Reklama
reklama

Příliš drahé kuličky? Skleněnky do orloje město nakoupí za 145 korun za kus

Brněnskému orloji na náměstí Svobody dochází náboje. V zásobníku už má jen dvě desítky skleněných kuliček. Město proto nakoupí přes 2 tisíce nových skleněnek za 313 tisíc korun. Je cena 145 korun v průměru za jednu kuličku přemrštěná, nebo ne? Brňané se neshodnou.

Každý den v 11 hodin vypadne jedním ze tří otvorů v orloji na brněnském náměstí Svobody do rukou lidí u stroje skleněná kulička se znakem Brna. Kdyby se místo kuliček sypaly z orloje peníze, bylo by v okolí hodinového stroje jistě narváno. Z časostroje by totiž vypadávalo 145 korun.

Protože je zásobník orloje už téměř prázdný, rozhodlo se město nakoupit dalších 2160 kuliček. A zaplatí za ně 313 tisíc korun, což je v průměru právě 145 korun za kuličku. Na vysokou cenu kuliček poukázali opoziční brněnští zastupitelé. „Městu se podařilo vysoutěžit úchvatnou cenu v průměru 140 až 150 korun za jednu kuličku. Kdyby ji měli za tu cenu prodat, asi by moc neuspěli, ale na rozdávání dobrý,“ uvedl předseda klubu zastupitelů Strany zelených Martin Ander. Myslí si, že za vysokou cenu může špatně vedené výběrové řízení. Radnice oslovila tři firmy, nabídku podaly jen dvě.

Zaplatí tedy město za skleněnky, které jsou pro turisty upomínkou na návštěvu Brna, hodně, nebo je cena přiměřená? Cenu u kuliček, které z orloje vypadávají nyní, nelze určit. Firma totiž přibližně tisíc skleněnek dodala před čtyřmi lety společně s „orlojem“ „Byly totiž součástí zakázky na stavbu hodinového stroje,“ podotkla mluvčí magistrátu Soňa Haluzová. Podle informací novin CENTRUM news ale byla před pěti lety cena kuličky stanovena na 80 korun. „Šlo ale o menší, strojově a sériově vyráběné kuličky, které se nedají porovnat s ruční výrobou. Každý hned pozná, že nemá v ruce nic extra a lidé nás na to upozorňovali,“ podotkl pracovník, který má údržbu stroje na starosti a stroj kuličkami dobíjí každý týden. V zásobníku totiž nesmí být víc než 16 kuliček.

Až zásilka nových skleněnek dorazí, budou k dispozici i v Turistickém a informačním centru Brna. Tam je prodávají za 300 korun. „Jde o ruční práci. A ještě dráž prodáváme kuličky určené k nějakému brněnskému výročí. Zelené pro J. G. Mendela dnes například stojí 400 korun,“ vysvětlila pracovnice centra.

Skleněnku z hodinového stroje z náměstí Svobody má doma už mnoho Brňanů. „Za 400 korun bych ji nekoupil, ale podařilo se mi ji chytit a jsem rád. Jde o velice specifickou věc, takže nedokážu odhadnout, zda je cena kuličky vysoká nebo ne,“ uvedl David Kopřiva. Časostroj je šest metrů vysoký blok černé žuly z Jihoafrické republiky, která je vytesána do tvaru projektilu.  Uvnitř je systém složitých mechanismů, které uvádí do pohybu skleněnou kuličku v barvách Brna. Dílo symbolizuje konflikt, vítězství i odvahu města a jeho obránců při švédském obléhání Brna v době třicetileté válce, konkrétně v roce 1645.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Máte rádi přírodu? Adoptujte si kousek. I tak by se dal popsat brněnský adopční program pro veřejnou zeleň. Kdokoli, kdo by měl zájem, může pečovat o kousek veřejné zeleně ve svém okolí. Adoptovat si...
19.03.2018 - 16:38
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Již 9. ročník Velikonočních slavnost se uskuteční na náměstí Svobody. Od pátku až do 1. dubna na zájemce čeká zpěv, tanec, hudba a 40 stánků s nejrůznějším sortimentem.
19.03.2018 - 11:22
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Kvůli politické situaci se strážníci v sobotu zabývali potyčkou v baru ve Starém Lískovci. Trojice se nepohodla s mladíkem kvůli uprchlické krizi.
19.03.2018 - 07:40
Arogantně, agesivně a vulgárně se v pátek večer prý projevovala žena, která přišla se psem do bystrcké provozovny.
18.03.2018 - 20:06
Pořídit si byt či dům a pak jej dále pronajímat. Češi koupi investičních nemovitostí v současné době stále považují za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní finance a úspory.
18.03.2018 - 17:31
Chodíme po městě každý den, ale málokdy se zastavíme a rozhlédneme se kolem sebe. Brněnské budovy přitom nabízí úžasnou architekturu, která je často opěvována pouze turisty, kteří se na rozdíl od nás...
18.03.2018 - 08:40
Komentáře