrů. Tomu, aby vozítko začali lidé používat například místo skútrů a motorek, brání jen jeho cena. Za nový kus zaplatíte minimálně 170 tisíc korun.

Jízda na vlastní kůži: Bušení srdce a nadšení

K reportáži musím udělat fotky, na kterých bude vidět, že segway jezdí po Brně. Tak snad ty vozítka dotáhneme třeba před fontány u Janáčkovy akademie,“ běží mi hlavou při cestě do půjčovny těchto vozítek v Husově ulici. Na to, že bych si třeba sama jízdu vyzkoušela, ani nemyslím.

„Vyjedeme si na Špilberk,“ vítá mě v půjčovně její majitel Rostislav Hájek a mně se rozbuší srdce. Skoro stejně, jako když jsem se před lety chystala na skok na gumovém laně ze Zvíkovského mostu. Jsem prostě ženská, a přestože jezdím na kole a lyžuji a nejsem kopyto na sporty, jsem opatrná.

A za chvilku už poslouchám, jak je pohyb na segway jednoduchý a bezpečný. Opravdu mě s tím chtějí pustit na chodník mezi lidi? Hluboce se nadechnu a oběma nohama stoupám na plošinu mezi koly. A vrávorám. Udělala jsem prý přesně to, co každý, kdo se poprvé postaví na segway. „Snažíte se balancovat, ale to nemusíte. Čidla to udělají za vás,“ dostávám instrukce. Takže vypínám v mozku oblast, která řídí stabilitu a věřím počítači. A dělám dobře. Párkrát se na místě otočím a bez problémů se projedu po prodejně a zastavím. Stejně jednoduché je to o pět minut později na chodníku, přechodu pro chodce i v kopci na Špilberk. Segway ovládám, bezprostředně se při jízdě bavím se svými průvodci. A segway budí pozornost. Dlaždič na nádvoří Špilberku se dožaduje svezení na zkoušku, školáci mířící nahoru na hrad tleskají a mávají.

Jsem nadšená. Zkouším slalom i jízdu z kopce. V životě jsem si „procházku“ Špilberk tak neužila. Když vozítko odevzdávám a odcházím, připadají mi moje nohy podivně těžké, radši bych se zase povozila. Všechny moje budoucí návštěvy, těšte se! Příště vám ukážu Brno úplně z jiné perspektivy.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře