Reklama
reklama

Příliš drahé kuličky? Skleněnky do orloje město nakoupí za 145 korun za kus

Brněnskému orloji na náměstí Svobody dochází náboje. V zásobníku už má jen dvě desítky skleněných kuliček. Město proto nakoupí přes 2 tisíce nových skleněnek za 313 tisíc korun. Je cena 145 korun v průměru za jednu kuličku přemrštěná, nebo ne? Brňané se neshodnou.

Každý den v 11 hodin vypadne jedním ze tří otvorů v orloji na brněnském náměstí Svobody do rukou lidí u stroje skleněná kulička se znakem Brna. Kdyby se místo kuliček sypaly z orloje peníze, bylo by v okolí hodinového stroje jistě narváno. Z časostroje by totiž vypadávalo 145 korun.

Protože je zásobník orloje už téměř prázdný, rozhodlo se město nakoupit dalších 2160 kuliček. A zaplatí za ně 313 tisíc korun, což je v průměru právě 145 korun za kuličku. Na vysokou cenu kuliček poukázali opoziční brněnští zastupitelé. „Městu se podařilo vysoutěžit úchvatnou cenu v průměru 140 až 150 korun za jednu kuličku. Kdyby ji měli za tu cenu prodat, asi by moc neuspěli, ale na rozdávání dobrý,“ uvedl předseda klubu zastupitelů Strany zelených Martin Ander. Myslí si, že za vysokou cenu může špatně vedené výběrové řízení. Radnice oslovila tři firmy, nabídku podaly jen dvě.

Zaplatí tedy město za skleněnky, které jsou pro turisty upomínkou na návštěvu Brna, hodně, nebo je cena přiměřená? Cenu u kuliček, které z orloje vypadávají nyní, nelze určit. Firma totiž přibližně tisíc skleněnek dodala před čtyřmi lety společně s „orlojem“ „Byly totiž součástí zakázky na stavbu hodinového stroje,“ podotkla mluvčí magistrátu Soňa Haluzová. Podle informací novin CENTRUM news ale byla před pěti lety cena kuličky stanovena na 80 korun. „Šlo ale o menší, strojově a sériově vyráběné kuličky, které se nedají porovnat s ruční výrobou. Každý hned pozná, že nemá v ruce nic extra a lidé nás na to upozorňovali,“ podotkl pracovník, který má údržbu stroje na starosti a stroj kuličkami dobíjí každý týden. V zásobníku totiž nesmí být víc než 16 kuliček.

Až zásilka nových skleněnek dorazí, budou k dispozici i v Turistickém a informačním centru Brna. Tam je prodávají za 300 korun. „Jde o ruční práci. A ještě dráž prodáváme kuličky určené k nějakému brněnskému výročí. Zelené pro J. G. Mendela dnes například stojí 400 korun,“ vysvětlila pracovnice centra.

Skleněnku z hodinového stroje z náměstí Svobody má doma už mnoho Brňanů. „Za 400 korun bych ji nekoupil, ale podařilo se mi ji chytit a jsem rád. Jde o velice specifickou věc, takže nedokážu odhadnout, zda je cena kuličky vysoká nebo ne,“ uvedl David Kopřiva. Časostroj je šest metrů vysoký blok černé žuly z Jihoafrické republiky, která je vytesána do tvaru projektilu.  Uvnitř je systém složitých mechanismů, které uvádí do pohybu skleněnou kuličku v barvách Brna. Dílo symbolizuje konflikt, vítězství i odvahu města a jeho obránců při švédském obléhání Brna v době třicetileté válce, konkrétně v roce 1645.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře