Reklama
reklama

Primátor Roman Onderka věří, že v říjnu opět uspěje v boji o hlasy voličů

Osm let je sociální demokrat Roman Onderka brněnským primátorem. V říjnových volbách se pustí do boje o hlasy voličů už potřetí. Je věrný Brnu a komunální politice, kandidaturu do parlamentu a senátu zatím odmítal. A věří si, že mandát primátora obhájí.

Vzpomenete si, jak jste prožíval první den, kdy jste šel „do práce“ na brněnský magistrát?
Ano. Bylo to ustavující zastupitelstvo po volbách v roce 2002. Šel jsem na brněnský magistrát jako předseda opozičního zastupitelského klubu ČSSD. Myslel jsem si, že začneme měnit ze dne na den Brno. Byla to naivní představa. Brzo jsem zjistil, že nic z toho, co jsem chtěl začít měnit, nemám šanci z opozičních lavic zrealizovat. Došlo mi, že nejprve si musím tvrdě odmakat to, aby mi dali Brňani možnost postavit se do čela města. Můj první den na magistrátě byl prvním dnem začínajícího politika, který s naivní představou, bez bázně a hany začal zjišťovat, že vše je mnohem složitější a každému úspěchu předchází práce, kterou nikdo nevidí.

Jaký byl váš nejhorší den primátora?
Za osm let v jakékoliv práci zažijete vypjaté momenty a dny, které vás ještě dlouho nenechají spát. Brno nepostihla v posledních letech žádná skutečně živelná tragédie, nebo neštěstí velkých rozměrů. Naštěstí. Neměl jsem doposud skutečně „nejhorší“ den. Špatný den je ale takový, když musíte bojovat s přesvědčením lidí nic neměnit a dávno už zapadla skutečná podstata věci.

Na co jste za osm let ve funkci primátora pyšný?
Věcí je celá řada, ale pro mě, jako člověka a Brňáka, vše přebíjí vyřešení vlastnických sporů kolem vily Tugendhat a její záchrana v hodině dvanácté. Otevřením zrekonstruované vily Tugendhat Brno vystoupilo z regionálního stínu. Vila Tugendhat se stala symbolem nově nabitého sebevědomí a svébytnosti Brna jako kulturního a historického centra. Toto naplno zjistíte, když vyjedete do Japonska, nebo USA a všichni se vás najednou ptají na to stejné.

A jaké záměry vám naopak nevyšly?
To, co se zatím nepodařilo dotáhnout, má společný základ v nedostatečných investičních možnostech města Brna. Město udělalo vše potřebné pro zahájení výstavby například Janáčkova kulturního centra, stejně jako pro výstavbu nového fotbalového stadionu Za Lužánky. Nicméně není v pravomoci města natisknout peníze a jít kopat. Jsem ale optimista. Tyto projekty jsou v pokročilém stádiu rozpracování, a tedy ve stádiu, kdy je možné řešit faktické financování.

S jakou osobností jste se jako primátor Brna potkal, jakého setkání si nejvíc ceníte?
Ve funkci primátora se setkáte s celou řadou světových osobností, ať jde o papeže, nebo hlavy státu. Pro mě ale ční nad těmito setkáními se světovými osobnostmi, setkání s Milanem Kunderou.

Kdy jste se rozhodl, že budete potřetí kandidovat na brněnského primátora, kdo vás přesvědčil?
Nebyla to pro mě jasná a samozřejmá věc. V průběhu druhého volebního období jsem nad další kandidaturou vůbec nepřemýšlel. Nicméně debaty, které se rozhořely hlavně v posledních dvou letech nad některými tématy v Brně, mě opět přivedly k hlubšímu zamyšlení, proč vlastně politiku dělám, proč jsem vlastně vůbec prvně kandidoval. A najednou jsem zjistil, že nemám hotovo.

Věříte, že obhájíte pozici primátora?
Vím, kam Brno potřebuje směřovat, co jsou největší překážky jeho rozvoje a problémy. Vidím kolem sebe dost věcí, se kterými chci něco dělat a mám v hlavě řadu nápadů, o kterých otevřeně mluvím. Věřím, že to Brňáci vnímají, a proto si troufnu říci, že mandát primátora obhájím.

Myslíte si, že Brno je městem, kde se lidem dobře žije? Proč?
Je dobrým místem pro život. Dáváme do kultury a umění nejvíc peněz ze všech měst v republice a myslím, že je to na životě v Brně vidět. Každý den a večer je z čeho vybírat. Po vyčištění přehrady, nemáme už důvod v létě z Brna utíkat. Díky dobrému hospodaření se nám daří držet rozumné ceny jízdného v MHD i systém slev. Po dokončení Zelného trhu bude většina prací za námi a Brno bude mít centrum včetně Špilberku kompletně v novém. Ale to, proč se v Brně dobře žije, je unikátní rodinná atmosféra Brna, která zastírá fakt, že jde o relativně velké město.

Je nějaké místo, kde byste žil a bydlel radši než v Brně?
Ne. Jsou krásná místa, která strašně rád a pravidelně navštěvuji. Ale žít a bydlet na kterémkoliv z nich? Takové místo jsem ještě nepoznal.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pojem veřejná zeleň si v pátek velmi svérázně vyložila třiapadesátiletá žena.
15.07.2018 - 19:59
Na výstavě „Vize modernosti. Rudolf Sandalo“ na hradě Špilberku bude k vidění originální kus nábytku z vily Tugendhat – lavice, která stála před slavnou onyxovou stěnou. Výstavu unikátních originálů...
15.07.2018 - 07:35
Novou leteckou linku z Brna na Milán-Bergamo začne od nového zimního letového řádu 2018 provozovat dvakrát týdně letecká společnost Ryanair.
14.07.2018 - 19:52
V sobotu 14. 7. zahájí v Brně provoz nové středisko RETRO-USE na adrese Francouzská 36. Podobné zařízení ve Škrobárenské ulici v Brně-Černovicích, které fungovalo od roku 2016, ke stejnému dni...
14.07.2018 - 08:45
Současná situace s městskou hromadnou dopravou v Brně se nezlepší. Naopak. Brňané mohou očekávat další výluky. Od půlnoci 16. července 2018 do 27. července 2018 přestanou jezdit tramvaje mezi...
13.07.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Úderům do hlavy ocelovými tyčemi se nevyhnul starší muž, kterého napadla trojice mladíků ve věku třináct a patnáct let. Muž v autě s pootevřeným okýnkem spal. Děti putovali do výchovného zařízení.
13.07.2018 - 11:35
Komentáře